Praha potřebuje lepší pravidla památkové péče-článek náměstka primátora hl. m. Prahy Jana Bürgermeistera, otištěný v deníku MF DNES dne 8.4. 2006

Centrum hlavního města -Pražská památková rezervace (PPR) - se dostala roku 1992 pod ochranu UNESCO. To znamená, že je nejen hlavní turistickou atrakcí města, ale i unikátním místem zahrnujícím stovky kulturních i technických památek, které připomínají naši bohatou minulost. O tento odkaz našich předků musíme neustále pečovat.

Praha potřebuje lepší pravidla památkové péče

 

 

 

Mladá fronta DNES | 8.4.2006 | rubrika: Praha | strana: 4 | autor: Jan Bürgermeister

Pražské fórum

Centrum hlavního města -Pražská památková rezervace (PPR) - se dostala roku 1992 pod ochranu UNESCO. To znamená, že je nejen hlavní turistickou atrakcí města, ale i unikátním místem zahrnujícím stovky kulturních i technických památek, které připomínají naši bohatou minulost. O tento odkaz našich předků musíme neustále pečovat. V uplynulých pěti letech investovalo město do údržby a rozvoje PPR stovky milionů korun, další obrovské prostředky vložili vlastníci nemovitostí. Zařazení historického centra města na seznam památek UNESCO je přitom pouze prestižní záležitostí a finanční výhody z něho neplynou žádné. Naopak právo, aby byl historický střed Prahy zapsán mezi světové skvosty, musíme neustále obhajovat. Současné zákony, zahrnující podmínky památkové péče, jsou však těžkopádné, nedokonalé a vůči těm, kteří chtějí udržovat a zvelebovat architektonické dědictví národa, jsou neprůhledné.
Hlavní město Praha proto připravilo novelu památkového zákona, která měla odstranit současnou administrativní náročnost schvalovacího procesu rekonstrukcí památek pro toho, kdo se rozhodne do opravy historicky cenných objektů investovat. Jde o čtyři okruhy problémů. V prvé řadě jde o úpravu postavení Národního památkového ústavu (dále jen NPÚ) při zpracování stanovisek, bez kterých nelze zpracovat odborem památkové péče magistrátu závazná rozhodnutí. NPÚ se nemusí řídit správním řádem a při obvyklých dlouhých lhůtách vyřizování nemá stavebník žádnou oporu v zákoně.
Druhým cílem naší novely zákona je postavení vlastníka nemovitosti, kterou ministerstvo kultury prohlásilo za kulturní památku. Jde o důležitý zásah do vlastnického práva a při veškerém respektu k nadřazenému zájmu ochrany památky by měl vlastník mít právo se k tomu vyjádřit, popřípadě mít možnost se proti rozhodnutí odvolat. Dalším bodem je problematika drobných stavebních úprav uvnitř stavby. Současný zákon požaduje posouzení odborného pracoviště památkové péče i u banálních změn na území ochranného pásma památkové rezervace, která je rozsáhlá a která zahrnuje i stavby sídlišť. Považujeme to za zbytečné zatížení odborníků na památkovou péči.
Poslední částí navrhované změny je taková úprava zákona, která by nám umožnila městskou vyhláškou upravit podrobné podmínky pro údržbu, opravy a rekonstrukce na domech v památkové rezervaci. Takové upřesnění pražských technických podmínek pro výstavbu v podmínkách Pražské památkové rezervace je častý požadavek odborné veřejnosti. Tato vyhláška existovala, ale bohužel s účinností nového památkového zákona jsme ji museli zrušit.
Iniciativu města bohužel vláda na svém jednání koncem března nepodpořila. Přesto pevně věřím, že se nám to povede na půdě parlamentu, byť se novela s největší pravděpodobností dostane na pořad dne až po volbách. To už Sněmovna zasedne v novém složení, které snad bude ke skutečným potřebám památkové péče vstřícnější. Přesná, ale pokud možno jednoduchá pravidla památkové péče nutně potřebujeme. Boj o záchranu památek je totiž velmi často i bojem s časem.

Foto popis|

O autorovi| Jan Bürgermeister, náměstek primátora za ODS (kandidát do Sněmovny) "Současné zákony, zahrnující podmínky památkové péče jsou těžkopádné."

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - Praha

11. dubna 2006
11. dubna 2006