Praha se prezentovala na realitním veletrhu Expo Real
Dnes vrcholil 16. ročník prestižního evropského veletrhu komerčních nemovitostí a investičních příležitostí Expo Real, který probíhal v areálu Nového výstaviště v Mnichově od pondělí 7. října.
- 4 minuty čtení
- 4 fotografie
Mezi významnými evropskými metropolemi od Berlína přes Paříž až po Moskvu se snaží upevnit svou pozici a přitáhnout pozornost zahraničních investorů také Praha. Ta je vedle Ostravy jediným českým městem, které ve své prezentaci na veletrhu zachovává kontinuitu – svou expozici o ploše téměř 100 m2 otevírá v posledních letech pravidelně. Na Expo Realu představila investorům nejen projekty Radničního bloku a budoucího využití Holešovické tržnice, ale také vize své budoucnosti směřující k udržitelnému rozvoji a tzv. inteligentní urbanizaci.
Při prezentaci pro obchodní partnery a potenciální investory na pražském stánku 8. října informoval Milan Urban, místopředseda Výboru pro územní rozvoj Zastupitelstva hlavního města Prahy, o aktuálním stavu vývoje nového Metropolitního územního plánu. Ten bude pro investory významným ukazatelem vypovídajícím o dlouhodobých vizích rozvoje města – o tom, jak bude vypadat konkrétní lokalita na jeho území i jakou výstavbu zde bude možné realizovat. „Podle analýz Praha patří mezi středoevropské metropole s nejnižší hustotou zástavby,“ řekl Milan Urban. „Metropolitní plán proto počítá s větším zahuštěním zástavby na celém území hlavního města. Podíváme-li se na rozvoj bydlení v Praze, počty dokončených bytů jsou v současné době na úrovni roku 2001. Pro další udržitelný rozvoj města je potřeba, aby tyto počty začaly znovu růst.“
Záměry Prahy jsou zcela v souladu s trendem směřování měst k tzv. inteligentní urbanizaci, která byla jedním z klíčových témat celého veletrhu. Ta souvisí s udržitelným rozvojem, to znamená s inovativními koncepty metropolí budoucnosti. Podle predikcí totiž budou do roku 2030 dvě třetiny světové populace žít ve městech. To vyvolává obrovské nároky nejen na infrastrukturu městských center, ale v souvislosti s očekávaným demografickým vývojem také na saturaci potřeba a požadavků stárnoucí populace. A právě o možnostech konverze existující městské rezidenční zástavby, o zvyšování její hustoty i o řešeních, jak zajistit ve městech ekologicky šetrné a přitom cenově dostupné bydlení se při panelových diskusích na Expo Realu hovořilo nejvíce.
Praha na veletrhu nabídla investorům dva projekty velkého rozsahu: za prvé revitalizaci tzv. Radničního bloku (desítka historických domů na Staroměstském a Malém náměstí a v ulici U Radnice) pro bydlení, administrativu i gastronomické, kulturní a vzdělávací účely. Za druhé pak prezentovala stávající stav a možnosti budoucího využití Holešovické tržnice, kdy by v případě citlivé rekonstrukce získala unikátní prostor, jenž se může pochlubit více než staletým průběžným využíváním a vesměs původní a celistvou architekturou.
Přestože se v Praze v posledních letech projevila vlivem ekonomické krize a následné recese zvýšená opatrnost investorů i přísnější podmínky bank pro poskytování úvěrů, trh nemovitostí v hlavním městě navzdory tomuto vývoji zůstal poměrně aktivní a i díky své stabilitě nadále perspektivní. Svědčí o tom i fakt, že Praha si dlouhodobě udržuje velmi dobré hodnocení ratingových agentur – v roce 2011 dokonce Moody´s zlepšil hodnocení na A1 a Standard&Poor´s na A+. Zástupci hlavního města na veletrhu proto vyjádřili přesvědčení, že právě po investičních příležitostech velkého rozsahu, jakými jsou Radniční blok a budoucí revitalizace Holešovické tržnice, bude v budoucnu poptávka. To, že je Praha dynamickým městem, které se neustále vyvíjí, potvrdily na veletrhu i projekty prezentované spoluvystavujícími partnery – developery Central Group a Unibail-Rodamco i architektonickým ateliérem CASUA.
Dominujícími tématy letošního ročníku veletrhu byly vedle globálních ekonomických trendů také strategie financování a investic za současné ekonomické situace. Řeč byla i o alternativním financování – ať už jsou to progresivně se vyvíjející realitní segmenty (trh průmyslových nemovitostí, hotelnictví) či reakce na aktuální demografický vývoj v Evropě, promítající se do růstu výstavby projektů jako jsou kliniky či domy pro seniory. Jako jeden z klíčových řečníků s příspěvkem „Obnovitelné energie v Evropě: co znamenají pro nemovitosti, infrastrukturu a investování?“ vystoupil Günther Oettinger, eurokomisař pro energetiku. V doprovodném programu, rozděleném do čtyř tematických diskusních fór, hovořilo na 400 odborníků od bankéřů přes realitní odborníky až po prognostiky.
Zájem o letošní Expo Real byl obdobný jako loni: vystavovalo se v 6 halách na celkové ploše 64.000 m2. Přestože závěrečná statistika veletrhu ještě není k dispozici, odhady německého organizátora Messe München činí téměř 1700 vystavovatelských společností z 33 zemí. Pro účastníky z České republiky veletrh stále zůstává velmi atraktivním fórem pro prezentaci i networking, byť v posledních letech jezdí na Expo Real často jako návštěvníci bez vlastní expozice. V konečném součtu patří Česku co do počtu zúčastněných 8. místo za Německem, Rakouskem, Polskem, Nizozemskem, Švýcarskem, Velkou Británií a Francií.
16. ročník veletrhu Expo Real dnes končí. Příští, 17. ročník se v Mnichově uskuteční od 6. do 8. října 2014.