Prahu postihl masivní výpadek proudu

2. 6. 2022, Televize, ČT24 - další pořady, ČT24, ČESKÁ TELEVIZE, Zdeněk Hřib

Moderátorka:

Podle společnosti ČEPS, která provozuje přenosovou soustavu, způsobila masivní výpadek elektrického proudu v Praze technická závada na rozvodně na Chodově. Rozvodna je už pod napětím. A my teď ve vysílání máme Zdeňka Hřiba, primátora hlavního města Prahy. Já vás zdravím. Dobrý den.

Zdeněk Hřib, primátor hl. m. Prahy (Piráti):

Dobrý den.

Moderátorka:

V tuto chvíli tedy je situace v hlavním městě, pokud jde o dodávky proudu, jaká?

Zdeněk Hřib, primátor hl. m. Prahy (Piráti):

Já myslím, že tu k situaci se prakticky už podařilo vyřešit, respektive pokud ne, tak se jedná skutečně o nějaké jednotlivé výpadky. Protože v mezičase vlastně dispečink PRE Distribuce přesměroval tu energii z těch zbylých dvou klíčových rozvoden v Malešicích a v Řeporyjích, tak aby nahradily ten výpadek přívodu elektřiny z toho nadřazeného páteřního zařízení ČEPS na Chodově. Já tedy pevně doufám, že bude co nevidět to zařízení ČEPSu opraveno. Vy jste tedy zmiňoval, že už opraveno je. To by bylo výborné, protože pochopitelně Praha dlouhodobě nemůže jet jenom na ty dvě rozvodny ze tří. Takže já děkuji pracovníkům ČEPSu za to, že se to tak rychle podařilo opravit.

Moderátorka:

A platí tedy, že vlastně mimo provoz jsou stále tramvaje na východě města?

Zdeněk Hřib, primátor hl. m. Prahy (Piráti):

Dle mých informací by se mělo už jednat opravdu jenom o jednotlivé linky. I díky tomu přesměrování té energie. Já teďka zjišťuju tu aktuální situaci. Ono se to dost rychle mění. Každopádně by skutečně ty životně důležité záležitosti měly být zajištěny. Nemocnice mají diesel agregáty. Jsou tady připraveni lidé pro zásobování když tak z nouzových zásob toho dieselu. Záchranka má připravené zásoby kyslíku pro osoby závislé na kyslíku, které jsou v domácí péči. Takže Praha má plán na to, jak tuto situaci řešit.

Moderátorka:

Praha ten plán aktivovala jak? Ve chvíli, kdy jste se dozvěděl o tom masivním výpadku, co se dělo?

Zdeněk Hřib, primátor hl. m. Prahy (Piráti):

My máme v Praze nonstop fungující operační středisko krizového štábu, které takovéhle informace koncentruje a řeší. To znamená, mně volají potom z tohoto střediska, informují mě o té aktuální situaci, co je připraveno a podobně.

Moderátorka:

A co se přesně dělo ve chvíli, kdy Prahu postihl ten masivní výpadek? Jak je postaráno o lidi? Nejezdilo chvíli metro, samozřejmě zastavily se i tramvaje. Určitě i práce na úřadech. Co přesně se dělo v tu chvíli, kdy vy jste jako primátor hlavního města Prahy se tu informaci dozvěděl? Zkuste to popsat.

Zdeněk Hřib, primátor hl. m. Prahy (Piráti):

Tak úřední budovy jsou zajištěny tím diesel agregátem, takže tady je podobně jako v některých dalších veřejných budovách a samozřejmě také nemocnicích zajištěna dodávka tady z toho náhradního zdroje. To znamená, provoz na úřadě by neměl být narušen, aspoň ne tedy na těch klíčových činnostech. Potom tedy samozřejmě je to otázka Dopravního podniku. Ten má vlastní krizové plány, jak se s takovou záležitostí poprat. A dispečink, který to řeší. Ale pochopitelně naprosto klíčový byl tady v tomto případě dispečink PRE Distribuce, to znamená Pražské energetiky, která je zařízená na situaci, kdy prostě jedna z těch tří klíčových rozvoden, což je Chodov, Malešice, Řeporyje, vypadne a má plán, jak to přesměrovávat automaticky. To se děje bez toho, aby to primátor musel nějak řídit samozřejmě. Takže tenhle plán zafungoval a paralelně tedy probíhaly ty práce, jestli to chápu správně, pracovníků společnosti ČEPS na tom zařízení 400 kilowatt na Chodově, což by tedy mělo být, jak jste říkala vy, teďka už v pořádku.

Moderátorka:

Ale z hlediska priorit, pokud by taková nastalá situace trvala déle, jaké by byly vaše další kroky? Tady asi kolem té deváté hodiny, kdy vypadly dodávky elektřiny, tak nejpostiženější byli lidé, kteří zrovna byli v metru. Samozřejmě zastavily se i tramvaje. Pokud jde o úřady, mluvíme tu o záložních agregátech. To samé se určitě týká i zdravotnických zařízení. Nicméně kdyby ta situace trvala déle, zmiňoval jste krizové scénáře Dopravního podniku, kdy vstupujete ale do nějaké interakce s nimi vy?

Zdeněk Hřib, primátor hl. m. Prahy (Piráti):

Je to přesně podle těch krizových plánů. Pochopitelně všechny složky pak dělají to, co mají. To znamená, hasiči vyprošťují třeba lidi uvízlé ve výtazích. To bylo také několik případů. Teď ty nemocnice, ty jsou státní, ty mají vlastní krizové plány. Nahazují se ty diesel agregáty. No a pochopitelně, jak jsem zmiňoval, zásadní je tady ta situace, že dispečink PRE si umí s tímhletím poradit, pokud z těch tří rozvoden vypadne jenom jedna. Potom je to záležitost, která je řešitelná. Pokud by jich vypadlo více, tak to je opravdu už velký problém. Ale to se nestalo. Takže nějak po přechodnou dobu jsme schopni fungovat na dvou ze tří, což byl tento případ. Došlo tedy k přesměrování a následně tedy by mělo Praha opět svítit. Teď, když tedy znovu se obnoví provoz na tom Chodově, tak se to zase přepne nazpátek, pojedeme v normálním režimu. Kdyby nastal jakoby masivnější výpadek, došlo by k black outu, tak pochopitelně by se rozběhl i další plán. To znamená, řešilo by se třeba nouzové zásobování vodou. To by potom tedy bylo nutné už svolat krizový štáb. Zahájit to jako řešení na vyšší úrovni. Zapojit do toho třeba ty vodárny a podobně.

 

2. června 2022
2. června 2022