Pražská informační služba vypisuje výběrové řízení
Pražská informační služba se rozhodla po úspěšném loňském roce, kdy správu sedmi jejích objektů převzala externí společnost, vyhlásit nové výběrové řízení i na další rok. Rozhodla se tak po důkladném zhodnocení řady faktorů externí správy, tak, jak se po loňském prvním roce ukázaly.
- 2 minuty čtení
Pražská informační služba hodnotila poslední rok správy externí společností z několika různých hledisek. Jedním z nich bylo samozřejmě hledisko finanční. Ředitelka Pražské informační služby Ing. Lucie Ramnebornová k tomu dodává: „Důvodů, proč jsme se rozhodli vypsat nové výběrové řízení, je několik. Bezpochyby jeden z nich je ekonomický. V době ekonomické krize má Pražská informační služba zajištěný přísun financí na pravidelné měsíční bázi, aniž by reflektovala stále se snižující počet návštěvníků a turistů.“
Další hledisko bylo hledisko návštěvnické. Pražská informační služba si samozřejmě nejprve ověřila, zdali nově nastavený systém správy pražských věží se líbí i jejím návštěvníkům. V této souvislosti zadala výzkumné agentuře STEM/MARK průzkum, který proběhl v únoru na všech sedmi objektech PIS. Z průzkumu jasně vyplývá několik skutečností. Návštěvníci jsou z 83 % spokojeni se současným stavem pražských věží. 70 % z návštěvníků, kteří zaznamenali změnu správce, jsou zároveň zcela spokojeni s poskytovanými službami na jednotlivých objektech Pražské informační služby. To, co návštěvníky zaujalo nejvíce z novinek na pražských věžích, je bezesporu zpřístupnění všech objektů v zimních měsících a zároveň zimní zvýhodněné vstupné. Jako nejzajímavější novou nabídku hodnotili návštěvníci především noční prohlídky na věžích
a další specializované prohlídky s odborným výkladem. Všechny tyto výsledky tak naznačují, že externí správa objektů Pražské informační služby je přínosnou pro všechny strany.
Návštěvníky také zaujaly nové expozice, nejvíce zrekonstruovaná pozorovatelna StB v chrámu sv. Mikuláše na Malé Straně. Rekonstrukce za více než milion korun byla otevřena začátkem dubna tohoto roku. Veškeré kroky u této, stejně tak jako u všech dalších změn, procházejí schvalovacím procesem Pražské informační služby a příslušnými úřady a následnou přísnou kontrolou. Ing. arch. Miloš Solař z Národního památkového ústavu k rekonstrukci bývalé pozorovatelny StB poznamenává: „Zvonice kostela sv. Mikuláše na Malé Straně je prohlášena národní kulturní památkou a požívá proto nejvyšší možný stupeň památkové ochrany. Zpřístupnění pozorovatelny StB v krovu je chvályhodné jako připomínka temnějších stránek naší historie i pro zcela mimořádný zážitek, který se odtud návštěvníkům nabídne při pohledu na Malou Stranu, Petřín a Hradčany. Záměr byl od počátku konzultován s Národním památkovým ústavem a před realizací řádně projednán. Oceňuji citlivost a výtvarnou invenci projektu pana Ing. arch. Štěpána Jakubce. Z mého pohledu je podstatné, že úpravy nutné pro zpřístupnění památku nepoškodily. Výsledek považuji za velmi zdařilý.“
Pražská informační služba tak nemá jediný důvod, proč by i na další rok nevyhlásila nové výběrové řízení. Ředitelka Pražské informační služby Ing. Lucie Ramnebornová situaci komentuje: „Já jsem se systémem externí správy podle výsledků za loňský rok nadmíru spokojená. Ekonomicky je to pro PIS výhodné, a navíc se řada věcí na věžích zlepšila. Jako první v Praze například používáme bluetooth systém navigace. Nehledě na to, že zrekonstruované části objektů, jako je například bývalá pozorovatelna StB, zůstává trvalou součástí památek a bude přístupná pro všechny návštěvníky i po vypršení kontraktu.“