Praha připravila návrh změny občanského zákoníku týkající se agendy nalezených věcí

Rada hl. m. Prahy dnes souhlasila s návrhem zákona, kterým se mění zákon č. 40/1964 Sb., občanský zákoník, ve znění pozdějších předpisů, a některé související právní předpisy, týkající se agendy nalezených věcí. Uložila náměstkovi primátora Mgr. Rudolfu Blažkovi, aby návrh předložil k projednání Zastupitelstvu hl. m. Prahy na zasedání 16. září

  • 3 minuty čtení
logo prahy - tiskový servis HLAVNÍ MĚSTO PRAHA
MAGISTRÁT HLAVNÍHO MĚSTA PRAHY
Odbor Public Relations
Tisková zpráva



 

Legislativa

 

 

 

Praha připravila návrh změny občanského zákoníku týkající se agendy nalezených věcí

 

/zpráva z 30. jednání Rady hl. m. Prahy 7. září 2004/

 

 

Rada hl. m. Prahy dnes souhlasila s návrhem zákona, kterým se mění zákon č. 40/1964 Sb., občanský zákoník, ve znění pozdějších předpisů, a některé související právní předpisy, týkající se agendy nalezených věcí. Uložila náměstkovi primátora Mgr. Rudolfu Blažkovi, aby návrh předložil k projednání Zastupitelstvu hl. m. Prahy na zasedání 16. září.

 

„Úschova a péče o nalezené věci působí v Praze problémy delší dobu. Nejvýrazněji se negativní stránky dosavadní právní úpravy § 135 občanského zákoníku - povinnost hl. m. Prahy přijmout od nálezce nalezenou věc, pečovat o ni 12 měsíců a po marném uplynutí této lhůty ji předat státu - projevují při péči o nalezená silniční motorová vozidla,“ uvedl náměstek Blažek a připomněl, že Praha se již pokusila problém řešit návrhem novely zákona o pozemních komunikacích, v němž navrhla způsob, jak nakládat s nalezenými motorovými vozidly. „Návrh byl Poslaneckou sněmovnou Parlamentu České republiky 30. března v prvním čtení zamítnut s tím, že jde v podstatě o nepřímou novelu občanského zákoníku, což není v souladu s českou legislativní praxí. Hlavní město Praha se proto rozhodlo zpracovat komplexní návrh řešení nakládání s nalezenými věcmi.“

 

Jde o tyto zásadní změny:

  1. Dosud stanovenou lhůtu k úschově nalezené věci, která činí 12 měsíců, zkrátit na 6 měsíců.
  2. Stávající právní úprava stanovuje, že pokud se vlastník věci nepřihlásí v době, po kterou je obec povinna se o věc postarat, věc připadne státu, který je oprávněn ji zpeněžit – např. formou dražby. Praha navrhuje, aby v takovém případě zůstala věc ve vlastnictví obce, která je povinna vynakládat na úschovu nalezených věcí finanční prostředky, a bude mít tak možnost prodejem věci alespoň částečně uhradit uvedené náklady.
  3. Praha dále navrhuje, aby do zákona bylo zařazeno ustanovení o zvláštním právním předpisu, který se týká věcí, jejichž charakter vyžaduje speciální způsob nakládání s nimi – tedy zbraní, munice a výbušnin. V souvislosti s tím je navrhováno doplnění dalších zákonů – např. zákona o střelných zbraních a střelivu o odstavec, obsahující ustanovení, že úschovu těchto nalezených věcí zajistí příslušný policejní útvar, jemuž byl nález ohlášen. Tyto věci, pokud se o ně nepřihlásí vlastník, by po uplynutí 6ti měsíců podle tohoto zvláštního právního předpisu připadly státu.

Agenda nalezených věcí se týká mj. silničních motorových vozidel. V roce 2003 převzalo hl. m. Praha celkem 229 vozidel, podařilo se dohledat pouze 14 vlastníků, jen dva z nich si vůz vyzvedli, ostatní souhlasili s likvidací. „Roční náklady na zajištění péče o jedno vozidlo představují zhruba šest tisíc korun, takže v loňském roce vynaložila město jen na péči o nalezená vozidla přes 1 milion 370 tisíc korun. Po uplynutí jednoho roku byla nevyzvednutá vozidla předána státu, aniž město obdrželo jakoukoli finanční náhradu za vynaložené náklady,“ uvedl náměstek primátora Blažek s tím, že ani náklady, které Praha musí uhradit za péči o ostatní nalezené věci, nejsou zanedbatelné. V loňském roce město převzalo od nálezců přes 8 600 kusů věcí a jen o 290 se přihlásili vlastníci. Věci musely být z kapacitních důvodů uskladněny v pronajatých objektech a nájemné představuje zvyšování finanční zátěže v rozpočtu hl. m. Prahy. 

 

 

 

V Praze dne 7.9. 2004

 

 

 

__________________________________________________________________________________

Mgr. Rudolf Blažek – náměstek primátora hl. m. Prahy

do funkce zvolen 28.11.2002, dříve působil jako radní hl. m. Prahy, působnost v oblasti právní a bezpečnostní, oblast legislativní činnosti

___________________________________________________________________________________

 

 

  Denní aktuální informace na http:// www.praha-noviny.cz

  Za správnost: Eva Kubátová / l. 2061
  oddělení Public Relations OPR MHMP
  Tel.:  236 002 355
 Fax: 236 007 093
  E-mail: Tisk@cityofprague.cz

 Sídlo: Magistrát hl. m. Prahy
Mariánské nám. 2, 110 01 Praha 1
7. září 2004
7. září 2004