Praha řeší provoz čekárny lékařské pohotovostní služby

Hlavní město řeší omezování provozu čekárny lékařské pohotovostní služby ve Fakultní Thomayerově nemocnici. Série dojednaných opatření, konzultace s vedením pražské hygieny a materiální pomoc ukončily čekání pacientů na ošetření venku v zimě. Na dnešním jednání Rady hl. m. Prahy byla navíc schválena dotace na dovybavení čekárny, což by mělo mít za následek posílení motivace pacientů dodržovat protiepidemická opatření.

  • 1 minuta čtení
Pohotovost_2

Pacienti lékařské pohotovostní služby pro děti, dospělé a také zubní pohotovosti si opakovaně stěžovali, že jsou nuceni i v chladném počasí a mnohdy s horečkou čekat na ošetření venku před vstupem do ordinací. Místní šetření provedené odborem zdravotnictví Magistrátu hl. m. Prahy za účastní radní pro oblast zdravotnictví Mileny Johnové potvrdilo oprávněnost stížností.

Důvodem tohoto, že lidé museli čekat venku před pohotovostí, byly obavy zdravotnického personálu z nedostatečného respektování protiepidemických opatření ze strany pacientů.

Už od letošního léta se proto konala série jednání mezi vedením hlavního města Prahy, Fakultní Thomayerovou nemocnicí a firmou Pragomedica provozující lékařské pohotovostní služby. Poslední listopadové schůzky se navíc zúčastnili i zástupci Hygienické stanice hl. m. Prahy.

Zajistili jsme nemocnici konzultaci odborníků z Hygienické stanice hlavního města Prahy a nabídli jsme pomoc, která zvýší pocit bezpečí na straně zdravotníků zajišťujících pohotovostní službu. Již jsme dodali ochranné pomůcky a dezinfekce a na dnešním jednání pražské rady jsme také schválili dotaci na dodání přístrojů na dezinfekci vzduchu, kamerový systém a informační světelný panel,“ popisuje kroky podniknuté ze strany hlavního města radní pro oblast zdravotnictví Milena Johnová.

Materiální pomoc města je v hodnotě 152 tisíc Kč a dotace na přístrojové vybavení byla schválena ve výši 123,7 tisíce Kč. Dovybavení čekárny by tak mělo přispět k větší disciplinovanosti čekajících pacientů a dodržování protiepidemických opatření.

„V čekárnách musí mít všichni nasazen respirátor, děti roušku. Optimální je dodržovat rozestupy všude tam, kde je to možné. Také je potřeba zajistit výměnu vzduchu a pravidelně provádět dezinfekci. Zaměňovat venkovní prostor za čekárnu je ale nepřípustné. Dítě s příznaky onemocnění covid-19 je nutné včas hlásit sestře a řídit se jejími pokyny,“ doplňuje ředitelka Hygienické stanice hl. m. Prahy Zdeňka Jágrová.

Odbor zdravotnictví pražského magistrátu bude situaci i nadále sledovat. Připravuje se také vyhodnocení zatíženosti pražské lékařské pohotovostní služby.

 

13. prosince 2021
13. prosince 2021