Pražští školáci zlepšují své manuální dovednosti v „Líhni zručnosti“
Projekt „Líheň zručnosti“ nabízí žákům 8. a 9. tříd základních škol možnost vyzkoušet si tvorbu mnoha řemeslnických oborů v kvalitně vybavené dílně pod odborným dohledem. Týdně se zde zdokonaluje v práci se dřevem, kovem nebo malířskými pomůckami na osmdesát žáků. Hlavní město Praha podpořilo „Líheň zručnosti“ v uplynulých dvou letech více než třemi sty tisíci korun.
- 1 minuta čtení
Dílna „Líhně zručnosti“ vznikla při Střední škole technické v Praze 4. Od září 2010 vítá skupinky školáků z jednotlivých základních škol. „Žáci přichází jednou měsíčně na čtyři hodiny do dílny. Výrobky, které v ní zhotoví, si mohou odnést s sebou domů. Patří mezi ně například věšáky a židličky,“ informoval zástupce ředitele pro provoz Střední školy technické Dušan Jahoda.
„V řemeslnické dílně zažívají školáci radost z vlastnoručně vyrobeného výrobku, vidí za sebou odvedenou práci, a tak se přirozenou cestou zlepšuje jejich vztah k rukodělné činnosti. Naším cílem je, aby se práce rukama přestali bát a více z nich se rozhodlo pro studium v učňovských oborech,“ vysvětlil náměstek primátora hl. m. Prahy pro oblast školství sportu a památkové péče Antonín Weinert, který dnes „Líheň zručnosti“ osobně navštívil, a dodal, že práce v dílnách zvyšuje manuální dovednost žáků a pro mnoho z nich je to v životě první setkání s nářadím. Náměstek Weinert se během své návštěvy na Střední škole technické zajímal také o novou laboratoř měření.
Výrobky svých potomků si mohou doma prohlédnou i rodiče, což může být impuls, který některé z nich přesvědčí, že by nebylo špatné dát svoje dítě do učení a mít v budoucnosti v rodině kvalitního řemeslnického mistra.
Ing. Antonín Weinert, CSc. – náměstek primátora hl. m. Prahy
Do funkce zvolen 30. 11. 2010. Působnost v oblasti školství, sportu a památkové péče.