Pražané o své klobásy nepřijdou

Stánky s opékanými klobásami budou v omezeném počtu na Václavském náměstí prodávat své pochoutky i nadále. Jedná se o tradici, na kterou si Pražané a návštěvníci zvykli, rovněž plánovaná úprava podoby Václavského náměstí s ní do budoucna počítá. Město ale upraví provozní dobu stánků a šíři nabízeného sortimentu.

  • 3 minuty čtení

 

Stánky s opékanými klobásami budou v omezeném počtu na Václavském náměstí prodávat své pochoutky i nadále. Jedná se o tradici, na kterou si Pražané a návštěvníci zvykli, rovněž plánovaná úprava podoby Václavského náměstí s ní do budoucna počítá. Město ale upraví provozní dobu stánků a šíři nabízeného sortimentu.

 

Návrhy na omezení počtu stánků rozvířily hladinu mínění pražské veřejnosti. „Chceme počet stánků jen rozumně omezit a zlepšit kulturu prodeje. Upravuje se také provozní doba stánků a šíře prodávaného zboží,“ sdělil první náměstek pražského primátora Rudolf Blažek, který má na starosti bezpečnost a legislativu Prahy. Upravení počtu stánků souvisí mimo jiné s plánovanou změnou podoby Václavského náměstí, která má jeho urbanistický vzhled přiblížit k obrazu kulturní evropské metropole. „Václavské náměstí je reprezentativní vizitkou Prahy, stávající počet stánků je neúměrný, celek připomíná spíše orientální tržiště. Navíc se v současnosti nedaří nájemcům udržet v okolí stánků pořádek a čistotu,“ doplnil dále náměstek Blažek. O zachování sníženého počtu stánků s občerstvením rozhodla Rada hlavního města Prahy ve shodě s Městskou částí Praha 1. „Pražské klobásy patří mezi typické kulinářské pochoutky Prahy, obyvatelé i návštěvníci si přejí tuto dlouholetou tradici zachovat a my jejich přání respektujeme,“ řekl závěrem náměstek Blažek.  

 

Historie a současnost pouličního prodeje klobás v metropoli

Studie-Václ.nám.-detaily Tradice prodeje pražských uzenek na ulici vznikla za první republiky, ovšem tehdy se párky, kaštany či zmrzlina prodávaly výhradně v pojízdných vozících.  „Po druhé světové válce se prodej občerstvení na Václavském náměstí soustředil do dvou až čtyř pevných stánků. V tomto počtu zůstal zachován až do zhruba 90. let, kdy došlo k rapidnímu nárůstu stánků s občerstvením, včetně pražských klobás,“ informoval ředitel Archivu hl. m. Prahy  Václav Ledvinka.

 

V současné době na Václavském náměstí provozuje činnost celkem 26 stánků, z toho deset s občerstvením (dva stánky jsou provozovány protiprávně), deset s tiskem a tabákem, jeden stánek s jízdenkami na okružní jízdy, čtyři stánky s občerstvením, tiskem, tabákem a upomínkovými předměty a dva stánky s květinami. „Hlavní město společně s Městskou částí Praha 1 budou usilovat o odstranění staveb a o náhradu škody za neoprávněné užívání prostranství,“ vysvětlil starosta Městské části Praha 1 Petr Hejma. Město může zahájit správní řízení o uložení pokuty, poklady pro toto řízení již byly shromážděny. Řízení zahájí, pokud o porušení nebude rozhodnuto úřadem Městské části Praha 1 v řízení, které zahájil 22.1.2008. 

 

Nová podoba Václavského  náměstí

Vítězná studie ze soutěže na dopravně–urbanistické řešení Václavského nám. r. 2005 Městská část Praha 1 nechala již před časem vypracovat studii na přeměnu podoby Václavského náměstí. „Vítězná varianta týmu pod vedením architekta Jakuba Cíglera počítá s řešením dopravy na povrchu, přidává novou alej a řeší celkovou koncepci náměstí. Současně ponechává prostor pro dořešení takových detailů, jako je podoba laviček, osvětlení, odpadkových košů nebo telefonních budek. Počítá se samozřejmě i se zachováním pouličního prodeje občerstvení, byť v upravené podobě,“ řekl radní pro vnější vztahy a územní rozvoj Městské části Praha 1 Filip Dvořák.

Vzhledem k úvahám o revitalizaci Václavského náměstí, začalo město vypovídat první nájemní smlouvy a úprava tržního řádu kopírovala účinky této výpovědi tak, aby se na uvedeném místě činnost stánkového prodeje nemohla v budoucnu již provozovat. K výpovědi dvou stánku v dolní části Václavského náměstí došlo zčásti na základě upozornění Sdružení Nového Města pražského. Řada provozovatelů stánků s občerstvením totiž nebere ohled na obyvatele, nestará se o úklid svého okolí, ve kterém se často zdržují konzumenti alkoholických nápojů, zplodiny z provozu těchto stánků obtěžují okolí, a podobně. U dalších jedenácti stánků, kde se prodávaly výrobky z mrazicích a chladících boxů, byl provoz těchto boxů rovněž omezen tržním řádem do 31.12.2007. Všichni provozovatelé těchto stánků rozhodnutí podle kontrolní zprávy živnostenského odboru Magistrátu hl. m. Prahy respektovali a mrazicí boxy odstranili.

 

 

V Praze 10.12.2007

 


Mgr. Rudolf Blažek – první náměstek primátora hl. m. Prahy pro oblast legislativní, právní, bezpečnostní, veřejné správy, informatiky a místního názvosloví

     V nepřítomnosti primátora je pověřen jeho zastupováním.

Do funkce zvolen 30.11.2006. Působnost v oblasti návrhů vyhlášek a nařízení hl. m. Prahy, Záchranného a bezpečnostního systému, provozu informační infrastruktury hl. m. Prahy.


6. února 2008
6. února 2008