Praha zrušila druhý povodňový stupeň
Primátor Prahy Pavel Bém na dnešním zasedání povodňové komise zrušil druhý stupeň povodňové aktivity v Praze. Řízení povodňových opatření přechází na jednotlivé městské části a jejich povodňové štáby, takže například Zbraslav se bude podle svého starosty Petra Valenty v průběhu dneška ještě rozhodovat, zda druhý povodňový stupeň neponechá v platnosti.
- 4 minuty čtení
Primátor Prahy Pavel Bém na dnešním zasedání povodňové komise zrušil druhý stupeň povodňové aktivity v Praze. Řízení povodňových opatření přechází na jednotlivé městské části a jejich povodňové štáby, takže například Zbraslav se bude podle svého starosty Petra Valenty v průběhu dneška ještě rozhodovat, zda druhý povodňový stupeň neponechá v platnosti.
„Průtok Vltavou klesl pod 1 090 metrů krychlových za vteřinu, proto jsme dnes mohli druhý stupeň povodňové aktivity zrušit. Zároveň jsme rozhodli, že protipovodňová hrazení začneme demontovat zítra ve dvacet hodin večer. Práce budeme organizovat tak, aby zasáhly dopravu ve městě minimálně a skončily před začátkem pondělní ranní dopravní špičky. V pondělí ráno už bude Praha bez protipovodňových hrazení. Prognóza pro Prahu je v pořádku, ostatním krajům v České republice, které jsou na tom daleko hůře, nabízíme vybavení, které máme k dispozici. Například vysoušeče a jinou materiálně-technickou pomoc,“ řekl primátor Pavel Bém.
Primátor v závěrech zasedaní dnešní Povodňové komise Prahy mimo jiné uvedl, že Praha provede demontáž protipovodňových hrazení silami hasičů a nebude vyžadovat pomoc armády nebo dalších složek, které jsou více zapotřebí jinde. Povodňová komise i Krizový štáb hl. m. Prahy jsou nadále připraveny zajistit dotčeným městským částem jakoukoli pomoc. Ty už předběžně vyčíslily odhadované škody, které se u jednotlivých městských částí prozatím pohybují v řádech statisíců. Celkové škody způsobené letošní povodní v Praze primátor Pavel Bém odhaduje v řádu desítek miliónů korun a jde především o škody na komunikacích, například poškozená ulice Roztocká v Praze 6.
Primátor dnes poděkoval povodňové komisi za její dosavadní práci. A jejím prostřednictvím všem složkám, tedy Povodí Vltavy a Českému hydrometeorologickému ústavu, s jejichž přesností předpovědí vyjádřil spokojenost. Poděkování patří i hasičům, armádě, státní i městské policii, záchranné službě a starostům dotčených městských částí a všem, kdo se na řešení letošních povodní v Praze podíleli.
Prognóza pro příští dny je příznivá. Průtok ve Vltavě bude nadále klesat a v průběhu víkendu se bude pohybovat kolem tisíce vteřinových kubíků. V příštím týdnu lze počítat s dalším poklesem na zhruba 600 až 500 kubíků. Přehrada Orlík odpouští vodu tak, aby si už připravila dostatečnou kapacitní rezervu pro další tání sněhu, v němž v horním povodí Vltavy ještě leží zhruba 300 miliónů kubíků vody. Prognóza počasí počítá se zpomalením tání, protože teploty sice příští týden přes den vystoupí až k 18ti stupňům Celsia, ale noční budou relativně nízké. Odhady srážek se pohybují do neděle do jednoho milimetru, v neděli na horní Lužnici do 15 milimetrů, v dalších dnech opět jen do jednoho milimetru.
Demontáž protipovodňové ochrany
Demontáž mobilních protipovodňový zábran postavených minulý týden na ochranu města před velkou vodou začne zítra ve 20.00 hodin.
Bude zahájena od jihu na levém břehu Vltavy, aby bylo možné do sobotního rána uvolnit komunikace na Smíchově a v oblasti Sovových mlýnů a Kampy. V průběhu soboty bude pokračovat na pravém břehu Vltavy od jihu s cílem uvolnit komunikace na nábřeží v centru města. Dále v sobotu v noci bude demontáž probíhat na levém břehu v oblasti Hlávkova mostu až k ulici Komunardů, na pravém břehu na Masarykově nábřeží a v okolí hotelu Hilton. Během neděle by měla být uvolněna oblast Holešovic a Karlína. Předpoklad dokončení demontáže mobilních stěn je nejpozději pondělí ráno.
Rozebrané hrazení bude ukládáno do kontejnerů a nákladními vozidly odváženo do skladu. Kontejnerů je zhruba 100, veškerý materiál váží přibližně 800 tun. Práce na demontáži a nakládání zajistí pod vedením magistrátního odboru krizového řízení a organizace SEZAM profesionální a dobrovolní hasiči. Potřebnou techniku – vysokozdvižné vozíky a nákladní automobily – poskytnou podle smlouvy s městem různé firmy a dopravci. V oblastech demontáže budou na bezpečnost, pořádek a nutná místní dopravní omezení dohlížet zesílené hlídky městské policie ve spolupráci se státní policií.
Přehled dopravních opatření na místních komunikací, které vyvolá demontáž povodňových hrazení v průběhu páteční noci a víkendu, vydáme v průběhu dneška.
I nadále bude veřejnosti k dispozici bezplatná informační linka Magistrátu hl. m. Prahy č. č. 800 100 991, její provoz bude zachován minimálně do pondělí 10. dubna.
Povodňová komise se sejde ještě v pondělí 10. dubna 2006 v 10.00 hodin.
V Praze dne 6.4.2006