Praha odmění nálezce pokladu
Hlavní město se rozhodlo odměnit tři nálezce stříbrného pokladu v domě v ulici Duškova na Praze 5. Každý ze tří nálezců pokladu tak dostane od města 200 tisíc korun. Cenný poklad byl zřejmě uložen za 2. světové války a objeven dne 16. 11. 2008 během provádění opravy mezipatrové podesty budovy.
- 1 minuta čtení
- 11 fotografií
/zpráva z 5. jednání Rady hl. m. Prahy 7. února 2012/
„Dle závěrů odboru legislativy Hlavní město Praha nemá povinnost vyplatit nálezné. Nelze však pominout to, že nálezci svým poctivým jednáním přispěli k tomu, že se hlavní město stalo vlastníkem věci značné faktické i umělecké ceny,“ uvedl primátor hl. m. Prahy Bohuslav Svoboda a dodal: „Považuji za spravedlivé a pro budoucí obdobné případy i motivující, aby byli nálezci odměněni, alespoň ve formě finančního daru, který bude rozdělen rovným dílem mezi tři nálezce.“
K nálezu, jehož váha dle sdělení Muzea hl. m. Prahy činí 493 kilogramů a jeho odhadovaná hodnota se stanovuje 6 milionů 280 tisíc korun, se v zákonné lhůtě 6 měsíců nepřihlásil jeho vlastník. Proto byly nalezené věci předány Muzeu hl. m. Prahy, kde se nachází doposud a zvažuje se o uspořádání tematické výstavy o tomto pokladu.
Jedná se zejména o stříbrné předměty, jako jsou stolní náčiní, flakony na voňavky, náramky, poháry, tácy, podnosy či svícny, některé s dosud nedokončenou povrchovou úpravou, dále materiál připravený k dalšímu zpracování a značné množství mincí různého druhu. Nalezené věci pochází převážně z 1. poloviny 20. století a zřejmě byly na místo nálezu vloženy před 2. světovou válkou, případně krátce po ní.
PhDr. Světlana Spiwoková, restaurátorka kovů Uměleckoprůmyslového muzea v Praze, vyslovila hypotézu, že autorem již opracovaných předmětů a majitelem firmy byl Josef Vokurka, pražský stříbrník a cizelér. Byl absolventem C.K. Uměleckoprůmyslové školy. Činným v oboru byl od roku 1908. V roce 1909 obdržel cenu Kuratoria Uměleckoprůmyslového muzea.
Příloha: