Praha novelizovala Pravidla pro zadávání veřejných zakázek
Rada hl. m. Prahy schválila na jednání v úterý 17. srpna 2010 materiál, který novelizuje stávající Pravidla pro zadávání veřejných zakázek v podmínkách hl. m. Prahy. Nová Pravidla vycházejí z Protikorupční strategie hl. m. Prahy, kterou předkládal náměstek primátora Milan Richter, a kterou schválilo Zastupitelstvo hl. m. Prahy 30. dubna 2010. Protikorupční strategie vychází z Programového prohlášení Rady hl. m. Prahy.
- 5 minuta čtení
Rada hl. m. Prahy schválila na jednání v úterý 17. srpna 2010 materiál, který novelizuje stávající Pravidla pro zadávání veřejných zakázek v podmínkách hl. m. Prahy. Nová Pravidla vycházejí z Protikorupční strategie hl. m. Prahy, kterou předkládal náměstek primátora Milan Richter, a kterou schválilo Zastupitelstvo hl. m. Prahy 30. dubna 2010. Protikorupční strategie vychází z Programového prohlášení Rady hl. m. Prahy.
„Schválený návrh pravidel pro zadávání veřejných zakázek byl projednán na nejširším možném základě a zahrnuje všechny požadavky, které pro tuto oblast schválilo zastupitelstvo města v nové Protikorupční strategii. Pravidla jsou maximálně přesná a přehledná, jdou daleko za hranu požadavků platné legislativy a jak politická reprezentace, tak nejširší veřejnost dostane všechny informace, které potřebuje, aby mohla zadávání i schvalování veřejných zakázek kontrolovat od zadání, přes schvalování až po konečné rozhodnutí. Jsem přesvědčen, že schválením těchto pravidel se Praha stává městem, které postupuje v této oblasti pravděpodobně nejotevřeněji ze všech municipalit v republice. O respektování těchto pravidel žádáme i obchodní společnosti, které Praha zřizuje a kontroluje, a protože v nich hlavní město vykonává funkci vlastníka, automaticky očekávám, že se jimi v rámci planých zákonů budou stoprocentně řídit,“ uvedl náměstek primátora Milan Richter.
Nové znění Pravidel pro zadávání veřejných zakázek je komplexní novelou původních Pravidel obsahující jak dřívější změny zákona o veřejných zakázkách, tak zejména poslední dvě rozsáhlé změny, kterými jsou:
- zákon č. 417/2009 Sb., kterým se mění zákon č. 137/2006 Sb., o veřejných zakázkách, ve znění pozdějších předpisů, a některé další zákony, ze dne 4. listopadu 2009;
- zákon č. 179/2010 Sb., kterým se mění zákon č. 137/2006 Sb., o veřejných zakázkách, ve znění pozdějších předpisů, a některé další zákony, ze dne 18. května 2010.
Dalším a pro hl. m. Prahu nejpodstatnějším předpisem, který bylo nutné do Pravidel transponovat, byla nová Protikorupční strategie hl. m. Prahy. Část této Protikorupční strategie je přímo věnována problematice veřejných zakázek s tím, že jsou v ní uvedeny návrhy a doporučení, jejichž implementace do Pravidel byla doporučena - zejména s ohledem na transparentnost veřejných zakázek realizovaných v podmínkách hl. m. Prahy a eliminaci možných korupčních rizik. Úkony zadavatelů směřující k realizaci veřejné zakázky jsou tak v návaznosti na požadavky Protikorupční strategie podrobeny větší kontrole než tomu bylo doposud. Dochází tak k podstatným změnám, jejichž cílem je další posilování Magistrátu hl. m. Prahy jako transparentního, maximálně otevřeného a přátelského úřadu.
Úprava obsažená v nových Pravidlech pro zadávání veřejných zakázek v podmínkách hl. m. Prahy je výrazně přísnější, než úprava požadovaná zákonem o zadávání veřejných zakázek. Oproti úpravě zákona dopadá také navíc přímo na veřejné zakázky malého rozsahu, přičemž stanoví i další finanční limity v rozsahu těchto veřejných zakázek.
V nově schválených Pravidlech pro zadávání veřejných zakázek je zakotven i požadavek Protikorupční strategie rozšířit Pravidla na obchodní společnosti, ve kterých je HMP jediným akcionářem. Rada HMP žádá předsedy představenstva těchto společností, aby Pravidla v jejich společnostech byla přiměřeně aplikována. Tento způsob je zvolen z toho důvodu, že vnitřní organizace obchodní společnosti může být natolik odlišná od veřejnoprávního subjektu, kterým je Hlavní město Praha, že by nebylo vhodné implementovat Pravidla „tak jak jsou“. „Aplikace Pravidel, kterou jsme zvolili, je v této chvíli nejefektivnější a především nejrychlejší. Pokud bychom postupovali jiným způsobem, bylo by zřejmě nutné provést nejprve změnu stanov společnosti a poté teprve přijmout Pravidla, která by navíc musela být upravena pro podmínky jednotlivých společností. Aplikaci těchto Pravidel požadujeme od společností: Dopravní podnik hlavního města Prahy,a.s., Kolektory Praha,a s., Kongresové centrum Praha,a.s., Obecní dům,a.s., a Pražská vodohospodářská společnost,a.s.,“ upřesnil Richter.
Z hlediska obsahového nová Pravidla mimo jiné ukládají:
- zajistit zapojení zástupců občanů do komisí pro veřejné zakázky, vytvoření jejich registru
- zajistit vyloučení uchazečů s netransparentní majetkovou strukturou a s vlastnictvím tzv. akcií na majitele z výběrových řízení (pozn. – k realizaci v rámci veřejných soutěží je ovšem nutná zákonná opora a v parlamentu je připraven návrh na novelizaci zákona, který by naopak mohl tuto zákonnou oporu odejmout. Pokud by se tak stalo, byla by Praha přinucena z Pravidel tuto podmínku vyjmout)
- zajistit změnu složení hodnotících komisí a komisí pro otevírání obálek - rotace zaměstnanců HMP
- zveřejnit další dokumenty týkající se veřejných zakázek v rozsahu povoleném právními předpisy
- zavést povinnost vedení a zveřejnění tzv. "rodného listu" ke každé veřejné zakázce
- snížit ředitelům odborů MHMP limit na rozhodování o zadávání veřejných zakázek do 6 miliónů Kč (u služeb i u stavebních zakázek), všechny veřejné zakázky nad 6 mil. Kč musí schválit RHMP
- zajistit povinnost jednotlivých ředitelů odborů MHMP, že v případě všech zadávacích řízení nad 6 milionů Kč musí být zadávací dokumentace včetně návrhu smlouvy předložena zadavatelem/odborem MHMP ke schválení legislativnímu odboru MHMP nebo musí být tato dokumentace včetně návrhu smlouvy vypracována externím subjektem na základě mandátní smlouvy mezi zadavatelem/odborem MHMP a tímto externím subjektem
- využívat prioritně řádných otevřených zadávacích řízení, v případě výjimek je nutné zajistit písemné stanovisko legislativního odboru MHMP nebo externího subjektu - advokátní kanceláře a odůvodnění použití výjimky z odborného hlediska, které zpracuje příslušný odbor MHMP
„Schválená Pravidla pro zadávání veřejných zakázek vejdou v platnost 15. září 2010, Magistrát hlavního města Prahy i všichni, jichž se pravidla týkají, mají uloženo zajistit, aby byla od tohoto termínu stoprocentně plněna,“ dodal Richter.
V Praze 19. 8. 2010
Ing. Milan Richter – náměstek primátora hl. m. Prahy pro oblast evropských fondů, protikorupční politiky a informatiky
Do funkce zvolen 17.12.2009. Působnost v oblasti protikorupčních opatření a jejich kontroly, v oblasti eGovernmentu, koordinace a řízení projektu Opencard, v oblasti kongresové turistiky, výstavnictví a veletržních aktivit na území hl. m. Prahy.