Praha objasnila způsob přidělování asistentů do škol

10. května 2010
10. května 2010

V Městské knihovně v Praze se dnes uskutečnilo setkání primátora hl. m. Prahy Pavla Béma, náměstkyně primátora Marie Kousalíkové, zástupců pedagogicko-psychologických poraden a dalších odborníků a veřejnosti k problematice asistentů pedagogů. Zástupci hlavního města jednoznačně odmítli kritiku předsedy Národní rady osob se zdravotním postižením v ČR Václava Krásy, že Praha šetří na zdravotně postižených, čímž se omezí možnost využívat ve školách podpory asistenta pedagoga a tím prý bude ohrožena integrace zdravotně postižených žáků v běžných školách.

  • 3 minuty čtení

Primátor Pavel Bém připomněl, že hlavní město Praha se věnuje problematice integrace významným způsobem již mnoho let a dlouhodobě financuje náklady na platy asistentů pedagoga nad rámec prostředků přidělených státem. „V roce 2008 to byla částka 61 130 tisíc korun, ze státních prostředků šlo 21 091 tisíc korun. Loni Praha přispěla částkou 72 945 tis. Kč oproti 20 010 tis. Kč ze státního rozpočtu. Letos máme vyčleněno 56 milionů korun, ale ani tato částka nemusí být konečná, neboť záleží především na tom, jaká bude skutečná potřeba stanovená na základě odborného posouzení potřeb dětí a žáků podle zásad, které pražské zastupitelstvo schválilo loni na podzim a začaly platit od letošního ledna,“ uvedl primátor Bém.

Na přípravě „Zásad pro zajištění rovného přístupu ke vzdělávání dětí a žáků se speciálně vzdělávacími potřebami na území Prahy“ se podílela skupina odborných pracovníků a, jak zdůraznila náměstkyně primátora Marie Kousalíková: „ Vytvořením zásad jsme chtěli zjednodušit a zprůhlednit systém přidělování finančních prostředků pro školy, které integrují zdravotně postižené děti. S přijetím těchto zásad jsme v žádném případě neomezili integraci, ba naopak. Vzrostl jak celkový počet asistentů, tak i jejich úvazky.“ Informovala, že v současné době je v pražských školách zaměstnáno 429 asistentů pedagoga, kteří zajišťují podporu 549 dětem, oproti třem stovkám před dvěma lety.

„Při srovnání s ostatními kraji se hlavní město Praha těmto službám věnuje daleko nejvíc ze všech, což platí v absolutních číslech i v přepočtu na jednoho žáka,“ dodal pražský primátor Pavel Bém.

Zásady pro sjednocení přístupu k integraci dětí, žáků a studentů se speciálními vzdělávacími potřebami na území hlavního města Prahy, které schválilo Zastupitelstvo hl. m. Prahy na zasedání 17. 12 2009 (usn. č. 32/39), jsou k dispozici na webových stránkách www.magistrat.praha-mesto.cz (v rubrice Volené orgány – Zastupitelstvo hl. m. Prahy).

 

 


MUDr. Pavel Bém – primátor hlavního města Prahy

do funkce opětovně  zvolen 30.11.2006, působnost v oblasti finanční a zahraniční politiky, oblast vztahů a spolupráce se Svazem měst a obcí ČR a Asociací krajů ČR, problematika čestných poct a čestného občanství hl.m. Prahy, problematika udílení znaků a praporů městských částí, užití znaku hl.m. Prahy, organizace protidrogové a protialkoholní prevence, koordinace vztahů hl.m. Prahy k městským částem, oblast tělovýchovy.


Ing. Marie Kousalíková – náměstkyně primátora hl. m.  Prahy pro školství, vzdělávání a volný čas

do funkce zvolena 30. 11. 2006. Působnost v oblasti pražského školství a vzdělávání, rozvoje školství včetně školství alternativního, sledování a hodnocení kvality vzdělávání, činnost v oblasti správy školních a předškolních zařízení. V oblasti volného času spolupráce s organizacemi mládeže, občanskými sdruženími a organizacemi, které se zabývají péčí o mládež, zejména v oblasti volného času mládeže.