Praha veřejnosti představuje koncept nového územního plánu

Od dnešního dne se mohou obyvatelé Prahy seznámit se zpracovaným konceptem nového územního plánu hlavního města Prahy (UP). Jaké změny se v budoucích letech chystají v okolí vašeho bydliště? Je zde plánována silnice, železnice, nová zeleň? Územní plán výrazně ovlivní podobu města. Řeší rozmístění ploch s různým způsobem využití, prostorovou regulaci nové výstavby, dopravní infrastrukturu a jejich vliv na životní prostředí.

  • 7 minut čtení

 

Od dnešního dne se mohou obyvatelé Prahy seznámit se zpracovaným konceptem nového územního plánu hlavního města Prahy (UP). Jaké změny se v budoucích letech chystají v okolí vašeho bydliště? Je zde plánována silnice, železnice, nová zeleň? Územní plán výrazně ovlivní podobu města. Řeší rozmístění ploch s různým způsobem využití, prostorovou regulaci nové výstavby, dopravní infrastrukturu a jejich vliv na životní prostředí.

 

Veřejnost má nyní v průběhu jednoho měsíce možnost se s plánovanými novinkami v územním plánu seznámit. Koncept je vystaven v Informačním centru rozvoje hl. m. Prahy a u projektanta - na Útvaru rozvoje hl. m. Prahy (URM) a dále na internetu MHMP a speciálních stránkách www.uppraha.cz.

Lidé mohou podávat k navrhovanému řešení konceptu nového územního plánu své připomínky a námitky, a to až do 9. prosince. O podrobnějším obsahu a záměrech v konceptu nového UP je doporučeno informovat se také na úřadě příslušných městských částí, které mají pro občany k dispozici všechny potřebné informace.

Praha dokončila koncept nového územního plánu po více než dvou letech. Stávající plán v řadě  ohledů nevyhovuje potřebám města, a proto je požadována řada změn a úprav územního plánu. Ty zatěžují administrativu a ztěžují orientaci uživatelů. Proto se připravuje plán nový. Po deseti letech tak mají občané mimořádnou příležitost do podoby územního plánu zasáhnout, a včas spolupracovat na jeho budoucí podobě.

Na jaře letošního roku se k již  připravovanému plánu vyjádřily své připomínky jednotlivé městské části. Praha musí mít podle nového stavebního zákona nový územní plán do roku 2015. Předpokládaný termín schválení je rok 2012.

Koncept je od pondělí 2. listopadu až do 2. prosince 2009 vystaven  na webových stránkách www.uppraha.cz a www.magistrat.praha-mesto.cz v sekci územní plánování a rozvoj

 

Fyzicky jsou výkresy konceptu nového UP Prahy vystaveny:

U pořizovatele OUP MHMP:

Informační centrum rozvoje hl. m. Prahy,

Jungmannova 29, Praha 1 (přízemí Škodova paláce, vchod také z Charvátovy ulice)

pondělí – čtvrtek  od 8 do 18 hodin, pátek od 8 do 16 hodin

U projektanta:

Útvar rozvoje města, Vyšehradská 57, Praha 2, velký sál budovy A

pondělí, úterý, čtvrtek od 8 do16 hodin

středa od 8 do 17 hodin, pátek od 8 do 15 hodin

 

Veřejné projednání konceptu nového Územního plánu hl. města Prahy

spojené s výkladem projektanta a zpracovatele vyhodnocení vlivu na udržitelný rozvoj se uskuteční 23. listopadu 2009 od 9 hodin ve velkém zasedacím sále Magistrátu HMP na Mariánském náměstí 2, Praha 1.

Ještě před veřejným projednáním se budou konat dvě přednášky pro veřejnost, ve velkém zasedacím sále MHMP, Mariánské nám. 2, Praha 1, a to v pondělí 9. 11. 2009 od 17 hodin a v pondělí 16. 11. 2009 od 10 hodin.

Půjde o výklad konceptu nového územního plánu bez diskusní části a možnosti podávání námitek a připomínek. MHMP chce touto cestou umožnit i těm, kteří se nebudou moci zúčastnit přímo veřejného projednání, aby se lépe seznámili s obsahem konceptu územního plánu a vyslechli výklad projektanta.

Do přípravy nového UP se svými připomínkami a námitkami může zapojit každý občan, občanské sdružení i odborná veřejnost v rámci veřejného projednávání. Stanoviska, námitky a připomínky k vystavenému konceptu UP hl. m. Prahy, včetně Vyhodnocení vlivů na trvale udržitelný rozvoj území pak bude možné podat do 15-ti dnů ode dne veřejného projednání, tj. do 9. 12. 2009 včetně.

Poprvé mohou občané, občanská sdružení, a další právnické osoby podat své připomínky také elektronicky, přes internet a to prostřednictvím elektronického formuláře na internetových stránkách www.uppraha.cz  nebo přímo na wgp.urm.cz/koncept_up/připomínky. To zjednodušuje administrativu a proces zpracování připomínek výrazně urychlí, protože nebude třeba přepisovat je do počítače. Systém tak širšímu počtu občanů zpřístupňuje možnost sdělit své představy o budoucí podobě města, či konkrétního území.

Připomínky je možné podat i písemnou formou na standardním formuláři, buď osobně do podatelny MHMP na Mariánském náměstí 2, Praha 1, nebo poštou na adresu:

Magistrát hlavního města Prahy,

Odbor územního plánování

Jungmannova 29/35,

111 21 Praha 1

Koncept se skládá ze závazné části, kterou bude schvalovat zastupitelstvo, a z odůvodnění. Zahrnuje text a 16 výkresů (doprava, krajina, technická infrastruktura a řada dalších) z nichž část bude závazná a část ilustruje odůvodnění. Grafiku doplňuje množství schémat, zařazených v textu. Některé výkresy jsou zpracovány ve variantách. Závazná část je v měřítku 1:10000. Lze si prohlédnout, pro jakou funkci jsou jednotlivé pozemky nově určené. Samostatný separát, tvořící nedílnou součást konceptu, představuje Vyhodnocení vlivů konceptu ÚP Prahy na udržitelný rozvoj území.

 

Hlavní principy nového územního plánu

  • Přestavba a oživení současných zanedbaných území
  • Upřednostnění rozvoje v kompaktním pásmu města
  • Přísná regulace rozrůstání města do volné krajiny
  • Zelený pás ve vnějším pásmu města
  • Přísná ochrana stávající zeleně uvnitř města
  • Rozvoj rekreačních území
  • Ochrana panoramatu města, zajištění účinné výškové regulace nové zástavby
  • Nová metodika funkční i prostorové regulace
  • Důraz na rozvoj hromadné dopravy, zejména kolejové (metro, tramvaje, železnice)
  • Tramvajové tangenty propojující městská centra kompaktního města

Strategie

  • Preferovat rozvoj v rámci „kompaktního města“ před rozvojem do volné krajiny
  • Umožnit zvýšení podílu ploch zeleně – parků, lesů a nelesní zeleně na úkor orné půdy jako kompenzaci rozvoje zastavitelného území, zkvalitnění zázemí města a zvýšení ekologické stability prostředí 
  • Umožnit vyvážený rozvoj 3 historických pásem: historického jádra, kompaktního města a vnějšího pásma
  • Chránit přiměřené rezervní plochy pro potřebnou budoucí občanskou, dopravní a technickou infrastrukturu včetně zeleně
  • Umísťovat celoměstsky důležité areály s vysokou návštěvností mimo centrální oblast v místech s dobrou obsluhou veřejnou hromadnou dopravou
  • Upřesnit vymezení zelených klínů a zelených os, ověřit možnost propojení se systémem zeleně za hranicí hl. m. Prahy

Koncept územního plánu stanovuje v oblasti dopravy například novou trasu metra D, navrhuje výrazné rozšíření sítě tramvajové dopravy a větší rozvoj příměstské železnice. Rovněž počítá s novými záchytnými parkovišti P+R. Konkrétní realizace a doba uskutečnění projektů závisejí na aktuálních finančních možnostech státu, hlavního města, městských částí a případně i soukromých subjektů.

Plán zároveň motivuje investory, aby více stavěli v již zastavěných tzv. transformačních územích, která potřebují oživit a méně v rozvojových dosud nezastavěných územích, aby více spolupracovali s městem na projektech využitelných pro obyvatele konkrétní lokality.

Pokud jde o zeleň a její ochranu, nový územní plán také přísně reguluje rozrůstání města do volné krajiny. Výrazně je posílen celoměstský systém zeleně (plošně asi o 17 %). Koncept nastavuje i přísnější regulativy pro ochranu zeleně stávající. Nově tak nebude započítávána například popínavá a střešní zeleň, bude se započítávat jen zeleň na rostlém terénu. Výraznější je podpora hromadné dopravy s těžištěm v kolejové dopravě, do níž je díky novým tratím a zejména novým nebo obnoveným zastávkám na tratích stávajících výrazně zapojena i železnice.

Oproti stávajícímu UP je daleko důslednější a přísnější ochrana prostorové struktury města s ohledem na ochranu nejen památkových rezervací a zón, zejména Pražské památkové rezervace v historickém centru Prahy, ale i stabilizovaných území, sídel vnějšího pásu a přírodních ploch dotvářejících charakter města a pestrost jeho forem.

Nový územní plán Prahy má také na rozdíl od dosud platného UP poprvé zpracováno komplexní Vyhodnocení vlivů na udržitelný rozvoj v rámci celého správního území hlavního města. Hodnocení je zpracované externím zhotovitelem, firmou EKOLA group, spol. s r. o. Praha. Je zpracováno podle požadavků nového stavebního zákona č. 183/2006 Sb. a jeho prováděcí vyhlášky č. 500/2006 Sb. Jeho součástí je vyhodnocení vlivů na životní prostředí a veřejné zdraví (SEA) podle zákona č. 100/2001 Sb., o posuzování vlivů na životní prostředí, a také vyhodnocení vlivů na lokality NATURA 2000 podle zákona č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny. Takové posouzení měla z celopražských koncepcí dosud jen Aktualizace Strategického plánu hl. m. Prahy, Prognóza, koncepce a strategie ochrany přírody a krajiny hl. m. Prahy a dosud nevydané Zásady územního rozvoje hl. m. Prahy. Jde tedy o výrazný pozitivní posun k ekologickému pojetí rozvoje hlavního města Prahy.

 

 

V Praze 2. 11. 2009

 


Martin Langmajer – radní hl. m. Prahy pro oblast územního rozvoje.

Do funkce zvolen 20.9.2007. Působnost v oblasti přípravy, monitorování, vyhodnocení a implementace Strategického plánu hl. m. Prahy, tvorby a změn územního plánu, urbanistických projektů, využití rozvojových lokalit.


 

 

 

2. listopadu 2009
2. listopadu 2009