Pražanům je v Praze dobře
Pražané jsou se životem v Praze spokojeni. Takový je závěr rozsáhlého mezinárodního průzkumu, ve kterém obyvatelé 14 metropolí odpovídali na otázky, jak se jim žije v jejich městě.
- 3 minuty čtení
Více než 80 % z nás oceňuje především svobodu, kterou život v Praze nabízí. Svobodu ve výběru z pracovních příležitostí, z možností, jak a kde sportovat, bavit se. Možná i to je důvodem, proč se počet turistů, přijíždějících obdivovat krásu našeho hlavního města, rok od roku zvyšuje a proč se do ní mnozí rádi vracejí. V loňském roce například do Prahy zavítalo 1 293 959 návštěvníků. Je pro mě velice potěšitelné, že se ve městě, v jehož čele stojím, cítíte dobře vy i ti, kteří v ní pobývají jen krátkodobě. Dobře ale vím, že je stále co zlepšovat. Uvnitř červnového čísla Listů hlavního města Prahy se dozvíte, jak pokračuje plnění jednoho z cílů programového prohlášení rady HMP, vytvoření takzvaného zeleného pásu okolo Prahy. Můžete si přečíst i o tom, jak Dopravní podnik pracuje na lepší dopravní dostupnosti pro všechny s ohledem nejen na pasažéry, ale i na životní prostředí. Kromě praktických informací se jistě chcete dozvědět i to, čím zajímavým se můžete pobavit. Praha je místem nejen s ohromující architekturou a historií, ale i centrem kulturním. V posledních měsících si celá městská rada „užila“ při aktivitách zástupců některých pražských divadel, kteří chtěli od svého „chlebodárce“ více peněz. Jako primátor kulturní metropole Evropy se nebráním diskusi nad dalším zvyšováním rozpočtu na pražskou kulturu, ale má to dvě podmínky: 1. Všichni žadatelé musí mít stejné a rovné podmínky. Není možné, aby jedna privilegovaná skupina umělců peníze dostávala a jiná ne, to platilo v dobách komunismu; 2. Praha musí mít kromě stále se zvyšujících finančních nároků na pražskou kulturu také peníze na vzdělávání, sociální politiku, péči o naše seniory atd.
Těším se na nezapomenutelný zážitek, který nejen dětem jistě přichystá Královský průvod z Prahy, když císař Karel IV. se svou družinou a korunovačními klenoty vyrazí 6. června na Karlštejn. 14. června budete mít možnost již popáté prožít Muzejní noc. Rekordních 25 institucí a téměř 55 objektů zdarma otevře až do jedné hodiny po půlnoci své dveře těm, kteří chtějí navštívit stálé expozice a výstavy v netradiční, noční době. Pražská muzejní noc navíc připravila obrovské množství doprovodných akcí: koncerty, divadelní představení, filmové projekce, komentované prohlídky, ukázky unikátů a kuriozit z jindy nepřístupných sbírek, přednášky, diskuse… Již 5. ročník festivalu United islands of Prague nabídne třídenní vystoupení desítek hudebních skupin, které se v sobotu 21. června odstěhují na tři pražské ostrovy.
Když jsem se zmiňoval, že si Pražané nejvíce považují svobody, kterou jim život v metropoli poskytuje, měli bychom si vzpomenout i na to, že to není tak dlouho, kdy se v Praze její obyvatelé báli nahlas promluvit. Letos 4. června uplyne šedesát šest let od smrti říšského protektora. Zemřel několik dní po atentátu, který na něj spáchali českoslovenští parašutisté na konci května roku 1942. Oni sami zvolili dobrovolnou smrt 18. června, kdy se raději, než by se nechali zatknout gestapem, zastřelili v kryptě pravoslavného kostela Cyrila a Metoděje. Možná je to vhodná chvíle k tomu, abychom si všichni uvědomili, že svoboda není věcí samozřejmou a že o ni musíme pečovat. Mějte krásný a spokojený červen.