Praha představí na veletrhu unikátní projekt pro handicapované

Praha představí na veletrhu unikátní projekt pro handicapované
24. října 2013
24. října 2013

Unikátní projekt zaměřený na podporu osob s handicapem orientovaný na zvýšení jejich uplatnění na pracovním trhu představí na 17. mezinárodním zdravotnickém veletrhu NON-HANDICAP na pražském Výstavišti ve dnech 23. - 25. 10. 2013 Centrum sociálních služeb Praha ve spolupráci s hlavním městem.

  • 1 minuta čtení

Projekt Vzdělávání a mobilita v Praze jedinečným způsobem slučuje přepravu, kariérní poradenství či profesní diagnostiku, nabídku vzdělávacích či rekvalifikačních kurzů a zaměstnávání handicapovaných. „Cílem je pomoci lidem s handicapem zlepšit své postavení na trhu práce. Klientům je zajištěno veškeré zázemí, jako bezplatné kariérní poradenství či přeprava do zaměstnání, chráněných dílen a míst pro vzdělávání. Navíc mohou získat pracovní uplatnění už v rámci projektu,“ popisoval výjimečnosti projektu ředitel Centra sociálních služeb Praha Tomáš Ján.

S projektem Vzdělávání a mobilita v Praze se budou moci návštěvníci veletrhu nejen seznámit, ale v případě zájmu se do něho také zapojit. „Podmínkou zapojení klienta do projektu je trvalé bydliště v Praze nebo minimálně půlroční pobyt v hlavním městě. Projekt je určen klientům od 18 do 65 let, avšak nesmí mít status studenta. Dále musí být držitelem průkazu TP, ZTP nebo ZTP/P, anebo uznán Českou správu sociálního zabezpečení za osobu invalidní v 1., 2. a 3. stupni,“ upřesnila manažerka projektu Dita Petrová.    

O projekt je mezi handicapovanými velký zájem, o čemž svědčí i fakt, že od jeho spuštění bylo realizováno téměř 3000 přeprav. „Profesní diagnostikou a vzděláváním již prošlo okolo 150 klientů,“ dodala manažerka Petrová. Projekt Vzdělávání a mobilita v Praze je také unikátní tím, že zaměstnává zdravotně postižené, v současné době organizuje dopravu 6 handicapovaných dispečerů.

Přeprava v rámci projektu probíhá speciálně upravenými vozy, je určena všem zdravotně postiženým Pražanům od 18 do 65 let, kteří mají trvalý pobyt na území hlavního města Prahy nebo se zde více jak půl roku zdržují. Tito klienti mohou přepravu upraveným minibusem využít výhradně do zaměstnání, chráněných dílen nebo do místa rekvalifikačních či vzdělávacích kurzů.

Projekt je realizován Magistrátem hlavního města Prahy ve spolupráci s Centrem sociálních služeb Praha p. o. a spolufinancován Evropským sociálním fondem v rámci operačního programu Praha – Adaptabilita. Podporuje vstup na trh práce či upevnění stávající pozice na

trhu práce.  Doba realizace projektu je nastavena do prosince roku 2014. Pracoviště projektu jsou strategicky rozmístěna, a to v Praze 5 na Smíchově a v Praze 9 v Čakovicích, kde vznikl také bezbariérový prostor dopravního dispečinku.

Bližší informace o projektu na www.vmpraha.cz