Pražský magistrát: aktuálně k dluhové problematice

11. října 2010
11. října 2010

Magistrát hl. m. Prahy a Asociace občanských poraden dnes seznámily širší odbornou veřejnost se svými dosavadními zkušenostmi v problematice dluhového poradenství, se specifiky hlavního města Prahy v oblasti finančních nesnází a se svými očekáváními od projektu „Dluhové poradenství“, který Asociace realizuje.

  • 2 minuty čtení

Na pražské občanské poradny se obrací stále více lidí s dotazy týkajícími se dluhové problematiky. „Je evidentní, že dluhy je zatíženo stále více lidí. Podle údajů, které máme k dispozici, navštívilo pražské občanské poradny v roce 2008 celkem 889 klientů, v roce 2009 počet vzrostl na 1388 a pouze v prvním pololetí roku 2010 jsme zaznamenali 1172 dotazů v oblasti dluhové problematiky.Ve srovnání s prvním pololetím roku 2009 (629dotazů) činil  nárůst  meziročně 86%,“ sděluje ředitel Asociace občanských poraden Stanislav Skalický. Na těchto číslech je zcela zřejmé, že se situace  neustále vyostřuje.

Radní Jiří Janeček, který se dlouhodobě zabývá problémy zadlužených lidí, k tomu podotýká: „Jsme si dobře vědomi, s jakými problémy se běžní Pražané potýkají a rozhodně tuto situaci nepodceňujeme. Také  proto při řešení předlužení občanů  spolupracujeme s neziskovými organizacemi, které mají bohaté zkušenosti v práci se zadluženými občany. Zaměřujeme se především na prevenci, upozorňujeme na nešvary spojené s nezdravým zadlužováním, tak, aby lidé byli co nejlépe informováni a mohli jim úspěšně  předcházet.“

Výše uvedená slova radního Janečka potvrzuje například společná rozsáhlá kampaň „Půjčuješ si? Zaplatíš!“, která se zaměřila právě na prevenci nezdravého předlužení Pražanů. Tato kampaň byla velmi přínosná, poněvadž poukázala na potíže dlužníků. V rámci této kampaně byla vydána brožura, jejímž hlavním cílem bylo varovat širokou veřejnost před nezdravým zadlužováním, případně již zadluženým poradit, jak postupovat při řešení problému.

Z klientů, kteří navštívili některou z občanských poraden v Praze, se jich v letech 2008 a 2009 přišlo nejvíce poradit v oblasti práv a povinností dlužníků. V uplynulém období roku 2010 se klienti nejčastěji zajímali o problematiku exekučního řízení.

Není neobvyklé, když přijde do poradny matka samoživitelka se dvěma dětmi, které její bývalý manžel neplatí výživné. V důsledku toho není schopna například platit nájemné nebo jiné důležité náklady spojené s vedením domácnosti a výchovou dětí. Je na pováženou, že neustále přibývá případů, kdy se matky dostanou do takto svízelné situace, kterou nejsou schopny samy řešit a musí se proto uvázat k nevýhodné půjčce, kterou pak nemohou splácet.

 „Pomoci klientům s řešením jejich tíživé situace, kdy jsou zadluženi, není jednoduché. Klienti často sami nemají o svých dluzích přehled, nemají k dispozici všechny potřebné dokumenty a ani neznají názvy a počty svých věřitelů. Potom je na poradcích v občanských poradnách, aby klientovi vysvětlili celý postup, jak z problému ven. To je však velmi časově i kapacitně náročné, protože klientů s dluhy stále přibývá,“ zmiňuje k problému realizátorka projektu „Dluhové poradenství“ Kateřina Plháková.

 

 


Jiří Janeček – radní hl. m. Prahy pro oblast sociální a bytové politiky

Do funkce zvolen 30.11.2006. Působnost v oblasti záměrů, správy a údržby bytového fondu ve vlastnictví hl. m. Prahy, činnost a rozvoj sítě sociálních zařízení hl. m. Prahy. Oblast národnostních menšin.