Pražské kongresové centrum hledá dobrovolníky do asistenčního centra pomoci Ukrajině
Poptávka po dobrovolnické pomoci roste. Hlavní město Praha ve spolupráci se Středočeským krajem otevřelo ukrajinským uprchlíkům už v pátek 4. března 2022 asistenční centrum v Kongresovém centru Praha, kde dobrovolníci, složky integrovaného záchranného systému a další organizace odbavili do dnešního dne již přes 15 000 uprchlíků. Nápor příchozích však nepolevuje. Zapojené neziskové organizace tak spouští jednotnou registraci dobrovolníků na adrese pomahamepraze.sinch.cz, kterou zajišťuje celostátní online portál Vlna pomoci. Koordinaci dobrovolníků zajišťuje Oblastní spolek Českého červeného kříže Praha 1.
- 4 minuty čtení
„Všichni, kdo se v posledních dnech nezištně zapojili do dobrovolné pomoci si zaslouží obrovské poděkování. Musíme ale myslet na to, že teď stojíme teprve na začátku tohoto nelehkého období a vzájemná pomoc lidí a empatie bude potřeba i v dalších týdnech a měsících. Kdokoliv další, kdo má zájem se zapojit, se může zaregistrovat se svou nabídkou pomoci prostřednictvím jednoduchého formuláře. V systému pak už jen zaškrtne své dovednosti a na základě toho se mu budou zobrazovat příslušné poptávky. Největší zájem ze strany našeho asistenčního centra je teď o tlumočení nebo hlídání v dětských koutcích,” říká Zdeněk Hřib, primátor hlavního města Prahy.
„Pražské asistenční centrum je nejvytíženější v republice, každý den je pod velkým náporem nově příchozích uprchlíků, již se podařilo pomoci 15 000 lidí. Velice děkuji všem dobrovolníkům a pracovníkům centra za jejich práci. Touto cestou bych chtěl poprosit o zapojení širší části veřejnosti, abychom měli dlouhodobě dostatek dobrovolníků, kteří se budou moci pravidelně střídat. Děkuji všem, kteří pomáhají,“ sděluje náměstek pro oblast bezpečnosti Petr Hlubuček.
Nezisková iniciativa Vlna pomoci umožňuje pomocí webové aplikace rychlou a efektivní koordinaci dobrovolníků. Všichni, kdo mají v současnosti zájem pomáhat na více místech republiky, se mohou jednoduše registrovat na webu vlnapomoci.cz. Online si pak vyberou z aktuálních nabídek od organizací Meta, Oblastní spolek ČČK Praha 1, Integrační centrum Praha, případně od dalších iniciativ i mimo hlavní město. Po registraci uvidí zájemci přehledné informace o činnostech a mohou se hlásit přímo na konkrétní časy, které jim vyhovují, a to i opakovaně.
„Jsem ráda, že se neziskové organizace ujaly aktivně tohoto úkolu a našly způsob, jak efektivně zorganizovat dobrovolnickou pomoc. Občanská společnost hraje klíčovou roli v krizích a bez jejich zapojení by veřejná správa neměla šanci podobné situace zvládnout. Velmi jim děkuji za jejich nasazení, které není samozřejmostí. Poslední dny jasně ukazují mylnost těch názorů, že neziskový sektor jen vysává státní rozpočet, jak v minulosti zaznívalo z úst některých vysoce postavených vládních činitelů,“ zdůrazňuje Milena Johnová, radní pro sociální politiku a zdravotnictví.
„Během prvních 12 hodin registrujeme jen v Praze přes tisíc nových dobrovolníků. Během týdne se bude nabídka rozšiřovat i na Středočeský kraj a věříme, že bude zájem i v dalších místech, kde je třeba akutní pomoci ukrajinským uprchlíkům,“ uvádí David Suslík z Vlny pomoci.
V Kongresovém centru denně pomáhá přes 120 dobrovolníků, potřeba bude brzy dvojnásobné množství. Nejnutněji centrum potřebuje tlumočníky, vítáni jsou však i jazykově nevybavení dobrovolníci pro různorodou pomoc. Dobrovolníci pomáhají uprchlíkům s tlumočením při vyřízení víza strpění, zdravotního pojištění a pracovního povolení či k získání sociálních dávek. Dále pak pomáhají se zajištěním humanitárního ubytování. Na místě jsou také zdravotníci a duchovní nebo psychologická podpora. Součástí služeb je i odpočinková zóna a tři dětské koutky. Centrum slouží příchozím z Ukrajiny 24 hodin denně, sedm dní v týdnu.
Dobrovolníky je nezbytné před každou směnou náležitě proškolit. Právě proto je nezbytné, aby se dobrovolníci přihlašovali na směny a nechodili naslepo. Doteď byla registrace prostřednictvím online tabulky, která byla v mnohých ohledech nepraktická. Nyní ji digitalizuje Vlna pomoci a celé řízení dobrovolníků nabývá na efektivitě.
Vlna pomoci je nezisková iniciativa, která digitalizuje dobrovolnictví a propojuje neziskové organizace s dobrovolníky. Projekt spojuje komerční společnosti, neziskové organizace a filantropy, kteří přináší do neziskového sektoru moderní systémy a technologie, které organizacím a dobrovolníkům dlouhodobě chybí.
Díky projektu získávají organizace all-in-one aplikaci OnSinch, kterou v komerčním sektoru využívá více než 100 000 uživatelů po celé Evropě. Aplikace ušetří až 90 % času a nákladů na koordinaci a řeší vše od registrace, plánování a správu databáze, přes komunikaci a organizaci pomocníků na místě, až k finálním reportům a hodnocení. Zastřešovatelem a dlouhodobým garantem celého projektu je společnost Sinch, která má 15 let zkušeností v řízení lidí a projektů po celé Evropě.
Vizuály k iniciativě Vlna pomoci jsou k dispozici zde.
Prezentační video je dostupné na tomto odkazu: Vlna pomoci - Dobrovolnická činnost na jednom místě - YouTube