Pravidla pronájmu obecních bytů
Mladá fronta Dnes - 8.10.2001
Přehled zpracovaný podle informací poskytnutých úřady samosprávných městských částí Praha 1-15
PRAHA 1
První obvod rozdělil své byty do čtyř kategorií. Tržní byty jsou ve výběrovém řízení pronajímány nejvyšší nabídce, vítězné ceny se pohybují kolem 15-20 tisíc korun za měsíc. Nájemné v těchto bytech je smluvní, nájemník skládá kauci. Zájemcům, kteří jsou ochotni investovat do úprav obecního bytu, nabízí radnice byty do úprav. Výše nájemného je upravena podle individuálního postupu financování rekonstrukce bytu. Posuzuje se mimo jiné i sociální situace žadatelů, jedna rodina může žádat o dva byty současně. Žadatelé z Prahy 1 mají při výběrových řízeních přednost. Další kategorií jsou sociální byty, kde je nájemné zpravidla regulované. Všechny žádosti posuzuje radnice dvakrát ročně a přidělí takto 30-50 bytů za rok. Celkem je dáno do nájmu 83 bytových jednotek ročně. Trvale k dispozici jsou byty pro dočasné ubytování domácností z rekonstruovaných obecních domů, popřípadě k ubytování v případě havárie domu.
PRAHA 2
Za loňský rok bylo pronajato cca 60 bytů. Za smluvní nájemné se většinou pronajímají byty kvalitní a větších rozměrů. Nájemní smlouva se zpravidla uzavírá na dobu určitou 1 roku s možností prodloužení o další 3 roky s principem prolongace této lhůty, pakliže jsou plněny všechny podmínky smluvního ujednání. U bytů, které vyžadují úpravy vlastním nákladem nájemce se uzavírá smlouva na 5 let s možností prolongace této lhůty. U bytů 3 + 1 lze uspět s částkou 12-15 tisíc korun za měsíc. Podmínkou je také složení kauce ve výši trojnásobku měsíčního nájemného. Dvojka má i program startovacích bytů pro mladá manželství. Podmínky: věk obou manželů do 35, nevlastní žádný byt, příjem je nad hranicí dvojnásobku životního minima a prokážou snahu řešit svoji bytovou situaci po uplynutí pětiletého nájmu například stavebním spořením. Nájemné je regulované.
PRAHA 3
Byty městská část pronajímá buď formou výběrového řízení, nebo je rada přiděluje za regulované nájemné na základě doporučení bytové komise, které rozhoduje dle kritérií sociální potřebnosti žadatele. Ročně takto přidělí zhruba 40-60 bytů, eviduje přitom více než 2500 žadatelů, takže byt za regulovaný nájem získá skutečně pouze naléhavý sociální případ. Praha 3 zařazuje do výběrového řízení zpravidla všechny byty I. kategorie, kde zájemci mohou uspět s částkou již na úrovni trojnásobku dnešního regulovaného nájemného. Vedle výše nabídnutého nájemného rozhoduje také doba jeho předplatby, což bývá zpravidla jeden až dva roky. Byty nižší kategorie jsou k dispozici pro přidělení za regulované nájemné. Obvod získává volné byty prakticky pouze po úmrtí dosavadního nájemce. Je to řádově několik desítek bytů ročně. Prioritně jsou zvýhodňováni policisté. Praha 3 investuje výstavbu nových bytů formou nástaveb, které se jako nadstandardní pronajímají za smluvní nájemné.
PRAHA 4
Proti pronájmům za regulované nájemné městská část preferuje veřejné soutěže, a to kvůli možnosti odprodeje pohledávek váznoucích na obecních bytech. V tomto případě činí nájemné trojnásobek nájmu regulovaného. Další skupina pronájmů se řídí výší nabídky za první měsíc, byt 3 + 1 lze získat za 750 tisíc korun. Žadatel reaguje na konkrétní zveřejněný záměr pronájmu bytu v rámci obálkové metody, není tady podmínka trvalého bydliště v Praze 4. Novinkou je od srpna letošního roku evidence žádostí o pronájem tzv. magistrátních bytů. Zájemce může požádat o větší byt výměnou za stávající byt městské části Praha 4 nebo o bytovou náhradu. Městská část nemá startovací byty pro mladé, nicméně o tomto způsobu pronájmu do budoucna uvažuje. Část bytů získají preferované profese (policisté, učitelé) za dvojnásobek regulovaného nájmu. Za rok 2000 Praha 4 pronajala cca 150 a za první polovinu letošního roku to bylo 80 volných bytů.
PRAHA 5
Byty za regulované nájemné přiděluje radnice podle sociální potřebnosti. Pořadník je tvořen na základě bodovacího systému, posuzuje se současné bydlení, zdravotní otázky, počet dětí, invalidita žadatele a podobně. V roce 2000 takto pronajala 78 bytů (56 "sociální" a 22 soudních náhrad), v drtivé většině šlo o obyvatele Prahy 5. Při výběrových řízeních je nájem smluvní většinou ve výši okolo trojnásobku regulovaného nájemného, což činí zhruba 5000 korun za padesátimetrový byt. V případě, že byt zůstává v majetku obce, je nastavena vyvolávací cena a vítězem se stává ten, kdo nabídne nejvíce. Zde Praha 5 požaduje alespoň tříletý trvalý pobyt na území celého hlavního města. V případě, že byt jde do privatizace, je určena fixně výše nájmu na trojnásobek regulovaného a vítězem se stane ten, kdo nabídne obci nejvyšší finanční dar na obnovu bytového fondu. U bytů uvolněných exekucemi jsou byty nabízeny na úpravu vlastním nákladem či za úhradu dluhu. V obou případech se vítěz i náhradníci soutěže losují. Nájem je vítězi stanoven na dvojnásobek regulovaného, pokud vítěz byt odmítne, získává ho druhý v pořadí za trojnásobek regulovaného nájmu. Loni bylo v rámci výběrových řízení obsazeno 40 uvolněných bytů, 16 půdních vestaveb a 6 zrekonstruovaných bytů.
PRAHA 6
Šestá městská část pronajímá zhruba 100-130 bytů ročně, letos to do dneška bylo již 102 bytů. Z toho 30 procent bytů se pronajímá ze sociálních důvodů, 8 procent získají preferované profese a 62 procent ostatní. V prvních dvou kategoriích jde obvykle o malometrážní byty, v kategorii ostatní jsou naopak spíš byty větší. Ty se dál rozdělují do tří skupin: volné byty v domech určených k prodeji se pronajímají na dobu neurčitou za smluvní nájemné. Zájemce dává nabídku prvního nájemného, vítězné částky se pohybují v rozmezí cca 600 tisíc za byt 1 + 1 až po obnosy přes milion za byt 3 + 1. Volné byty v ostatních domech se také pronajímají formou veřejné soutěže, tady je však kritériem výše nájmu, která musí být minimálně trojnásobkem regulovaného nájemného. Šedesátimetrový byt v Dejvicích lze získat zhruba za 7000-10 000 korun. U zbylých bytů se uzavírá nájemní smlouva na deset let, nájemné je opět smluvní, ale kromě výše nabídky hrají roli i další sociální kritéria. Byty pro sociálně slabé občany jsou pronajímány na 5 let za regulovaný nájem.
PRAHA 7
Podmínkou získání obecního bytu v této části je trvalý pobyt na Praze 7 minimálně posledních 5 let. Pro mladé rodiny je vypisováno výběrové řízení na startovací byty v ulici Za Papírnou 7. V prvním pololetí letošního roku pronajala sedmá městská část za regulované nájemné pouhých sedm bytů, za tržní nájem dvacet.
PRAHA 8
Praha 8 má zhruba 8000 obecních bytů. Pronájem za regulované nájemné je podmíněn trvalým pobytem na území městské části. Dvakrát ročně radnice sestaví bodovacím systémem pořadník žadatelů, v němž je v současné době zařazeno 1963 žádostí. Většina jsou případy sociální naléhavosti, dvě stě žadatelů je v pořadníku náhrad na základě rozhodnutí soudu. Ročně má však Praha 8 k dispozici jenom 60-100 volných bytů, loni a v první polovině letošního roku jich pronajala 120. Pronájem bytu lze získat i mimo pořadník, ale jen na dva roky. Pak radnice preferuje policisty, pracovníky úřadu, lékaře a učitele. Asi 15 procent bytů získají ti, kdo nabídnou vyšší nájemné. Startovací byty, které by mohli získat mladí zájemci, neexistují, protože MČ sama byty nestaví.
PRAHA 9
Podmínkou získání bytu s regulovaným nájemným je tříletý trvalý pobyt na Praze 9. Startovací byty "devítka" nemá. Byty ze sociálně zdravotních důvodů jsou pronajímány žadatelům na základě získaných bodů. Počet bodů určuje velikost a kvalita dosud obývaného bytu, přelidnění bytu a podobně. Smlouva se uzavírá na dva roky s možností prodloužení. Do června 2001 pronajala městská část 27 bytů, z toho zhruba 45 procent za regulovaný nájem, 40 % za smluvní nájemné a 15 % z obecního zájmu policistům, učitelům, zaměstnancům vojenské správy a finančního ředitelství.
PRAHA 10
Obecní úřad nebyl schopen zodpovědět položené dotazy.
Praha 11
V rámci své koncepce bytové politiky pronajímá Praha 11 až 60 procent ze zhruba stovky ročně uvolněných bytů mladým rodinám, a to formou výběrového řízení. Podmínkou je uhrazení dlužné částky váznoucí na nabízeném bytě, kterou mohou noví nájemníci splácet půl roku. Nájemné je pak regulované. Rozhodujícím kritériem je délka podání žádosti o byt a věk žadatelů do 35 let. Obecně musí mít žadatel o pronájem za regulované nájemné trvalý pobyt na Jižním Městě minimálně tři roky. Asi 10 pro
cent z uvolněných bytů získají zájemci z titulu obecního zájmu (policisté, strážníci, učitelé), 30 procent bytů pronajímá radnice za tržní nájemné.
PRAHA 12
Praha 12 plánuje výstavbu malometrážních bytů pro mladé rodiny, na které je však zatím pouze zpracována studie. O svěření vybraného pozemku radnice požádala zastupitelstvo hlavního města. Rada také schválila záměr nástavby bytových jednotek pro učitele na pavilonu jedné sídlištní základní školy. Ti je pak mohou získat za regulovaný nájem. Za letošní rok městská část pronajala 15 fluktuačních bytů, z toho 6 bylo poskytnuto jako přístřeší, 1 Policii ČR a pouze 2 byty ve výběrovém řízení, navíc také získala 15 bytů od magistrátu. Byty nižší kategorie využívá jako přístřeší nebo pro sociálně slabší občany a pro neplatiče.
PRAHA 13
Třináctý obvod spravuje na svém území necelých 6 tisíc bytů, žádostí je zhruba 400. Obecní byty pronajímá v zásadě třemi způsoby: a) za regulované nájemné, b) za smluvní nájemné, c) za regulované nájemné při současném odkoupení pohledávky po neplatiči. Ve všech případech jsou nyní nové smlouvy uzavírány pouze na dobu určitou. Podmínkou žádosti je trvalý pobyt v Praze 13, což však neplatí v případě odkoupení dluhu na nájemném. Díky metodě odkoupení dluhu až 50 procent bytů městská část pronajímá za regulované nájemné. Všechny obecní byty jsou panelákové. Při pronájmu bytů za smluvní nájemné jsou některé byty nabízeny v soutěži přednostně policistům a učitelům nedostatkových aprobací. V roce 2000 městská část pronajala celkem 54 bytů, v I. pololetí letošního roku zatím 32 bytů.
PRAHA 14
Městská část Praha 14 ročně přiděluje pouze kolem 20 bytů, z toho 2-3 ročně se nabízejí formou výběrového řízení. Podmínkou je mimo jiné i trvalé bydliště v městské části Praha 14 po dobu 3 let a příjem ve výši dvojnásobku životního minima pro rodinu. Byty jsou tedy převážně přidělovány ze zdravotních a sociálních důvodů. Startovací byty pro mladé rodiny se teprve připravují.
PRAHA 15
V uplynulých letech pronajala městská část za regulované nájemné 7-12 bytů ročně. Podmínky pro výběrové řízení se tvoří.
MAFA MARTIN ADAMEC
Přehled zpracovaný podle informací poskytnutých úřady samosprávných městských částí Praha 1-15
PRAHA 1
První obvod rozdělil své byty do čtyř kategorií. Tržní byty jsou ve výběrovém řízení pronajímány nejvyšší nabídce, vítězné ceny se pohybují kolem 15-20 tisíc korun za měsíc. Nájemné v těchto bytech je smluvní, nájemník skládá kauci. Zájemcům, kteří jsou ochotni investovat do úprav obecního bytu, nabízí radnice byty do úprav. Výše nájemného je upravena podle individuálního postupu financování rekonstrukce bytu. Posuzuje se mimo jiné i sociální situace žadatelů, jedna rodina může žádat o dva byty současně. Žadatelé z Prahy 1 mají při výběrových řízeních přednost. Další kategorií jsou sociální byty, kde je nájemné zpravidla regulované. Všechny žádosti posuzuje radnice dvakrát ročně a přidělí takto 30-50 bytů za rok. Celkem je dáno do nájmu 83 bytových jednotek ročně. Trvale k dispozici jsou byty pro dočasné ubytování domácností z rekonstruovaných obecních domů, popřípadě k ubytování v případě havárie domu.
PRAHA 2
Za loňský rok bylo pronajato cca 60 bytů. Za smluvní nájemné se většinou pronajímají byty kvalitní a větších rozměrů. Nájemní smlouva se zpravidla uzavírá na dobu určitou 1 roku s možností prodloužení o další 3 roky s principem prolongace této lhůty, pakliže jsou plněny všechny podmínky smluvního ujednání. U bytů, které vyžadují úpravy vlastním nákladem nájemce se uzavírá smlouva na 5 let s možností prolongace této lhůty. U bytů 3 + 1 lze uspět s částkou 12-15 tisíc korun za měsíc. Podmínkou je také složení kauce ve výši trojnásobku měsíčního nájemného. Dvojka má i program startovacích bytů pro mladá manželství. Podmínky: věk obou manželů do 35, nevlastní žádný byt, příjem je nad hranicí dvojnásobku životního minima a prokážou snahu řešit svoji bytovou situaci po uplynutí pětiletého nájmu například stavebním spořením. Nájemné je regulované.
PRAHA 3
Byty městská část pronajímá buď formou výběrového řízení, nebo je rada přiděluje za regulované nájemné na základě doporučení bytové komise, které rozhoduje dle kritérií sociální potřebnosti žadatele. Ročně takto přidělí zhruba 40-60 bytů, eviduje přitom více než 2500 žadatelů, takže byt za regulovaný nájem získá skutečně pouze naléhavý sociální případ. Praha 3 zařazuje do výběrového řízení zpravidla všechny byty I. kategorie, kde zájemci mohou uspět s částkou již na úrovni trojnásobku dnešního regulovaného nájemného. Vedle výše nabídnutého nájemného rozhoduje také doba jeho předplatby, což bývá zpravidla jeden až dva roky. Byty nižší kategorie jsou k dispozici pro přidělení za regulované nájemné. Obvod získává volné byty prakticky pouze po úmrtí dosavadního nájemce. Je to řádově několik desítek bytů ročně. Prioritně jsou zvýhodňováni policisté. Praha 3 investuje výstavbu nových bytů formou nástaveb, které se jako nadstandardní pronajímají za smluvní nájemné.
PRAHA 4
Proti pronájmům za regulované nájemné městská část preferuje veřejné soutěže, a to kvůli možnosti odprodeje pohledávek váznoucích na obecních bytech. V tomto případě činí nájemné trojnásobek nájmu regulovaného. Další skupina pronájmů se řídí výší nabídky za první měsíc, byt 3 + 1 lze získat za 750 tisíc korun. Žadatel reaguje na konkrétní zveřejněný záměr pronájmu bytu v rámci obálkové metody, není tady podmínka trvalého bydliště v Praze 4. Novinkou je od srpna letošního roku evidence žádostí o pronájem tzv. magistrátních bytů. Zájemce může požádat o větší byt výměnou za stávající byt městské části Praha 4 nebo o bytovou náhradu. Městská část nemá startovací byty pro mladé, nicméně o tomto způsobu pronájmu do budoucna uvažuje. Část bytů získají preferované profese (policisté, učitelé) za dvojnásobek regulovaného nájmu. Za rok 2000 Praha 4 pronajala cca 150 a za první polovinu letošního roku to bylo 80 volných bytů.
PRAHA 5
Byty za regulované nájemné přiděluje radnice podle sociální potřebnosti. Pořadník je tvořen na základě bodovacího systému, posuzuje se současné bydlení, zdravotní otázky, počet dětí, invalidita žadatele a podobně. V roce 2000 takto pronajala 78 bytů (56 "sociální" a 22 soudních náhrad), v drtivé většině šlo o obyvatele Prahy 5. Při výběrových řízeních je nájem smluvní většinou ve výši okolo trojnásobku regulovaného nájemného, což činí zhruba 5000 korun za padesátimetrový byt. V případě, že byt zůstává v majetku obce, je nastavena vyvolávací cena a vítězem se stává ten, kdo nabídne nejvíce. Zde Praha 5 požaduje alespoň tříletý trvalý pobyt na území celého hlavního města. V případě, že byt jde do privatizace, je určena fixně výše nájmu na trojnásobek regulovaného a vítězem se stane ten, kdo nabídne obci nejvyšší finanční dar na obnovu bytového fondu. U bytů uvolněných exekucemi jsou byty nabízeny na úpravu vlastním nákladem či za úhradu dluhu. V obou případech se vítěz i náhradníci soutěže losují. Nájem je vítězi stanoven na dvojnásobek regulovaného, pokud vítěz byt odmítne, získává ho druhý v pořadí za trojnásobek regulovaného nájmu. Loni bylo v rámci výběrových řízení obsazeno 40 uvolněných bytů, 16 půdních vestaveb a 6 zrekonstruovaných bytů.
PRAHA 6
Šestá městská část pronajímá zhruba 100-130 bytů ročně, letos to do dneška bylo již 102 bytů. Z toho 30 procent bytů se pronajímá ze sociálních důvodů, 8 procent získají preferované profese a 62 procent ostatní. V prvních dvou kategoriích jde obvykle o malometrážní byty, v kategorii ostatní jsou naopak spíš byty větší. Ty se dál rozdělují do tří skupin: volné byty v domech určených k prodeji se pronajímají na dobu neurčitou za smluvní nájemné. Zájemce dává nabídku prvního nájemného, vítězné částky se pohybují v rozmezí cca 600 tisíc za byt 1 + 1 až po obnosy přes milion za byt 3 + 1. Volné byty v ostatních domech se také pronajímají formou veřejné soutěže, tady je však kritériem výše nájmu, která musí být minimálně trojnásobkem regulovaného nájemného. Šedesátimetrový byt v Dejvicích lze získat zhruba za 7000-10 000 korun. U zbylých bytů se uzavírá nájemní smlouva na deset let, nájemné je opět smluvní, ale kromě výše nabídky hrají roli i další sociální kritéria. Byty pro sociálně slabé občany jsou pronajímány na 5 let za regulovaný nájem.
PRAHA 7
Podmínkou získání obecního bytu v této části je trvalý pobyt na Praze 7 minimálně posledních 5 let. Pro mladé rodiny je vypisováno výběrové řízení na startovací byty v ulici Za Papírnou 7. V prvním pololetí letošního roku pronajala sedmá městská část za regulované nájemné pouhých sedm bytů, za tržní nájem dvacet.
PRAHA 8
Praha 8 má zhruba 8000 obecních bytů. Pronájem za regulované nájemné je podmíněn trvalým pobytem na území městské části. Dvakrát ročně radnice sestaví bodovacím systémem pořadník žadatelů, v němž je v současné době zařazeno 1963 žádostí. Většina jsou případy sociální naléhavosti, dvě stě žadatelů je v pořadníku náhrad na základě rozhodnutí soudu. Ročně má však Praha 8 k dispozici jenom 60-100 volných bytů, loni a v první polovině letošního roku jich pronajala 120. Pronájem bytu lze získat i mimo pořadník, ale jen na dva roky. Pak radnice preferuje policisty, pracovníky úřadu, lékaře a učitele. Asi 15 procent bytů získají ti, kdo nabídnou vyšší nájemné. Startovací byty, které by mohli získat mladí zájemci, neexistují, protože MČ sama byty nestaví.
PRAHA 9
Podmínkou získání bytu s regulovaným nájemným je tříletý trvalý pobyt na Praze 9. Startovací byty "devítka" nemá. Byty ze sociálně zdravotních důvodů jsou pronajímány žadatelům na základě získaných bodů. Počet bodů určuje velikost a kvalita dosud obývaného bytu, přelidnění bytu a podobně. Smlouva se uzavírá na dva roky s možností prodloužení. Do června 2001 pronajala městská část 27 bytů, z toho zhruba 45 procent za regulovaný nájem, 40 % za smluvní nájemné a 15 % z obecního zájmu policistům, učitelům, zaměstnancům vojenské správy a finančního ředitelství.
PRAHA 10
Obecní úřad nebyl schopen zodpovědět položené dotazy.
Praha 11
V rámci své koncepce bytové politiky pronajímá Praha 11 až 60 procent ze zhruba stovky ročně uvolněných bytů mladým rodinám, a to formou výběrového řízení. Podmínkou je uhrazení dlužné částky váznoucí na nabízeném bytě, kterou mohou noví nájemníci splácet půl roku. Nájemné je pak regulované. Rozhodujícím kritériem je délka podání žádosti o byt a věk žadatelů do 35 let. Obecně musí mít žadatel o pronájem za regulované nájemné trvalý pobyt na Jižním Městě minimálně tři roky. Asi 10 pro
cent z uvolněných bytů získají zájemci z titulu obecního zájmu (policisté, strážníci, učitelé), 30 procent bytů pronajímá radnice za tržní nájemné.
PRAHA 12
Praha 12 plánuje výstavbu malometrážních bytů pro mladé rodiny, na které je však zatím pouze zpracována studie. O svěření vybraného pozemku radnice požádala zastupitelstvo hlavního města. Rada také schválila záměr nástavby bytových jednotek pro učitele na pavilonu jedné sídlištní základní školy. Ti je pak mohou získat za regulovaný nájem. Za letošní rok městská část pronajala 15 fluktuačních bytů, z toho 6 bylo poskytnuto jako přístřeší, 1 Policii ČR a pouze 2 byty ve výběrovém řízení, navíc také získala 15 bytů od magistrátu. Byty nižší kategorie využívá jako přístřeší nebo pro sociálně slabší občany a pro neplatiče.
PRAHA 13
Třináctý obvod spravuje na svém území necelých 6 tisíc bytů, žádostí je zhruba 400. Obecní byty pronajímá v zásadě třemi způsoby: a) za regulované nájemné, b) za smluvní nájemné, c) za regulované nájemné při současném odkoupení pohledávky po neplatiči. Ve všech případech jsou nyní nové smlouvy uzavírány pouze na dobu určitou. Podmínkou žádosti je trvalý pobyt v Praze 13, což však neplatí v případě odkoupení dluhu na nájemném. Díky metodě odkoupení dluhu až 50 procent bytů městská část pronajímá za regulované nájemné. Všechny obecní byty jsou panelákové. Při pronájmu bytů za smluvní nájemné jsou některé byty nabízeny v soutěži přednostně policistům a učitelům nedostatkových aprobací. V roce 2000 městská část pronajala celkem 54 bytů, v I. pololetí letošního roku zatím 32 bytů.
PRAHA 14
Městská část Praha 14 ročně přiděluje pouze kolem 20 bytů, z toho 2-3 ročně se nabízejí formou výběrového řízení. Podmínkou je mimo jiné i trvalé bydliště v městské části Praha 14 po dobu 3 let a příjem ve výši dvojnásobku životního minima pro rodinu. Byty jsou tedy převážně přidělovány ze zdravotních a sociálních důvodů. Startovací byty pro mladé rodiny se teprve připravují.
PRAHA 15
V uplynulých letech pronajala městská část za regulované nájemné 7-12 bytů ročně. Podmínky pro výběrové řízení se tvoří.
MAFA MARTIN ADAMEC
8. října 2001
8. října 2001