Praha schválila koncepci a strategii ochrany přírody

Městská rada dnes schválila koncepci "Prognóza, koncepce a strategie ochrany přírody a krajiny v Praze" a splnila tak další úkol svého programového prohlášení pro toto volební období. V něm rada konstatovala, že chce zdravé a čisté město s rovnováhou mezi přírodním prostředím a sídelními strukturami Prahy a zavazuje se zpracovat koncepci, která toto ideové východisko rozpracuje do cílů a úkolů pro všechny části životního prostředí a krajiny.

  • 3 minuty čtení

 

/Zpráva z 41. jednání Rady hl. m. Prahy 2.12.2008 /

 

Městská rada dnes schválila koncepci "Prognóza, koncepce a strategie ochrany přírody a krajiny v Praze" a  splnila tak další úkol svého programového prohlášení pro toto volební období. V něm rada konstatovala, že chce zdravé a čisté město s rovnováhou mezi přírodním prostředím a sídelními strukturami Prahy a zavazuje se zpracovat koncepci, která toto ideové východisko rozpracuje do cílů a úkolů pro všechny části životního prostředí a krajiny.

 

„Je to jeden ze základních koncepčních materiálů pro další život Prahy, který bude zasahovat do všech oblastí rozvoje města. Zahrnuje analýzy a hodnocení, ale především stanovuje konkrétní cíle a úkoly, které teď převezmou dotčené odbory magistrátu a městské organizace. Jedním z nich je zahájit přípravu k vyhlášení a registraci zvláště chráněných území a významných krajinných prvků, veřejnost určitě zaujme to, že koncepce nepřipouští další zástavby v přímém kontaktu s hranicí lokalit se zvýšeným významem pro ochranu přírody a krajiny, což jsou zvláště chráněná území, přírodní parky, biocentra apod. Nebudu se ale pokoušet o shrnutí složité problematiky na pár řádcích, podstatné je, že máme kvalitní materiál, který prošel veřejným projednáním, byl posouzen z hlediska platné metodiky hodnocení vlivů na životní prostředí a obstál. Rozvoj Prahy tak bude nyní i v jiných oblastech, než je samotný rozvoj přírody a zeleně,  poměřován a korigován cíli, které si město stanovilo v ochraně přírody“, řekl radní Martin Langmajer. 

 

Hlavní cíle koncepce ochrany přírody na území hlavního města Prahy:


   Zachování širokého spektra daných přírodních podmínek zejména:

  • preferencí ochrany lokalit se zvýšenými či jedinečnými hodnotami živé a neživé přírody,
  • stabilizací sítě zvláště chráněných území a její případné systémové doplňování ze spektra pravidelně hodnocených, dlouhodobě sledovaných a systémově doplňovaných lokalit se zvýšenou přírodovědnou hodnotou,
  • nepřipouštěním další zástavby v přímém kontaktu s hranicí lokalit se zvýšeným významem pro ochranu přírody a krajiny (zvláště chráněná území, přírodní parky, biocentra apod.),
  • soustavným vyhodnocováním účinnosti ochranných pásem, případně sledováním potřeby jejich vyhlášení,
  • sledováním dopadů návštěvnosti zvláště chráněných území a na základě výsledku jejich vyhodnocení v případě potřeby navrhnout a zajistit potřebná kompenzační opatření,
  • zajištěním potřebného managamentu zvláště chráněných území včetně jejich preventivní ochrany před invazními organismy,
  • zajištěním soustavného vědeckého výzkumu reprezentativních lokalit zvláště chráněných území. Výsledky promítat do potřebných opatření (např. úprava managamentu, vymezení nebo rozšíření ochranného pásma).
  • Smysluplné využití přírodního a plošného potenciálu zemědělské půdy zastoupené na území hlavního města Prahy zejména pro:
  • preferenci mimoprodukčních funkcí příměstské krajiny (zvýšení vodní retence území, posílení ekologické stability území, zvýšení nabídky ploch vhodných pro každodenní rekreaci, apod.),
  • vyřešení územních problémů, které souvisejí zejména s ochranou přírody a krajiny.
  • Výrazné zpomalení nepříznivého trendu úbytku zemědělské půdy jejím převodem do kategorie zastavěné a zpevněné plochy.
  • Zvýšení nízkého podílu lesů zalesněním vybraných částí zemědělské půdy.
  • Založení přírodně rekreačních parků s cílem „odlehčit“ rekreací přetíženým zvláště chráněným územím.
  • Využití části zemědělské půdy pro přírodě blízké formy protipovodňové ochrany (rozlivová území, suché poldry).
  • Zajištění certifikovaného, ekologicky a sociálně šetrného lesního hospodaření ve všech lesích na území hl. m. Prahy.
  • Zajištění systémové prostupnosti městské a příměstské krajiny zejména pro pěší a cyklisty (účelové komunikace a stezky dimenzovat včetně doprovodné vegetace).
  • Neztratit potenciál veřejných ploch zeleně na sídlištích (například zahušťováním výstavby).
  • Účinněji koordinovat ochranu přírody a krajiny na hranicích se sousedními správními obvody (návaznost prvků ÚSES, krajinná opatření v dílčích povodích zasahujících do vícero správních území apod.).

 

 

V Praze 2.12.2007

 


Martin Langmajer – radní hl. m. Prahy pro oblast územního rozvoje.

Do funkce zvolen 20.9.2007. Působnost v oblasti přípravy, monitorování, vyhodnocení a implementace Strategického plánu hl. m. Prahy, tvorby a změn územního plánu, urbanistických projektů, využití rozvojových lokalit.


 

 

2. prosince 2008
2. prosince 2008