Praha uctila památku popravených českých pánů

Pietní shromáždění k výročí popravy 27 českých pánů proběhlo včera vpodvečer v kostele sv. Mikuláše a na místě tehdejší exekuce na Staroměstském náměstí. Věnec k uctění památky popravených položil např. pražský primátor Pavel Bém, europoslanec Jan Zahradil a další. Pietní akt pořádala Kostnická jednota, historická společnost Veritas a Masarykova společnost.

  • 3 minuty čtení

Pietní shromáždění k výročí popravy 27 českých pánů proběhlo včera vpodvečer v kostele sv. Mikuláše a na místě tehdejší exekuce na Staroměstském náměstí. Věnec k uctění památky popravených položil např. pražský primátor Pavel Bém, europoslanec Jan Zahradil a další. Pietní akt pořádala Kostnická jednota, historická společnost Veritas a Masarykova společnost.

„České stavovské povstání a zvláště jeho vyústění tíží historiky i veřejnost bezmála čtyři staletí,“ řekl ve svém projevu primátor Bém. „Ale ani čtyři sta let nestačí na to, abychom zapomněli, že do Bílé hory byly naše země ostrovem náboženské svobody, zásady náboženské tolerance byly přijaty již v roce 1485, ale tehdejší Evropa bohužel nebyla na tak pokrokový čin     zralá. Stětím hlav českých pánů nastalo dlouhé období temna, duchovní elita národa odešla do exilu, sto padesát tisíc lidí bylo vyhnáno, majetek konfiskován, lid zůstaven napospas chudobě a cizím vládcům.“

„Nejen slavné a světlé okamžiky historie stojí za to připomínat,“ navázal poslanec Evropského parlamentu Jan Zahradil. „V tomto případě musíme vzpomínat především na individuální osudy, na různé motivy i osobní vklad každého jednotlivce do tehdejších událostí, ale také na doloženou a nezpochybnitelnou zmužilost v oné poslední tragické chvíli. Zároveň však je třeba mít na paměti širší kontext tehdejších událostí, jímž byl zápas za českou identitu.“

V závěru pietního aktu udělila předsedkyně Českého svazu bojovníků za svobodu Anděla Dvořáková primátoru Bémovi Pamětní medaili svazu za významnou podporu.

Poprava 27 českých „pánů“ 21. června 1621 na Staroměstském náměstí v Praze je důležitým mezníkem českých dějin. Byla symbolickou tečkou za protestantským povstáním, které začalo defenestrací 23. května 1618 a bylo poraženo 8. listopadu 1620 v rozhodující bitvě na Bílé hoře u Prahy.

Deset urozených pánů šlechtického stavu, a navíc ještě dva měšťané, byli sťati postupně čtyřmi popravčími meči a zbývajících patnáct měšťanů bylo oběšeno buď na břevně vystrčeném z okna v patře Staroměstské radnice, anebo na šibenici, která stála o nějakých třicet čtyřicet kroků dále od popravčího pódia směrem k dnešní Pařížské ulici. Dne 21. června 1621 od páté hodiny ranní tak skončili svůj život urození páni Jáchym Ondřej Šlik, Václav Budovec z Budova, Kryštof Harant z Polžic a Bezdružic, rytíři Kašpar Kaplíř ze Sulevic, Prokop Dvořecký z Olbramovic, Friedrich z Bílé, Jindřich Otta z Losu, Diviš Černín z Chudenic, Vilém Konecchlumský z Konecchlumí, Bohuslav z Michalovic a měšťané Valentin Kochan z Prachové, Tobiáš Štefek z Koloděj, Ján Jesenský z Jesenova, Kryštof Kobr z Koberštejna, Jan Šultys z Felsdorfu, Maximilián Hošťálek z Javořice, Jan Kutnauer ze Sonenštějna, Simeon Sušický ze Sonenštějna, Nathanel Vodňanský z Uračova, Václav Maštěrovský z Jizbice, Jindřich Kozel z Peclinovce, Ondřej Kocour z Votína, Jiří Řečický, Michal Witmann, Simeon Vokáč z Chyš, Leander Rüppel z Ruppachu a Jiří Hauenšild z Fürstenfeldu. Mistr popravčí měl podle rozsudku za povinnost těla několika předních vůdců povstání, kteří byli odsouzeni ke stětí mečem, jak bylo tehdy zvykem, ještě rozčtvrtit a pak je se svými holomky rozvěsit všem pro výstrahu na šibenicích nebo pranýřích na dnešním Václavském, Karlově, Staroměstském a Malostranském náměstí. Ani to však triumfujícímu vítězi, císaři Ferdinandu II., nestačilo. Všech dvanáct hlav největších provinilců, tří českých pánů, Jáchyma Ondřeje Šlika, Václava Budovce z Budova a Kryštofa Haranta z Polžic a Bezdružic, sedmi rytířů a také hlavy dvou měšťanů, právníka Jiřího Hauenschilda z Fürstenfeldu a lékaře Jana Jesenského, bylo veřejně vystaveno na Staroměstské mostecké věži.

 

V Praze 22. 6. 2006

 


Oblast zahraniční politiky, koordinace přípravy Strategického plánu hl.m. Prahy, oblast vztahů a spolupráce se Svazem měst a obcí ČR a Asociací krajů ČR, problematika čestných poct a čestného občanství hl.m. Prahy, problematika udílení znaků a praporů městských částí, užití znaku hl.m. Prahy, organizace protidrogové a protialkoholní prevence, koordinace vztahů hl. m. Prahy k městským částem spadá do působnosti primátora hl. m. Prahy MUDr. Pavla Béma

 

  • Fotografickou dokumentaci k tiskové zprávě naleznete ve fotogalerii.

 

Za správnost: Tereza Dvořáčková / tel. 236 002 945
22. června 2006
22. června 2006