Praha zřídila funkci sociálního ombudsmana
Městská rada se rozhodla zřídit úřad sociálního ombudsmana. Na dnešní prezentaci jeho funkci přiblížil radní pro sociální oblast Jiří Janeček. Zároveň v této funkci představil bývalou radní hl. m. Prahy Hanu Halovou.
- 2 minuty čtení
Městská rada se rozhodla zřídit úřad sociálního ombudsmana. Na dnešní prezentaci jeho funkci přiblížil radní pro sociální oblast Jiří Janeček. Zároveň v této funkci představil bývalou radní hl. m. Prahy Hanu Halovou.
Sociální ombudsman má kancelář v budově magistrátu v Jungmannově ulici. Jeho hlavním posláním je zastupovat občany, kteří nemají dostatek zkušeností s objednáváním sociálních služeb. Kompetence tohoto ombudsmana jsou omezené a vztahují se na dodržování zákona o sociálních službách platného od 1. ledna letošního roku. Hlavní zásadou tohoto zákona (108/2006 Sb.) je smluvní volnost při objednávání sociálních služeb. „Ombudsman bude hájit zájmy seniorů, zdravotně postižených, lidí dezorientovaných v novém systému a poradí samozřejmě také jejich příbuzným či zástupcům,“ popisuje radní pro sociální oblast Jiří Janeček.
Ombudsman se již začal zabývat několika případy seniorů. „Jednalo se například o námitky lidí, kteří nesouhlasili s vnitřní směrnicí domova seniorů ohledně vracení úhrady za nespotřebované obědy, nebo případy seniorů, kteří zase byli znepokojeni informacemi o přechodu bytů pod bytový fond magistrátu a podobně,“ objasnil radní Janeček.
Na sociálního ombudsmana se může obrátit každý občan hl. m. Prahy, který se domnívá, že jsou porušována jeho práva buď jako zájemce nebo již jako uživatele sociální služby s podnětem na prošetření jeho podezření z porušování lidských práv, či přímo se stížností v případě, že v prvé fázi neuspěl se stížností přímo u poskytovatele sociální služby či jeho nadřízeného orgánu.
Jedná se např. o právo na srozumitelné informace o podmínkách služby při uzavírání smlouvy včetně povinností, způsobů poskytování služby, výši úhrady, právo zákonných zástupců fyzické osoby umožnit seznámit se osobně s podmínkami života v budoucím zařízení, právo na informace o důvodech odmítnutí zájemce o sociální službu, právo zájemce o sociální službu sjednat své požadavky, očekávání a osobní cíle, které by vzhledem k jeho možnostem a schopnostem bylo možné realizovat prostřednictvím sociální služby, právo na respektování lidské důstojnosti (soukromí, názoru, věku; nebýt ignorován, zneužíván, zesměšňován, nebýt izolován od ostatních, nespravedlivě hodnocen), právo na udržování kontaktu a vztahů s přirozeným sociálním prostředím, právo na poskytování sociální služby v důstojném prostředí.
„Naším společným cílem je především spokojenost občanů s poskytovanými sociálními službami,“ upřesňuje smysl své nové funkce ombudsmana Hana Halová.
V Praze 15.5.2007
Za správnost: Dobiáš / tel. 236 00 44 03
Jiří Janeček – radní hl. m. Prahy pro oblast sociální a bytové politiky
Do funkce zvolen 30.11.2006. Působnost v oblasti záměrů, správy a údržby bytového fondu ve vlastnictví hl m. Prahy, činnost a rozvoj sítě sociálních zařízení hl. m. Prahy. Oblast národnostních menšin.