Praha prověřuje 15 míst pro halu bezdomovců

Pro umístění haly, která by v zimním mrazivém počasí měla nabídnout zázemí lidem bez přístřeší, se prověřuje už patnáct lokalit v Praze. Mezi zásadní kritéria výběru patří zasíťování, dostupnost a vzhledem k velikosti haly také srovnaný či zpevněný povrch pozemku.

  • 3 minuty čtení

„V současné době vhodnost těchto lokalit prověřujeme a v souvislosti s tím zjišťujeme i výši nákladů na realizaci tohoto projektu. Podle výhodnosti podmínek jednotlivých lokalit se pak budeme rozhodovat,“ popisoval náměstek primátora pro sociální oblast Ivan Kabický s tím, že pozemky hlavnímu městu nabízí za tímto účelem i soukromé subjekty. Hala bude pravděpodobně umístěna v okrajové části Prahy, aby vhodně rozšířila síť stávajících zařízení a byla dostupná také pro lidi bez přístřeší i z dalších lokalit, vzdálenějších od centra města.

Praha si uvědomuje, že nafukovací hala neřeší koncepčně problematiku do budoucna, ale jen krizovou situaci v mrazivých zimních podmínkách. „Záměrem města není za každou cenu halu postavit. Pokud budou vyhlášena krizová opatření a budou mrazy pod minus deset stupňů více než tři dny za sebou s prognózou setrvalejšího stavu, pak nebudeme váhat,“ uvedl náměstek Kabický s tím, že v případě zvýšení teplot bude hala uzavřena do doby, než opět nastane krizová situace. „Ukazuje se, že za normálních klimatických podmínek Praha disponuje dostatečnou kapacitou míst. I naše příspěvkové a neziskové organizace, které monitorujeme, potvrzují, že mají stále dostatek volných míst,“ doplnil Kabický.

Podle něj chce totiž město v řešení problematiky postupovat koncepčně. Záměrem proto není centralizovat lidi bez přístřeší na jedno místo. Za tímto účelem připravuje i koncepci bezdomovectví, která by měla být v nejbližší době předložena ke schválení Radě hlavního města. „Z celkového počtu bezdomovců žijících v hlavním městě pouze čtyřicet procent pochází z Prahy. Cílem je tedy nalézt kompromisní řešení, které by vytvářelo podmínky pro pomoc lidem bez přístřeší k návratu do normálního života a na druhou stranu eliminovalo razantní nárůst mimopražských bezdomovců,“ konstatoval Kabický.

Hlavnímu městu halu věnoval jablonecký podnikatel a majitel firmy Jablotron Dalibor Dědek. V této hale na ploše zhruba 800 čtverečních metrů může nocovat až 120 lidí bez domova. Zahájení provozu haly je spojeno s nemalými finančními náklady. Jenom postavení nafukovacího prostoru a následná demontáž bude stát půl milionu korun, vybavení haly pak dalších 699 tisíc korun. Za měsíční provoz město zaplatí 1 328 tisíc korun. Další náklady půjdou na elektřinu, vodu a odpad. „Aby byla hala využita efektivně, navrhujeme její použití i v rámci krizového řízení města, tedy i v rámci integrovaného záchranného systému hlavního města,“ dodal Kabický 

Tabulka obsazenosti zařízení bezdomovci v Praze
Název organizace   Kapacita Obsazenost
Centrum sociálních služeb Praha Hermes 233 165/den
Naděje U Bulhara okamžitá kapacita 80 míst k sezení; denní kapacita 300-350 míst 324/den
Naděje Bolzánova okamžitá kapacita 20 míst k sezení; denní kapacita 50 míst 58/den
Armáda spásy denní centrum okamžitá kapacita 100 míst; denní kapacita 100-130 míst 130/den
Armáda spásy azylový dům 108 108
Armáda spásy noclehárna 56 56
Arcidiecézní charita denní centrum okamžitá kapacita 40 míst; denní kapacita 100 míst 56/den
Arcidiecézní charita azylový dům 17 17
Arcidiecézní charita noclehárna 40 38
Lokality pro umístění haly
  katastrální území vlastnictví
1. Hrdlořezy hlavní město Praha
2. Krč hlavní město Praha
3. Kunratice hlavní město Praha
4. Chodov I. hlavní město Praha
5. Chodov II. hlavní město Praha
6. Karlín hlavní město Praha
7. Holešovice hlavní město Praha
8. Jinonice hlavní město Praha
9. Kyje hlavní město Praha
10. Libeň hlavní město Praha
11. Motol hlavní město Praha
12. Štěrboholy hlavní město Praha
13. Letňany soukromý subjekt
14. Radotín soukromý subjekt
15. Vysočany soukromý subjekt

  

10. ledna 2012
10. ledna 2012