Praha zakáže podomní prodej energetických služeb na svém území

Ilustrační foto – energie
Autor: www.pixabay.com
24. ledna 2022
24. ledna 2022

Pražští radní se na pondělním zasedání shodli na co nejrychlejší nutnosti řešení podomního prodeje energetických služeb, zvláště v souvislosti s krachem některých energetických společností, kdy statisíce lidí řeší přechod k jiným dodavatelům. Díky změně zákona může od 1. ledna 2022 Praha regulovat i podomní a další formy prodeje energií, což chce udělat v nejbližší době, aby tak ochránila Pražany před tzv. "energošmejdy", kteří často nutí seniory, matky samoživitelky a další obyvatele do uzavírání nevýhodných smluv. S ohledem na potřebu co nejrychlejšího řešení aktuální situace bude mít připomínkové řízení zkrácenou lhůtu na 15 dnů.

  • 2 minuty čtení

Důvodem, proč chce Rada hl. m. Prahy vydat v co nejbližší době toto nařízení, je situace z podzimu 2021, kdy ukončila podnikatelskou činnost skupina Bohemia Energy a několik dalších menších dodavatelů, a bez řádného dodavatele energií se ocitlo několik stovek tisíc odběrných míst. Od nového roku tak může Praha díky změně zákona vydat nařízení, které omezí podomní prodejce energií a ochrání tak své obyvatele.

„Současný tržní řád neumožňuje na území hlavního města Prahy podomní prodej, ale tento zákaz se nevztahuje na prodej energií. Od 1. ledna 2022 je však nově zákonem umožněno vydat nařízení, které omezí některé formy prodeje zboží nebo poskytování služeb prováděné mimo obchodní prostory. Do toho patří i zprostředkovatelské činnosti v energetických odvětvích,“ uvádí náměstek primátora hl. m. Prahy pro oblast bezpečnosti Petr Hlubuček.

„Mnozí zákazníci spadli z důvodu krachu jejich dodavatelů energií k takzvaným dodavatelům poslední instance a nyní se snaží kvůli vysokým cenám co nejrychleji uzavřít smlouvu v klasickém režimu, aby alespoň trochu snížili náklady na energie. Této těžké situace již začala využívat řada subjektů, včetně těch, kteří jsou nazýváni jako „energošmejdi“. Ti formou podomního prodeje nabízejí dodavatele a tlačí občany – zejména ohrožené skupiny, jako jsou senioři, matky samoživitelky a další - do uzavírání značně nevýhodných smluv. Považujeme za důležité tyto skupiny co nejrychleji ochránit, proto jsme nechali Radou hlavního města Prahy schválit zkrácené připomínkové řízení, aby mohlo nařízení vstoupit v platnost co nejrychleji, a to už v únoru,“ říká radní hl. m. Prahy pro oblast legislativy Hana Kordová Marvanová.

Obce v současnosti mají možnost regulovat prodej zboží a poskytování služeb mimo provozovnu (i podomní prodej) nařízením, kterým se vydává tržní řád. Rada hl. m. Prahy tak projedná v nejbližších týdnech nařízení obsahující zákaz podomního prodeje zboží nebo poskytování

služeb prováděné mimo obchodní prostory při výkonu licencované činnosti držitelem licence nebo při výkonu zprostředkovatelské činnosti v energetických odvětvích na celém území hl. m. Prahy. S ohledem na potřebu co nejrychlejšího řešení aktuální situace bude mít vnější a vnitřní připomínkové řízení zkrácenou lhůtu na 15 dnů.