Pražská MHD je evropským unikátem
Hlavnímu městu se v posledních letech daří podporovat roli městské hromadné dopravy (MHD) v rámci pražského dopravního systému natolik, že již dnes je evropským unikátem. Poměr výkonů v dopravě mezi MHD a individuální automobilovou dopravou v Praze se udržuje na úrovni 60:40, čímž se žádné srovnatelné evropské město pyšnit nemůže. Navíc toho česká metropole dosáhla bez pomoci státu. I do budoucna město plánuje vynaložit na rozvoj MHD další nezanedbatelné investice.
- 6 minut čtení
Hlavnímu městu se v posledních letech daří podporovat roli městské hromadné dopravy (MHD) v rámci pražského dopravního systému natolik, že již dnes je evropským unikátem. Poměr výkonů v dopravě mezi MHD a individuální automobilovou dopravou v Praze se udržuje na úrovni 60:40, čímž se žádné srovnatelné evropské město pyšnit nemůže. Navíc toho česká metropole dosáhla bez pomoci státu. I do budoucna město plánuje vynaložit na rozvoj MHD další nezanedbatelné investice.
„Tento velký úspěch, který nepřichází sám od sebe, přičítám nejen velmi propracované dopravní, ale také finanční politice města. Je dán především masivní finanční podporou města pro MHD v oblasti provozních nákladů (pozn. red.: téměř 14 mld. Kč v roce 2005), kdy subvencujeme více než 70 %. Tak vysoký podíl města je v Evropě také raritou,“ podotkl Radovan Šteiner, radní hl. m. Prahy pro oblast dopravy a dodal: „Velmi účinná je také investiční politika Prahy, která vynakládá spolu s Dopravním podnikem hl. m. Prahy do rozvoje sítě MHD a modernizace vozového parku ročně několik miliard korun.“ Většinový podíl MHD v Praze, který je evropským unikátem, hodlá město v budoucnu rozhodně udržet a pokusí se jej dále posilovat, i když, jak říká radní Šteiner, v podmínkách, kdy stát v této oblasti metropoli téměř nepřispívá, jde o velmi náročný cíl.
Již osm let se hlavnímu městu daří významně rozvíjet sítě kolejové MHD, tedy budovat nové úseky tras metra i tramvajových tratí, kterými se denně přepraví stovky tisíc osob a jejichž provoz je zcela ekologický. Strategii, jak konkurovat automobilové dopravě, staví Praha na třech pilířích. „Jsou jimi nesporná rychlost na hlavních směrech, cena, která představuje zlomek nákladů automobilistů, a také komfort přepravy, který se snažíme v MHD neustále zvyšovat. Vidím jej nejen v pohodlnosti vozidla a upraveném prostředí, ale také například v tom, že cestující se může během jízdy namísto řízení věnovat něčemu příjemnějšímu, třeba četbě. Také riziko havárie je v MHD nižší,“ vypočítal výhody Radovan Šteiner.
Se zvyšováním komfortu úzce souvisí modernizace vozového parku. Celou trasu metra C již dnes obsluhují zcela nové vozy a od konce loňského roku jezdí na trase A jen modernizované vlaky. Letos Praha zahájila provoz modernizovaných souprav i na lince B, kde se objevilo prvních pět nových vlaků a do konce roku se jejich řady rozšíří o několik dalších souprav. Do tří let by tak původní ruské vlaky na trase B mělo město plně nahradit. „Jen u vozového parku metra se za posledních 10 let proinvestovalo na 15 mld. Kč za 48 zcela nových vlaků a modernizaci stávajících souprav. Z těch 48 nových již 42 jezdí a zbytek je připraven vyjet na prodloužení trasy C z Ládví do Letňan, které by mělo být otevřeno do dvou let,“ uvedl radní Šteiner.
Město se nyní zaměřilo více také na obnovu tramvají. Zatím nakoupilo dvě nové nízkopodlažní kloubové soupravy, kterými cestující mohou jezdit nejčastěji na lince 3. Ještě letos na tratě Dopravní podnik hl. m. Prahy vypraví dalších 10 nových třicetimetrových vozů české výroby. V dalších letech Praha plánuje ještě vyšší tempo obnovy, takže do 10 let bude mít metropole více než 300 nových tramvají. To představuje investice přes 18 mld. Kč. Ročně se navíc obnovuje na 50 tramvajových vozů původního typu T3 a 5 kloubových tramvají KT8D5 z konce 80. let. Ty se přestavují na částečně nízkopodlažní, vhodné pro vozíčkáře, maminky s kočárky i starší lidi. Nejvyššího podílu dosáhla modernizace u autobusové dopravy, kde je dnes polovina vozového parku nízkopodlažní. Obnova ovšem stále pokračuje, do konce roku Praha nakoupí 50 zcela nových autobusů. Jeden z nich si lidé budou moci prohlédnout i v rámci programu Evropského týdnu mobility, do kterého se česká metropole zapojuje.
Ještě větší finanční zátěží je pro hlavní město rozvoj samotných tratí kolejové dopravy. „Letos jsme otevřeli stanici metra Depo Hostivař na trase A, pokračuje výstavba prodloužení trasy C z Ládví do Letňan se třemi stanicemi. Hotovo by mělo být do dvou let. V současné době se rozbíhají přípravy na prodloužení trasy A z Dejvické přes nemocnici Motol na ruzyňské letiště a na výstavbu zcela nové trasy D z Hlavního nádraží směrem do Písnice,“ představil plány města Radovan Šteiner. Podmínkou ale podle jeho slov je, že stát musí pokrýt nejméně 50 procent investice tak, jak je to běžné v jiných civilizovaných státech. „Praha nemůže donekonečna přejímat odpovědnost státu za rozvoj veřejné dopravy,“ podotkl. Všechny tyto investice totiž město zvládá v podstatě samo, ze svého rozpočtu. „Jsme jedinou metropolí na světě, kde je státní podpora veřejné dopravy nulová,“ upřesnil radní.
Co se týká nových tramvajových tras, již 2 roky úspěšně slouží obyvatelům Barandova zcela nová trať, která město stála více než dvě miliardy korun. Již v příštím roce hlavní město zahájí prodloužení tratě v Radlické ulici na Praze 5 směrem ke stanici metra Radlická. Podobné projekty se připravují do budoucna z Modřan do Libuše a Lhotky či v Podbabě na Praze 6. Záměrem města je také zbudovat tramvajovou odbočku z Trojské ulice, která by vedla podél Vltavy až k významnému cíli – areálu pražské ZOO.
Evergreenem je návrat tramvají na Václavské náměstí. Rýsuje se kompromis vrátit tramvaje jen do jeho horní části a propojit tak stávající směr Jindřišská – Vodičkova s Vinohradskou třídou. Pěší zóny tak zůstanou nedotčeny a bezpečné. „Mimochodem výluka po pádu domu ve Vodičkově ulici ukazuje, jak je tato trať klíčová a kdybychom měli k dispozici zmíněné propojení, odstávku tohoto úseku trati bychom zvládali daleko snáze,“ podotkl Radovan Šteiner.
Nedílnou součástí pražské MHD je rovněž železniční doprava na území metropole a příměstské tratě. Na jejich zkvalitnění Praha s Českými drahami spolupracuje, ráda by v budoucnu alespoň zdvojnásobila dosavadních počet příměstských spojů. V Praze 3 v současné době probíhá významná železniční stavba, tzv. Nové spojení.
Dva dvoukolejné tunely povedou pod Vítkovem a zajistí rychlejší dopravu mezi nádražími Praha-Libeň a Vysočany na jedné straně a Hlavním nádražím a stanicí Masarykovo nádraží na straně druhé. Nové spojení, které bude dokončeno za 2 roky, zároveň výrazně zlepší podmínky pro zavedení nových příměstských spojů, jejichž kapacita je dnes omezena zastaralostí pražského železničního uzlu. Železnice by tak poté měla hrát v městské dopravě mnohem větší roli.
Základní údaje o MHD v roce 2005
UKAZATEL |
METRO |
TRAMVAJE |
AUTOBUSY |
CELKEM |
Provozní délka sítě (km) |
53,7 |
140,9 |
675,7 |
870,3 |
Ujeté vozokilometry na území Prahy za rok (tis.) |
46 602 |
49 330 |
62 858 |
158 790 |
Přepravené osoby na území Prahy za rok (tis.) |
515 098 |
339 525 |
330 297 |
1 184 920 |
V Praze 16. 9. 2006