Praha zajistila v zimě lidem bez přístřeší téměř 23 tisíc noclehů

bezdomovci_stany_titul
Autor: Vojtěch Kolář
12. května 2016
12. května 2016

Letošní zimní opatření opět ukázala, že Praha je opět velmi dobře připravena pomoci lidem bez domova. Díky kvalitní a vylepšující se síti služeb se toto nejhorší roční období pro osoby bez přístřeší obešlo bez větší újmy na zdraví.

  • 1 minuta čtení

Potřebným bylo zajištěno téměř 22,5 tisíc noclehů a terénní sociální pracovníci uskutečnili přes 12,5 tisíce kontaktů s lidmi bez přístřeší. „Oproti loňskému roku byly v provozu pouze dvě bezplatné noclehárny, což se projevilo v nižším počtu zajištěných noclehů, ale ve vyšší zaplněnosti těchto zařízení, která přesahovala v průměru 92 procent. Vzhledem k tomu, že oproti loňskému roku bylo snížení kapacit velmi razantní, až o 54 procent, ukazuje se, že jako ideální řešení pro příští zimu bude nutné navýšit kapacitu nocleháren a lepší pokrytí a dostupnost služby,“ popisoval radní pro sociální oblast Daniel Hodek, který souhrnnou zprávu o zimních opatřeních pro osoby bez přístřeší poslal k projednání nově vzniklému sociálnímu výboru ZHMP.

Snížení kapacit nocleháren se projevilo zejména u nízkoprahových center s rozšířeným provozem, která v době největších mrazů otevřela i v noci a jejichž zaměstnanci uskutečnili téměř 72 tisíc kontaktů s klienty. „V průměru se v těchto centrech uskutečnilo 590 kontaktů denně,“ upřesnil ředitel Centra sociálních služeb Praha Tomáš Ján s tím, že v minulém roce to bylo o pět tisíc kontaktů méně. „Mohu tak konstatovat, že pomoc lidem bez přístřeší v zimním období Centrum sociálních služeb Praha společně s neziskovými organizacemi úspěšně zvládlo. Ze získaných zkušeností určitě chceme čerpat pro nastavení opatření dalších,“ dodal radní Hodek.

Během zimních opatření byl v provozu centrální dispečink, který zajišťoval komunikaci mezi jednotlivými službami. Celkem uskutečnil 2,4 tisíce telefonních hovorů zejména při koordinaci mezi noclehárnami a terénními programy. Otevřeny byly postupně dvě noclehárny, tři nízkoprahová denní centra a noční nízkoprahové centrum. Rozšířeny byly denní terénní program a dva noční terénní programy. Koordinaci opatření zajištovalo Centrum sociálních služeb Praha a na jejich zajištění se podílela Armáda spásy, Arcidiecézní charita Praha a Naděje. „Chtěl bych tímto poděkovat všem, kdo se na přípravě i realizaci zimních opatření podíleli. Odvedli opravdu dobrou práci,“ doplnil Hodek. Podle ředitele CSSP Tomáše Jána se náklady na zajištění zimních opatření pohybovaly okolo osmi milionů korun.