Pražští radní chtějí vypovědět smlouvu s Pekingem

Datum vydání: 07.10.2019, Zdroj: ČT 1 | Rubrika: 19:00 Události | Téma: Zdeněk Hřib

Michal KUBAL, moderátor
Dobrý večer, začíná nový týden, začínají jeho první Události. Vítá vás Michal Kubal. Praha vypoví smlouvu s Pekingem, rozhodli radní. Zdůvodňují to neochotou asijských partnerů jednat o vyškrtnutí věty, která uznává jednu Čínu. Peking na takové návrhy reagoval odmítavě. Na poslední urgenci už podle Pražanů neodpověděl. Vypovězení ještě musí schválit zastupitelstvo. Česká vláda krok hlavního města respektuje, varuje ale před následky.

Zdeněk HŘIB, primátor hl. m. Prahy /Piráti/
Z mého pohledu je nejzásadnější ten argument, že vlastně ten článek číslo 3 nemá v té smlouvě mezi sesterskými městy co dělat. Je to záležitost, která zatahuje Prahu úplně zbytečně do těch témat zahraniční politiky, a my máme v Praze úplně jiné problémy.

Tomáš PETŘÍČEK, ministr zahraničních věcí, místopředseda strany /ČSSD/
Vnímám to také, jakože to může přispět k dalšímu zhoršení vztahů mezi Českou republikou a Čínou, což my si nepřejeme, my chceme naplňovat náš strategický dialog s Čínou.

Michal KUBAL, moderátor
Část pražských radních argumentuje tím, že politická deklarace, navíc podporující autoritářský režim, do smlouvy mezi dvěma městy nepatří. Dokument schválilo předchozí vedení hlavního města za Adriany Krnáčové začátkem roku 2016.

hradní mluvčí
Dohoda o navázání vztahu sesterských měst mezi Pekingem a hlavním městem Prahou.

Štěpánka MARTANOVÁ, redaktorka
Pražský hrad 3 a půl roku zpět. Čínský prezident na návštěvě a v sídle toho českého se podepisovala řada smluv. Mimo jiné i tam mezi Prahou a Pekingem. Konec letošního dubna. Sbory, které mají v názvu slovo pražský, dostávají z Číny zprávu o tom, že v této zemi nebudou moct vystupovat.

Michaela KRAUSOVÁ, předsedkyně zastupitelského klubu /Piráti/
Ukázalo se, že Čína není relevantní partner. Ruší koncerty hudebních těles, které nejsou zřizované hlavním městem Prahou, a spolupráce s nimi je nadále nevhodná. V takovémto případě se nedá o jakémkoliv sesterském vztahu nadále mluvit.

Jan ČIŽINSKÝ, předseda zastupitelského klubu /Praha sobě/
Jsme velmi rádi, že se podařilo nasbírat podpisy, že se nám podařilo sestavit tuto koalici, která potvrzuje, že skutečně v Praze jsou lidská práva víc než panda v zoo. tak.

Lubomír ZAORÁLEK, ministr kultury /ČSSD/
Teď z pohledu kultury to úplně nejásám, protože mám obavu, že to povede k tomu, že to může ještě více zkomplikovat ty zájezdy pražských souborů do Číny a že vlastně to bude ještě více eskalovat.

Štěpánka MARTANOVÁ, redaktorka
Radním vadilo, že čínská strana několik měsíců nechtěla debatovat o změně třetího článku ve smlouvě, ve kterém Praha uznává politiku jedné Číny. Další krok je teď na zastupitelích hlavního města, ti o návrhu radních měli rozhodnout příští týden, pokud i oni změnu podpoří, odešle ihned primátor dokument do Pekingu.

Barbora ŠÁMALOVÁ, zpravodajka ČT
Peking je extrémně citliví na zpochybňování principu jedné Číny. Vláda nerozlišuje mezinárodní diplomacii a demokraticky zvolenou samosprávou. Ministerstvo zahraničí už dříve vydalo ostré prohlášení, v němž obvinilo Prahu z poškozování českočínských vztahů.

Štěpánka MARTANOVÁ, redaktorka
A na to upozorňují i politici v Česku. Mluví o možném dopadu na ekonomické vztahy obou zemí a možnému úbytku turistů v Praze.

Andrej BABIŠ, premiér, předseda hnutí /ANO/
Pokud samozřejmě Praha chce být v nějakém válečném stavu s Čínou, to znamená, chodí tam 650 000 turistů, tak je to jejich rozhodnutí, ale ti turisti u nás utrácejí peníze, z toho jsou ty daně.

Tomáš PETŘÍČEK, ministr zahraničních věcí, místopředseda strany /ČSSD/
Já považuji to nešťastné, já bych pochopil, kdyby se nedařilo tu smlouvu naplňovat a byly tam objektivní důvody, tak potom rozumím tomu rozhodnutí, nicméně takovou informaci v tuto chvíli nemám. S panem primátorem jsem připraven o tom ještě hovořit.

Štěpánka MARTANOVÁ, redaktorka
O změně smlouvy debatovalo vedení metropole od ledna. S Čínou o vyškrtnutí části dohody vyjednávalo korespondenčně. Andrea Grubnerová a Štěpánka Martanová, Česká televize.

Michal KUBAL, moderátor
Ještě krátký kontext. Smlouvu o spolupráci s čínskou metropolí podepsala primátorka Adriana Krnáčová v březnu 2016. Tohle je snímek s pekingským protějškem Wang An-šunem. Dohoda zavazuje obě města ke spolupráci v řadě oblastí. Obchodu, cestovním ruchu, kultuře, vzdělávání i dopravě. Píše se v ní i o tom, že zástupci metropolí mají pravidelně komunikovat. A tohle už je věta, na které nakonec všechno skončilo. Praha v souladu s vládou uznává politiku jedné Číny, stejně jako uznává Tchaj-wan coby nedílnou součást čínského území. Znění smlouvy sice nejdřív neschválila rada města, ale pak ji podpořila většina zastupitelů.

Adriana KRNÁČOVÁ, tšehdejší primátorka hl. m. Prahy /Ano/
Vycházeli jsme z doporučení ministerstva zahraničí, který jako v podstatě mě konzultovali v této věci, a Praha nebude dělat žádnou zahraniční politiku. Praha se bude snažit o to, aby rozvíjela vztahy ekonomické, v oblasti cestovního ruchu, kultury, vzdělávání a samozřejmě ve spolupráci se zoologickými zahradami.

Michal KUBAL, moderátor
Ještě připomenu, že vedení města podpis obhajovalo i tím, že chtělo dosáhnout zapůjčení pandy z Číny do pražské zoo. To se doteď nestalo.

Michal KUBAL, moderátor
A v Událostech teď Zdeněk Hřib, pražský primátor, dobrý večer.

Zdeněk HŘIB, primátor hl. m. Prahy /Piráti/
Dobrý večer.

Michal KUBAL, moderátor
Pane primátore, co nakonec rozhodlo, že jste se rozhodli pro to vypovězení? Co bylo tím zlomem?

Zdeněk HŘIB, primátor hl. m. Prahy /Piráti/
Tak pro mě to byla skutečně ten okamžik, kdy se ukázalo, že nám město Peking vlastně neodpovídá, a to ani na naše urgence. Samozřejmě potom se musíte zeptat sami sebe, jestli chcete mít partnera, který s vámi nechce komunikovat, a moje jednoznačná odpověď na to je, že vlastně ne. Přitom my jsme usilovali pouze o to, aby vlastně z té smlouvy byl odstraněn ten článek číslo 3, který Prahu úplně zbytečně a nemístně zatahuje do záležitostí zahraniční politiky, které jsou navíc velice, velice složité na interpretaci, což rozhodně ta politika jedné Číny je.

Michal KUBAL, moderátor
Z toho, co jste viděli doteď, jakou reakci z čínské strany očekáváte?

Zdeněk HŘIB, primátor hl. m. Prahy /Piráti/
Tak v podstatě ta reakce z čínské strany už přišla. Je to ta šikana těch orchestrů, které mají v názvu něco společného s Prahou, byť například tedy v případě Pražákova kvarteta to nabývá až takových absurdních rozměrů, protože Pražákovo kvarteto je pojmenováno po svém zakladateli a nikoliv po Praze.

Michal KUBAL, moderátor
Žádné další dopady neočekáváte? Do Prahy ročně přijede, vloni přijelo přes 600 000 čínských turistů. Nečekáte, že se to projeví na hotelech, na restauracích?

Zdeněk HŘIB, primátor hl. m. Prahy /Piráti/
No, to sice ano, ale je nutné si přiznat, že ti čínští turisté ve skutečnosti utrácejí peníze primárně u svých cestovních kanceláří, tedy u čínských agentur, a velice často Prahou pouze projíždějí, takže tady ani netráví noc, takže jejich ekonomický přínos je sporný.

Michal KUBAL, moderátor
Co dál? Pokud zastupitelstvo schválí vypovězení smlouvy, zkusíte vyjednat nějakou novou partnerskou smlouvu s Pekingem?

Zdeněk HŘIB, primátor hl. m. Prahy /Piráti/
No tady se opět vracíme k tomu, k čemu je nám partner, který se s námi nebaví, a v případě, že by ta kooperace měla vypadat tedy tak, jak vypadala doteď, to znamená, že jste spolupráce vlastně těžila pouze strana pekingská, protože záchranáři hlavního města Prahy vlastně školili například záchranáře v Pekingu nebo i v Šanghaj, tak ta spolupráce byla vlastně velice jednostranná. Těžila z ní vlastní pouze ta strana čínská. Tak tady je otázka toho, nakolik by vlastně ta spolupráce měla být výhodná pro Prahu.

Michal KUBAL, moderátor
Říká Zdeněk Hřib, díky za váš čas.

 

7. října 2019
7. října 2019