Praze se nelíbí, že je na semaforu žlutá

Datum vydání: 30.07.2020, Zdroj: ČT 24 | Rubrika: 20:00 90' ČT24 | Téma: Zdeněk Hřib

Roman FOJTA, moderátor
Praha se obrátí na ministerstvo zdravotnictví kvůli takzvanému semaforu, který metropoli jako jediný region v Česku zařadil do žluté kategorie. Do pátku mu pošle své připomínky. Některá kritéria, podle kterých se posuzuje riziko nákazy v krajích, nejsou podle vedení hlavního města objektivní. Praha proto v současnosti ani neplánuje posílit ochranná opatření.

Zdeněk HŘIB, primátor hl. m. Prahy /Piráti/
O tom, jestli budete mít semafor žlutý nebo červený, nerozhoduje nějaké objektivní kritérium, ale nějaká subjektivní úvaha na straně ministerstva zdravotnictví a v tomhle duchu budeme směřovat tu naši připomínku. My chceme, aby to ministerstvo zpřesnilo tak, aby ten průběh další byl předvídatelný.

Andrej BABIŠ, premiér, předseda hnutí /ANO/
Projednají nejdřív tu barvu s jednotlivými krajskými řediteli a potom hlavní slovo má hlavní hygienička Rážová. Ten návrh dostanou hejtmani i pan primátor v pondělí dopoledne.

Roman FOJTA, moderátor
A pražský primátor Zdeněk Hřib teď živě v Devadesátce. Dobrý večer vám přeju.

Zdeněk HŘIB, primátor hl. m. Prahy /Piráti/
Dobrý večer.

Roman FOJTA, moderátor
Prosím, ještě rozveďte tu vaši kritiku toho semaforu, co konkrétně se vám zdá příliš subjektivní? Co byste chtěl přesně objektivizovat?

Zdeněk HŘIB, primátor hl. m. Prahy /Piráti/
V podstatě se jedná o to, že vlastně o zařazení do toho pásma buďto žlutého pásma 2, nebo červeného pásma 3 vlastně rozhoduje kritérium takzvaný definiční ukazatel, kde vlastně nejsou žádná čísla, o která by se dalo opřít. Ta čísla, která skutečně představují objektivní kritéria, se vlastně vyskytují až v nějakých vedlejších faktorech, které se používají také, ale ta už nemají vliv na to, jestli se přesunete do toho pásma žlutého nebo červeného. To znamená, že proto, abyste byli v tom žlutém pásmu, tak splníte definiční ukazatel, že máte vysoce dispergovaný výskyt nákazy v hodnocené oblasti nebo nová ohniska s rizikem komunitního šíření při narůstajícím počtu případů. Tam není žádné číslo, kterého by se dalo chytit. To znamená, to, jestli je to teda dostatečně vysoký dispergovaný výskyt nebo nedostatečně vysoký dispergovaný výskyt vlastně určuje nějaká subjektivní úvaha na straně ministerstva, no a přitom ta čísla se objevujou v těch vedlejších kritériích. To znamená, z mého pohledu by bylo vhodné se opřít například o tu míru komunitního šíření, což tedy lze vzít z toho,u kolika případů hygiena nedokáže dohledat ten vlastně zdroj nákazy, to znamená, nevíte od koho jste se nakazil, lidově řečeno. A tento ukazatel zůstává mimochodem v Praze dlouhodobě stabilní na 20 % případů.

Roman FOJTA, moderátor
Čekáte, že vám ministerstvo zdravotnictví vyjde vstříc? Komunikujete s ním?

Zdeněk HŘIB, primátor hl. m. Prahy /Piráti/
My pošleme ty připomínky do toho pátku 12 hodin, tak jak jsme byli vyzváni, to znamená, komunikujeme. Je to i záležitost, že chceme, aby ministerstvo zveřejnilo ta data vlastně, ze kterých vychází. Protože v tuto chvíli na webu ministerstva najdete pouze souhrnné údaje vlastně za všechny kraje dohromady. Jednotlivé kraje tam mají pouze 1 ukazatel, to je vlastně ten počet nakažených na 100 000 obyvatel a tam jasně vyplývá, že vlastně Praha nepatří k regionům, které by tento ukazatel měly nejhorší. Praha má momentálně ten ukazatel na úrovni 26,66 a to jsou tady regiony tedy, který ho mají až 2× horší.

Roman FOJTA, moderátor
Čili to je ten hlavní důvod, proč se vám nelíbí právě to, že Praha je jako jediná zařazená, řekněme, do toho žlutého stupně.

Zdeněk HŘIB, primátor hl. m. Prahy /Piráti/
Z mého pohledu je především problém v tom, že ten semafor neobsahuje jasná objektivní kritéria pro ty takzvané definiční ukazatele, kterými se vlastně určuje to, do kterého pásma budete zařazeni, a to skutečně v tuto chvíli závisí na výkladu ministerstva, jestli usoudí, že máte příliš vysoce nebo málo dispergovaný výskyt nákazy potažmo, jestli vám tedy ty počty případů narůstají dostatečně nebo nedostatečně. A tohle to tam není opřeno o žádné konkrétní jasně definované číslo.

Roman FOJTA, moderátor
Říkáte, že to záleží na výkladu ministerstva, nicméně oni do toho, budou mít co mluvit především hygienici, a právě to mě zajímá. My jsme tady mluvili například s Janem Konvalinkou z Univerzity Karlovy před malou chvílí a on se právě velmi přimlouval za to, aby tam zůstala ta subjektivní rovina, nějaký prostor pro tu odbornou erudici, kdy člověk, který těm datům rozumí, je odborník, je bude nějakým způsobem vykládat a přímo na základě nich nějaká opatření. To je podle vás špatně?

Zdeněk HŘIB, primátor hl. m. Prahy /Piráti/
To je otázka, k čemu ten semafor vlastně chcete používat. V tuto chvíli v podstatě v momentě, kdy vyjde v pondělí ten semafor, tak vlastně si musíme uvědomit, že to neznamená vlastně vůbec nic, protože ten semafor má sloužit jenom jakési indikativní informace o riziku. Když Piráti prosazovali ten semafor ve sněmovně, tak to bylo myšleno k tomu, aby obyvatelstvo bylo jednoznačně informováno o tom, co vlastně platí za mimořádná opatření nebo ne. Nic takového se v tomto případě nekoná. Ta mimořádná opatření, respektive opatření obecně budou přijímat vlastně nadále krajští hygienici dle svého odborného uvážení, to je samozřejmé. A to, jestli Praha bude svítit v pondělí žlutě, červeně nebo zeleně nebo vůbec, na tom vlastně žádnou roli nehraje. My už jsme přijali, respektive hygiena pražská přijala opatření, která tedy znamenají, že je nutné nosit roušky teď v čekárnách u obvodních i odborných lékařů a také v lékárnách například. To znamená, my nějakým způsobem reagujeme na tu situaci v Praze, ale určitě se tady nepotvrdilo to, co vypadalo předevčírem, kdy přibylo 101 nových případů, že by mělo dojít k nějakému exponenciálnímu růstu vlastně toho počtu nakažených. Včera jsme měli nových 44 případů, dnes máme nových 47, to znamená, ten růst je vlastně stabilní tak, jako tomu bylo v minulých týdnech.

Roman FOJTA, moderátor
A pojďme tu situaci v Praze rozebrat trochu podrobněji. Já využiju toho, že vy jste dnes měli jednání bezpečnostní rady města, čili máte, předpokládám, poslední informace od hygieniků. Čili jak to vypadá s tím ohniskem v klubu Techtle Mechtle? Podařilo se už vytrasovat všechny kontakty, nebo v souvislosti s tímhle /nesrozumitelné/ se můžeme dočkat ještě nějakého nárůstu případů?

Zdeněk HŘIB, primátor hl. m. Prahy /Piráti/
Jak jsem pochopil z vyjádření pražské hygieničky paní Dr. Jágrové, tak to ohnisko v Techtle Mechtle se jim daří nějakým způsobem už dotrasovávat, to znamená, nečekám, že by tady měli být nějaké velké nárůsty přímo z tohoto ohniska, byť ano, objevují se případy, které pocházejí vlastně původně z tohoto ohniska.

Roman FOJTA, moderátor
V současnosti, jak už jste ostatně i vy zmiňoval, platí nošení roušek v metru, v nelůžkových zdravotnických zařízeních. Za jakých okolností byste přistoupili ke zpřísnění těchto opatření?

Zdeněk HŘIB, primátor hl. m. Prahy /Piráti/
Já bych především rád zdůraznil jednak tedy, že ty roušky platí v metru nejenom ve vozech, ale také na nástupištích a eskalátorech, to znamená vlastně v celém tarifním prostoru metra, zatímco tedy to dodržování ve vozech metra je téměř 100 procentní, tak na těch eskalátorech a tak je to slabší. Tady bych chtěl skutečně poprosit Pražany, návštěvníky Prahy, aby ta nařízení dodržovali, protože jde skutečně o nějakou osobní odpovědnost, která jediná může zajistit to, abychom tu epidemii zvládli. Co se týče toho dalšího dalších vozů MHD, například autobusů nebo tramvají, tam je to v tuto chvíli doporučeno, ale já bych chtěl opět požádat, to doporučeno v tomto případě neznamená, že to vůbec není potřeba, ale spíš to znamená, pokud vám to váš zdravotní stav umožňuje, lidově řečeno, pokud to udýcháte, tak prosím, ty roušky noste i v tramvaji a autobusech. Co se týče v tuto chvíli povinného nařízení těch roušek například v tramvajích nebo autobusech, tak s ohledem na to, že nejsou všechny vozy nyní klimatizované, tak o tomto nyní neuvažujeme.

Roman FOJTA, moderátor
Já jsem se ještě ptal ale na to zpřísňování, za jakých okolností byste tedy k tomu přistoupili. Máte nějaká ta objektivizovaná kritéria nebo by to opět záleželo na dohodě s pražskou hygienou?

Zdeněk HŘIB, primátor hl. m. Prahy /Piráti/
Ta opatření budou vždy záviset na tom, jak bude probíhat to šíření, to znamená, zda-li se to bude šířit v nějakých konkrétní komunitách nebo podobně. To znamená, v tuto chvíli máme identifikovaný problém, že turisté mají problém najít snadno a rychle možnost testování v centru jakožto samoplátci, to znamená bez pojišťovny. To znamená, tady budeme zřizovat nebo respektive poskytneme prostor pro zřízení nového testovacího místa pro samoplátce v centru tak, aby bylo snadno dostupné a také případně karanténního ubytování pro turisty, kteří budou identifikováni jako pozitivní nebo budou mít nařízenou karanténu hygienou. Máme pro to vyčleněno 40 lůžek v samostatném objektu. To znamená, řešíme ty problémy, které v tuto chvíli jsou aktuální.

Roman FOJTA, moderátor
Ano, kde je těchto 40 lůžek, vlastně jak bude o ty lidi v této karanténě postaráno, kdo bude platit tady ten jejich pobyt?

Zdeněk HŘIB, primátor hl. m. Prahy /Piráti/
Těch 40 lůžek je přístupných na základě rozhodnutí hygieny, to znamená, pokud hygiena rozhodne o tom, že byste měli mít karanténu a nemáte nějakou možnost tedy dodržet tu karanténu tak, abyste neohrozili svoje okolí, tak se můžete obrátit na magistrát a bude to následně zpracováno. Je to záležitost, která bude buď bezplatná, nebo za nějaký menší poplatek podle toho, jakou kategorii budete vyžadovat. Kategorii ubytování.

Roman FOJTA, moderátor
Rozumím. A jakým způsobem by se tito lidé měli obracet na magistrát, a jak rychle to bude vyřízeno? Protože přece jenom pokud je nařízena karanténa, ta opatření, která by měl ten daný člověk dodržovat, jsou poměrně přísná.

Zdeněk HŘIB, primátor hl. m. Prahy /Piráti/
No tuhle záležitost zpracovává tedy odbor bezpečnosti, to znamená, ten kontakt by měl být co nevidět zveřejněn na portálu bezpečnost.praha.eu. Nicméně s ohledem na kategorii toho, jakým způsobem respektive na kategorii osob, které by měly tohohle využívat, to jsou tedy především turisté, tak tady bude fungovat spíše přímá komunikace s těmi hotely, do kterých chceme rozšířit tu informaci, kde vlastně je to testovací místo, a co se tam bude dít, pokud bude identifikovaný jako pozitivní.

Roman FOJTA, moderátor
Ano. Pokud vím, tak vy máte ve výběru 2 místa, kde by právě tohle odběrné místo mohlo být. Která to jsou? A případně už víte, které z nich vyhraje?

Zdeněk HŘIB, primátor hl. m. Prahy /Piráti/
Já bych v tuto chvíli vyčkal na to finální určení. Bude to určitě tedy v katastru Prahy 1.

Roman FOJTA, moderátor
Pokud jde o to informování cizinců, kde bude to odběrné místo, to bude probíhat opravdu jenom ve spolupráci s hotely nebo připravujete nějakou větší informační kampaň třeba už na letišti?

Zdeněk HŘIB, primátor hl. m. Prahy /Piráti/
No určitě to budeme mít na tom našem webu bezpečnost.praha.eu. Kromě toho tedy na letišti už nyní funguje jedno odběrné místo, které je nicméně poměrně vytížené. Funguje 24 hodin denně. To znamená, tohle to vlastně by mělo doplnit tady tohle už jedno testovací místo na letišti. Ale plán je primárně vlastně tu informaci rozšířit do těch ubytovacích zařízení, z nichž velká část je zapojená i v tom programu V Praze jako doma, což je vlastně voucherový systém, když přijedete do Prahy a strávíte tady noc v hotelu, hostelu, a nebo dokonce kempu, tak vlastně můžete dostat voucher a ten použít potom třeba v pražské zoo nebo pro vstup na Hrad nebo třeba věž na Staroměstském náměstí a podobně.

Roman FOJTA, moderátor
Říká primátor hlavního města Prahy Zdeněk Hřib. Moc vám děkuju za rozhovor. Hezký večer.

Zdeněk HŘIB, primátor hl. m. Prahy /Piráti/
Díky také a na shledanou.

 

30. července 2020
30. července 2020