Pražská kohoutková voda bude ještě kvalitnější. Díky miliardovým investicím

kohoutková voda - ilustrační foto
Autor: archiv MHMP
27. července 2021
27. července 2021

Ve vodárenské soustavě hlavního města Prahy byly v posledních týdnech dokončeny investice za více jak 1,5 miliardy korun, které významně přispějí k ještě vyšší kvalitě kohoutkové vody v metropoli. Základem modernizace je přechod na zcela novou technologii úpravy vody pomocí filtrace přes granulové aktivní uhlí. Nově funguje tato technologie v modernizované vodárně v Podolí, která se díky investici ve výši 300 milionů opět stala plnohodnotnou součástí pražské vodárenské sítě. V těchto dnech je zprovozněna obdobná technologie také v Úpravně vody Želivka, a.s., která patří k největším v Evropě. Výše této investice dosáhla 1,2 miliardy.

  • 2 minuty čtení

Pražská kohoutková voda je dlouhodobě špičkové kvality a ve všech měřitelných ohledech. V rámci kontroly kvality pitné vody se stanovuje přes sto různých kvalitativních chemických, senzorických, fyzikálních, mikrobiologických a biologických parametrů. Kohoutková voda v Praze přitom podléhá četnější a v některých parametrech přísnější kontrole kvality než kontroly balené vody. Aktuální informace k měření kvality pražské kohoutkové vody si mohou Pražané najít na www.pvk.cz, kde jsou každý měsíc zveřejňovány průměrné hodnoty všech sledovaných ukazatelů pitné vody.

„Kvalita a chuť kohoutkové vody v Praze je absolutně špičková. Už dnes 66 procent Pražanů pije kohoutkovou vodu a pomáhá tak šetřit životní prostředí. Chceme nicméně v osvětě o kvalitách a chuti kohoutkové vody v Praze pokračovat. Obaly od balených vod tvoří významnou část odpadu a, i když jde o recyklovatelné obaly, je zbytečné, když vezmeme v potaz kvalitu kohoutkové vody, aby tento odpad vůbec vznikal,“ říká Petr Hlubuček, náměstek primátora a radní pro oblast životního prostředí a infrastruktury.

Výhodou filtrace přes aktivní uhlí, kterou nově získává i Úpravna vody Želivka, je, že se díky ní lépe odstraní syntetické organické chemikálie, přírodní organické sloučeniny a další sloučeniny, které ovlivňují chuť a pach pitné vody. Nová technologií také lépe odstraňuje z vody pesticidní látky a jejich metabolity.

„Pokud chceme vytvořit předpoklad pro dlouhodobě udržitelnou správu zásob pitné vody pro Prahu, musíme do vodárenské soustavy investovat. Hlavní město Praha v současnosti dokončilo významné investice do posílení a zkvalitnění své vodárenské sítě, a to v úpravnách vody Podolí a komplexu Želivka,” konstatuje Petr Hlubuček a dodává: „Díky investici do Úpravny vody Želivka ve výši 1,2 miliardy korun, na kterou se podařilo získat více jak třičtvrtěmiliardovou dotaci, získáváme nejmodernější technologii a Praha tak má zajištěnu pitnou vodu v nejvyšší kvalitě a dostatečném množství na příštích padesát let.”

Skrze investice akciové společnosti Úpravna vody Želivka, a.s., kde je hlavní město majoritním vlastníkem, neinvestuje Praha jen do vody pro Pražany. Tuto pitnou vodu odebírá každý sedmý obyvatel České republiky. Investice do filtrace aktivním uhlím se tak pozitivně odrazí i v lepší kvalitě kohoutkové vody pro obyvatele Kladna, Berouna, nebo Benešova ve středních Čechách, ale i obyvatele Vlašimi, Havlíčkova Brodu, Humpolce, nebo Pelhřimova v kraji Vysočina.