Praha patří k evropské špičce v oblasti zpracování informací o životním prostředí s využitím moderních technologií

Hlavní město Praha se jako partner účastní evropské konference Towards eEnvironment, která se koná v Praze ve dnech 25.–27. března v rámci předsednictví České republiky v Radě EU. Na konferenci si 350 odborníků ze všech evropských zemí spolu s představiteli Evropské komise vyměňuje zkušenosti s využitím informačních a komunikačních technologií při efektivní péči o životní prostředí a informování veřejnosti. Praha má v tomto kontextu rozhodně co nabídnout.

  • 2 minuty čtení

 

Hlavní město Praha se jako partner účastní evropské konference Towards eEnvironment, která se koná v Praze ve dnech 25.–27. března v rámci předsednictví České republiky v Radě EU. Na konferenci si 350 odborníků ze všech evropských zemí spolu s představiteli Evropské komise vyměňuje zkušenosti s využitím informačních a komunikačních technologií při efektivní péči o životní prostředí a informování veřejnosti. Praha má v tomto kontextu rozhodně co nabídnout.

 

 „Praha se již dvacet let systematicky věnuje zpracování a poskytování informací o životním prostředí města, a to jak formou každoročně vydávaných publikací, tak posléze s využitím internetu a geografických informačních systémů. Tradičně je zájem o tištěnou i elektronickou ročenku životního prostředí. V tomto oboru patří naše hlavní město k evropské špičce,“ uvedl radní Petr Štěpánek ve svém vystoupení v rámci konference, kde představil Informační systém o životním prostředí v Praze.

Účastníci konference se soustřeďují na několik témat, jako je sdílení informací o životním prostředí, vytváření společného informačního prostoru v rámci Evropy, ale i využití dat z dálkového průzkumu země. Využití digitálních technologií je důležité jak při zpracování odborných podkladů při řízení ochrany prostředí a úsilí o udržitelný rozvoj, tak pro informování a osvětu veřejnosti, zvyšování jejího zájmu a kvalifikované spoluúčasti při výkonu veřejné správy.

„Pozice samosprávy je odlišná od státu nebo Evropské unie. Město, obec nebo region se bezprostředně zabývají řešením aktuálních problémů v místě, kde občané žijí. Samospráva je v přímém kontaktu s občany, kteří mohou lokální problémy lépe pochopit a případně ovlivnit. Na druhé straně, i Praha si uvědomuje význam úzké spolupráce s národními i evropskými institucemi a s výzkumnou sférou. Zejména si ceníme spolupráce s dalšími evropskými městy, která se zabývají obdobnými otázkami. Spolupráce a výměna zkušeností jsou klíčovými nástroji ke zlepšování,“ uvedl dále radní pro oblast životního prostředí Štěpánek. Na závěr pak připomněl a kladně zhodnotil spolupráci Prahy a dalších měst v rámci organizace EUROCITIES a účast hlavního města v mezinárodních projektech včetně soutěže Evropské zelené město.

Podrobnější informace o konferenci najdete na www.e-envi2009.org.

 

 

V Praze, 26. 3. 2009

 


Mgr. Petr Štěpánek, CSc. – radní hl. m. Prahy pro oblast životního prostředí

Do funkce zvolen 30. 11. 2006. Působnost v rámci ekologické politiky města, správy a rozvoje zelených ploch města, tvorby Územního energetického dokumentu. Oblast odpadového hospodářství, oblast cyklostezek, ekologické výchovy a oblast vodohospodářské infrastruktury z hlediska životního prostředí.


 

 

26. března 2009
26. března 2009