Praha představí návrh rekonstrukce Šárecké ulice v Praze 6

oprava_sarka_silnice
Autor: archiv Praha.eu
26. ledna 2017
26. ledna 2017

Na jaře roku 2016 zadal Magistrát hl. m. Prahy prostřednictvím Technické správy komunikací (TSK) zpracování studie proveditelnosti na rekonstrukci Šárecké ulice v Praze 6. Studie bude 16. února představena veřejnosti na setkání, na němž se budou moci občané v rámci participačního procesu k návrhu vyjádřit.

  • 1 minuta čtení

„Jednáme s projektanty a blížíme se k finálnímu návrhu. Zabýváme se zejména komplexním řešením například křižovatky U Matěje a Na Fišerce, parkování, výsadby stromů v alejích a v neposlední řadě také bezpečnosti a prostupnosti území pro pěší. Pochopitelně chceme znát a zapracujeme také připomínky Prahy 6 a místních obyvatel,“ uvedl náměstek pražské primátorky pro dopravu, sport a volný čas Petr Dolínek

Cílem návrhu je celková rehabilitace a revitalizace Šárecké ulice jako součásti tradičního městského prostoru, ve kterém jsou vhodně vyvážené všechny funkce, bezproblémové propojení s přilehlou zelení a který má potenciál pro dlouhodobý rozvoj. Záměrem je navrhnout funkční veřejný prostor s odpovídajícím společenským významem a estetickou úrovní.

Studie řeší ulici v celé její délce, tj. od křižovatky s ulicí Evropská ke křižovatce s ulicí Matějská - Na Šťáhlavce. Revitalizace zahrnuje koncepci dopravního a urbanistického řešení stávajících křižovatek i začlenění a obnovu    zeleně. Hlavním cílem studie je nalézt vhodná opatření, která svým charakterem povedou ke zklidnění dopravy a ke zvýšení bezpečnosti provozu vozidel a chodců pomocí zvýšených křižovatek, obytné zóny či zúžení vozovky v úseku Evropská – Na Pískách.

V rámci revitalizace bude navržena také kompletní obnova všech povrchů včetně celé konstrukce, která zahrnuje vozovku, chodníky, parkovací stání a vjezdy na přilehlé pozemky, pásy zeleně s alejemi stromů. V celé ulici by mělo dojít rovněž k výměně všech lamp veřejného osvětlení včetně návazného kabelového vedení, rekonstrukce dobových silničních svodidel a osazení vhodného mobiliáře.

Podle Dolínka je důležité, aby veškeré procesy probíhaly co nejrychleji. „Nechci, aby Šáreckou ulici potkal osud například Karlova náměstí, o jehož rekonstrukci se dlouhé roky jen mluvilo, šermovalo se variantami a nápady bez reálného konce. Lokalita úpravy potřebuje, proto budu dělat vše pro to, abychom rychle našli shodu, mohli zahájit proces získávání všech povolení a následně projekt realizovali,“ zdůraznil Dolínek.