Pražský primátor přijal belgického hudebníka Françoise Glorieuxe
Primátor hl. m. Prahy Pavel Bém dnes dopoledne přijal v prostorách Brožíkova sálu Staroměstské radnice významného belgického hudebníka Françoise Glorieuxe. Slavnostního přijetí se zúčastnila i velvyslankyně České republiky v Belgii paní Kateřina Lukešová.
- 2 minuty čtení
Primátor hl. m. Prahy Pavel Bém dnes dopoledne přijal v prostorách Brožíkova sálu Staroměstské radnice významného belgického hudebníka Françoise Glorieuxe. Slavnostního přijetí se zúčastnila i velvyslankyně České republiky v Belgii paní Kateřina Lukešová.
„Je mi velkou ctí přivítat v těchto slavnostních prostorách tak významného skladatele a klavíristu. Tento hudební genius je nejen skladatel, dirigent a profesor, ale také koncertní umělec a aranžér. Velmi rád si poslechnu nové CD Praha, které je inspirováno dojmy z osobního pobytu v Praze tohoto skvělého hudebníka,“ řekl primátor hl. m. Prahy
K CD Praha, které vychází k 50. výročí kariéry Françoise Glorieuxe, autor říká: „Můj sen se mi splnil díky rozšíření EU, díky kterému jsem dne 10. května 2005 mohl doplnit do seznamu cca 60 zemí, kde jsem vystupoval, i Českou republiku (konkrétně Prahu). Nikdy nezapomenu ovace po mé improvizaci na melodii Smetanovy Vltavy. Na plakátech ke koncertu bylo kromě mého jména rovněž jméno houslového virtuosa Jaroslava Svěceného a jméno skladatele, zpěváka a malíře Richarda Pachmana. Díky několikerému pozvání Richarda Pachmana jsem objevil krásu zlatého města nad Vltavou. Fascinující směsice architektury – románská, gotická, barokní, renesanční, secesní – mě inspirovala, abych svou nahrávku zasvětil tomuto výjimečnému městu.“
Některé názvy skladeb jsou zřejmé, jako např. „Hymna pro Prahu“, „Slovanské přátelství“, „Soumrak nad Prahou“ a improvizace na téma Smetanovy „Vltavy“. Další názvy skladeb jsou v jazykových mutacích vysvětleny pro ty, kteří neznají Prahu. Pro Čechy bude potěšením, že světoznámý skladatel z Belgie byl tak dojat a inspirován některými místy Prahy, že vznikly skladby jako: Hradčany, Petřín, Václavské náměstí, Vyšehradský hřbitov, Staroměstské náměstí, Karlův most, Křižíkova fontána, Čertovka, Bertramka, chrám sv. Víta, vila Amerika (Dvořákovo museum), Karlova ulice, Vinohrady. Historií Prahy jsou inspirovány skladby „Pražské jaro“ a „In memoriam Jan Palach“.
Dvě skladby Richarda Pachmana inspirovaly pana Glorieuxe k improvizacím „Myšlenky“ a „Neodvolám“ z oratoria Mistr Jan Hus, kde autor zpívá text založený na předposledním dopisu Mistra Jana Husa napsaného v Kostnici v noci před mistrovým upálením (1415).
Skladba „The Old Lady“ je óda na Prahu, která vznikla jako skladatelská spolupráce F. Glorieuxe a R. Pachmana, jehož hlas zazní v úvodním a závěrečném chóru, stejně jako v recitaci vlastní anglické básně.
V Praze 19. 1. 2009
MUDr. Pavel Bém – primátor hlavního města Prahy
do funkce opětovně zvolen 30. 11. 2006, působnost v oblasti finanční a zahraniční politiky, oblast vztahů a spolupráce se Svazem měst a obcí ČR a Asociací krajů ČR, problematika čestných poct
a čestného občanství hl. m. Prahy, problematika udílení znaků a praporů městských částí, užití znaku
hl. m. Prahy, organizace protidrogové a protialkoholní prevence, koordinace vztahů hl. m. Prahy k městským částem, oblast tělovýchovy.