Praha rozšíří podporu učňovského školství a řemesel

Městská rada dnes rozhodla o způsobech uplatnění podpory učňovského školství a řemesel v roce 2011. Navrhovaná opatření spočívají zejména v restrukturalizaci dosud používaných prostředků. Nejzásadnějšími změnami jsou změna způsobu komunikace a rozšíření podpory pro celou oblast odborného školství.

  • 2 minuty čtení

 

/Zpráva z 30. jednání Rady hl. m. Prahy 31. 8. 2010/

 

Městská rada dnes rozhodla o způsobech uplatnění podpory učňovského školství a řemesel v roce 2011. Navrhovaná opatření spočívají zejména v restrukturalizaci dosud používaných prostředků. Nejzásadnějšími změnami jsou změna způsobu komunikace a rozšíření podpory pro celou oblast odborného školství.

 

 „Díky systematické podpoře učňovského školství ze strany vedení hlavního města Prahy se po tři roky daří úspěšně naplňovat základní strategický cíl - navzdory nepříznivému demografickému vývoji udržet počet nově nastupujících žáků do prvních ročníků učebních oborů. To se daří, i když se podíl patnáctiletých v populaci  až do roku 2017 bude snižovat,“ řekla náměstkyně primátora hl. m. Prahy Marie Kousalíková a dodala: „Vzhledem k tomu, že nepříznivá tendence vývoje počtu žáků vystupujících ze základních škol bude pokračovat i v roce 2011, je třeba prohlubovat a zintenzivňovat zmíněnou podporu. Je to nutné, nemají-li být ohroženy dosavadní velmi dobré výsledky. Výsledky přijímacího řízení ve školním roce 2009 – 2010 navíc potvrdily i nízký zájem o studium na středních průmyslových školách.

Hlavní město plánuje podporu odborného školství zaměřit výrazněji do přilehlých oblastí, zejména Středočeského kraje. Pokrok si slibuje především od posílení PR aktivity a mediální podpory projektu Řemeslo žije. V plánu je rozšířit podporu učňovského školství i na obory vzdělání s maturitní zkouškou a odborným výcvikem (tzv. skupiny L) a postupně včlenit vybrané aktivity Plánu do celkové podpory celého odborného školství, zejména tzv. technických a jiných nehumanitních oborů. Dalším krokem je soustředění komunikace do vysvětlovací kampaně zaměřené na jednotlivé aktivity s cílem motivovat hlavní cílové skupiny (podniky, žáci vystupující ze základních škol, rodiče, apod.).

 

Hlavními prostředky realizace Plánu podpory odborného školství jsou:

1.    Další rozvoj páteřního webového portálu ŘEMESLO ŽIJE!

2.    Bulletin o podporovaných oborech vzdělání a navazujících možnostech dalšího odborného vzdělávání

3.    Marketingová podpora projektu ŘEMESLO ŽIJE

4.    Workshopy a semináře k obsahu projektu ŘEMESLO ŽIJE! a společném postupu při jeho realizaci zejména se zaměstnavateli a profesními sdruženími

5.    Tvorba metodik a ověřování nových postupů při rozšiřování spolupráce středních škol a podniků

6.    Zavedení hodnocení odborných aspektů vzdělávacího procesu na středních školách v HMP

7.    Mediální a PR komunikace a podpora obrazu odborného a učňovského školství na veřejnosti

8.    Rozšíření systémové podpory HMP do oblasti technických a jiných nehumanitních oborů vzdělání středních, vyšších odborných a vysokých škol

 

 

V Praze 2. 9. 2010

 


Ing. Marie Kousalíková – náměstkyně primátora hl. m.  Prahy pro školství, vzdělávání a volný čas

do funkce zvolena 30. 11. 2006. Působnost v oblasti pražského školství a vzdělávání, rozvoje školství včetně školství alternativního, sledování a hodnocení kvality vzdělávání, činnost v oblasti správy školních a předškolních zařízení. V oblasti volného času spolupráce s organizacemi mládeže, občanskými sdruženími a organizacemi, které se zabývají péčí o mládež, zejména v oblasti volného času mládeže.


 

 

 

2. září 2010
2. září 2010