Praha rozhodla o financování výstavby dalších tras metra

Na prodloužení trasy metra A ze stanice Dejvice na Letiště Ruzyně bude město žádat finanční prostředky z fondů Evropské unie. Praha také nechá prověřit expertní studií možnost realizace nové trasy metra D ze soukromých zdrojů jako „dodávku na klíč“ formou tzv. PPP projektu (partnerství veřejného a soukromého sektoru). Rozhodli o tom na svém dnešním jednání pražští radní.

  • 3 minuty čtení

(zpráva z 25. jednání Rady hl. m. Prahy 28. srpna 2007)

 

Na prodloužení trasy metra A ze stanice Dejvice na Letiště Ruzyně bude město žádat finanční prostředky z fondů Evropské unie. Praha také nechá prověřit expertní studií možnost realizace nové trasy metra D ze soukromých zdrojů jako „dodávku na klíč“ formou tzv. PPP projektu (partnerství veřejného a soukromého sektoru). Rozhodli o tom na svém dnešním jednání pražští radní.

 

Výstavba obou úseků metra je pro město velmi důležitá. K rozhodnutí využít pro prodloužení trasy metra A evropské fondy vedlo několik důvodů. „Jednak zůstává aktuální možnost napojení letiště na modernizovanou železniční trať Praha - Kladno, dále jsou za stanicí Bílá Hora vytvořeny podmínky pro další větvení trasy ve směru na Řepy a Zličín. Prioritou je přitom dobudování trasy na dopravní terminál Dlouhá míle, který má klíčový význam pro podchycení autobusové a automobilové dopravy v okrajové části města a rovněž jako styčný bod se zmiňovanou železnicí,“ řekl pražský radní Radovan Šteiner, do jehož kompetence doprava v metropoli spadá.

Dalším přínosem bude zklidnění dopravní situace v městské části Praha 6, především v Evropské ulici a v okolí Vítězného náměstí. „Příprava zahájení vlastní výstavby prodloužení metra A je nyní z hlediska územního, technického i legislativního o něco dál než příprava začátku budování úvodního úseku trasy metra D. V tuto chvíli se zpracovává dokumentace pro územní řízení, která by měla být hotova do konce tohoto roku,“ uvedl radní Šteiner. Samotná výstavba prodloužení trasy metra A by podle plánů měla začít v roce 2009 a skončit o devět let později. Celkové náklady se předběžně odhadují na necelých 40 miliard korun a stavba bude rozdělena do několika etap. Prodloužení metra bude dlouhé čtrnáct kilometrů a cestující budou moci využívat stanic Červený Vrch, Veleslavín, Petřiny, Motol, Bílá Hora, Dědina, Dlouhá míle a konečnou Letiště Ruzyně.

Rada hlavního města Prahy také souhlasila se zpracováním expertní studie (feasibility study) financování provozního úseku metra I.D mezi stanicemi Hlavní nádraží a Písnice pomocí soukromých zdrojů formou PPP projektu. „Studie vezme v úvahu také porovnání metody výstavby a provozu  klasickou metodou a novými metodami odlehčených kolejových systémů včetně možnosti automatického řízení provozu,“ popsal radní Radovan Šteiner.

Výstavba by měla začít v roce 2010 a podle předběžných odhadů přijde na zhruba 40 miliard korun. Jako první by měl vzniknout úsek ze stanice Pankrác přes Olbrachtovu,  Nádraží Krč, Nemocnici Krč/Zálesí do stanice Nové Dvory. V další etapě stavaři prodlouží úsek z Nových Dvorů přes Libuš do Písnice. Jako poslední bude postaven úsek ze stanice Pankrác přes Náměstí bratří Synků na Hlavní nádraží.

Dopravní podnik již také zadal zpracování analýzy, která přenese zahraniční zkušenosti s výstavbou metra pomocí PPP projektu do pražských podmínek. Materiál zohlední zkušenosti z Londýna a Kodaně, které nejvíce odpovídají situaci v české metropoli. Kromě těchto dvou velkých evropských metropolí ale využil soukromý finanční sektor při výstavbě metra také Řím, Milán nebo Dublin.

 

V Praze 28.8.2007

 

 


Radovan Šteiner – radní hl. m. Prahy pro oblast dopravy.

Do funkce opětovně zvolen 30.11.2006. Působnost v oblasti výstavby, rozvoje a údržby dopravní infrastruktury, rozvoje MHD, koordinace a řízení dopravních systémů a procesů.


 

 

 

28. srpna 2007
28. srpna 2007