Praha otevřela informační kiosky

28. 2. 2022, Televize, TV Nova - další pořady, TV Nova, TV Nova s.r.o., Milena Johnová

Moderátor:

Teď jdeme na další téma. Pražský magistrát zavedl tzv. informační kiosky. O co přesně se jedná? To probereme s pražskou radní pro oblast sociální politiky Milenou Johnovou. I vám hezké ráno.

Milena Johnová, radní hl. m. Prahy:

Hezké ráno. Dobrý den.

Moderátor:

Co si máme pod pojmem informační kiosky pro ukrajinské rodiny představit?

Milena Johnová, radní hl. m. Prahy:

No, tak jsou to taková rychlá místa pomoci, kde lidé, kteří dorazí na nádraží, a ty dva kiosky jsou jeden na hlavním nádraží, druhý na Florenci, tak kde mohou získat informace, kam se mohou obrátit, aby sehnali pomoc, kterou potřebují při příjezdu k nám do naší země. Například takové základní věc jako je, kde požádat o ubytování, jak sehnat potřebné doklady a podobně.

Moderátor:

To znamená pro představu, ukrajinská rodina přijede na nádraží, tam bude kiosek, ten bude v ukrajinštině. Je to tak?

Milena Johnová, radní hl. m. Prahy:

Ano. My jsme domluveni na spolupráci s organizacemi i s nevládními organizacemi, které poskytují tlumočníky pro domluvu s nově přijíždějícími lidmi z Ukrajiny.

Moderátor:

No dobře, a ta rodina tam nakliká teda, že potřebuje ubytování a pomoc a kam půjde potom?

Milena Johnová, radní hl. m. Prahy:

Tak jsou adresy, kam se mohou podívat, kde mohou sehnat ubytování. A například nevládní organizace, které daly dohromady veškerou pomoc, nabídku. Dál je možné požádat o takové věci, jako je vízum speciální, které jim potom umožní přístup k sociálním dávkám a podobně.

Moderátor:

To znamená, ta rodina bude mít kam jít. Prostě v tom kiosku zjistí, kam rovnou z toho nádraží odejít?

Milena Johnová, radní hl. m. Prahy:

Měla by to takhle zjistit. A hlavně od tohoto týdne bychom měli otevřít centrální asistenční centrum, kde bude také vlastně, a to na Mariánském náměstí, to by mělo být zprovozněno ve spolupráci se Středočeským krajem, s hasiči, ve spolupráci s úřadem práce a sociálních věcí. A tady by vlastně také měli dostat komplexní pomoc, kterou potřebují a měli by se také dostat k bydlení. Praha nabízí kolem tří tisíc lůžek přes Správu uprchlických zařízení a to znamená, že vlastně každý, kdo přijede do Prahy, tak zatím by měl najít ubytování. Dělají to vlastně už dnes i nevládní organizace, které umožňují jednat dát nabídku na ubytování a potom i dále ubytovávají.

Moderátor:

Paní Johnová, sama jste zmiňovala, že ty kiosky jsou zatím jen na hlavním nádraží a na Florenci. Bude jich do budoucna přibývat?

Milena Johnová, radní hl. m. Prahy:

No určitě. Jak jsem teď říkala, mělo by vzniknout to hlavní centrální takzvané asistenční centru. To by mělo vzniknout v knihovně, městské knihovně na Mariánském náměstí. A mělo by postupně, pokud bude zapotřebí, tak vlastně domluva je taková, že pobočky městské knihovny by měly na území hlavního města Prahy být schopny otevřít další místa. Ale zatím je domluveno toto centrální, kde právě budou poskytnuty komplexní služby od Úřadu práce, který zde bude vydávat povolení a domlouvat dávky v hmotné nouzi, práci. A to na základě toho, co vydá odbor azylové a migrační politiky právě na tomto centrální místě v podobě speciálního dlouhodobého víza. Měla by tady fungovat VZP kvůli zdravotnímu pojištění a samozřejmě také výdejna humanitárního materiálu, potravin a dalších potřebných věcí, které člověk, který přijede prakticky bez ničeho, potřebuje.

Moderátor:

Dokážete odhadnout, jak moc je Praha na tu migrační vlnu připravena? Kolik lůžek bude moct poskytnout?

Milena Johnová, radní hl. m. Prahy:

Tak já především chci poděkovat všem, kdo v Praze už nabídli ta místa během víkendu. Je možné sledovat spoustu poptávek po bydlení pro ukrajinské rodiny, které přijížděly do Prahy samy za svými blízkými nebo známými a ti pro ně sháněli ubytování. Sama jsem byla svědkem, když jsem sháněla byt a mezitím už ho někdo nabídl. Takže ta pomoc Pražanů je především velmi významná. To bych chtěla moc vyzvednout. Tak vlna solidarity je obrovská. Takže zatím vlastně naprostá většina těch potřeb bydlet tak byla zabezpečená samotnými obyvateli Prahy. A právě pro ty, kteří sem přijedou a už neseženou, kde ty pomoc těch lidí, jednotlivců bude vyčerpána, tak Praha má již dnes 3 000 lůžek, které může nabídnout v různých ubytovacích zařízeních, včetně i sociálních služeb, které také vlastně se dívají na kapacitu a jsou schopny nabídnout nějakou pomoc, například domovech pro seniory, kde bývají nějaká lůžka volná. Takže ta kapacita určitě bude. Věřím tomu, že Praha se postará o každého, každou ukrajinskou rodinu, která přijede, aby měli kde bydlet.

Moderátor:

Tak doufejme, že to společně zvládneme. To říká Milena Johnová, pražská radní pro oblast sociální politiky. Díky.

Milena Johnová, radní hl. m. Prahy:

Na shledanou.

 

28. února 2022
28. února 2022