Pražský hrad očima archeologů
Pěti nejdůležitějšími archeologickými areály Pražského hradu, které jsou z naprosté většiny veřejnosti nepřístupné, umožňuje provést zájemce nová mobilní aplikace nazvaná Pražský hrad archeologický.
- 1 minuta čtení
Aplikace seznamuje s historií jednotlivých památek a ukazuje, jak se prostory vyvíjely v průběhu staletí. Na jejím vývoji pracovali odborníci z Archeologického ústavu Akademie věd ČR ve spolupráci s Odborem památkové péče Kanceláře prezidenta republiky.
„Hlavní úlohou aplikace je zpřístupnit archeologické památky Pražského hradu co nejširší veřejnosti a zároveň je ochránit před negativním vlivem turistického provozu,“ uvedla vedoucí projektu Jana Maříková-Kubková z Archeologického ústavu Akademie věd.
Archeologický průzkum na Pražském hradě trvá více než 150 let. V podzemí je několik tisíc metrů čtverečních prostor krytých železobetonovými konstrukcemi, pod kterými odpočívají památky z období přelomu 9. a 10. až 15. století. Málokdo například tuší, že když se prochází po třetím nádvoří, je pod ním schováno 2 000 metrů čtverečních fragmentů staveb z dávných časů.
Lidé si díky nové aplikaci mohou virtuálně prohlédnout celkem pět nejvýznamnějších archeologických areálů:
- kapli Panny Marie
- nádvoří - Velké a Malé vykopávky
- kryptu katedrály svatého Víta a klášter
- baziliku svatého Jiří
Po rozkliknutí se zobrazí 3D sken prostoru, ve kterém lze zkoumat jednotlivé stavby a na časové ose si projít, jak se konkrétní areál měnil. Uživatelé se seznámí nejen se stavebními fázemi jednotlivých církevních budov, ale i s pozůstatky rezidenční zástavby či opevnění. Pomocí 3D skenů je možné nejen podrobně zkoumat jednotlivé stavby, ale na časové ose si projít, jak se měnily v čase i jaká byla historie jejich výzkumu.
Aplikaci lze využít na Pražském hradě jako průvodce, ale také kdekoliv mimo areál. Ke stažení je zdarma, a to na obvyklých platformách v českém, anglickém i německém jazyce.
Další informace a video na Pražský hrad archeologický. |