Pražští starostové varují před nekontrolovatelným nárůstem hazardu
Dnes se konalo mimořádné setkání starostů městských částí hl. m. Prahy, na kterém se společně shodli na postupu, kterým se pokusí zabránit dalšímu omezování pravomocí obcí ve věci regulace hazardu na svém území, a to formou petice. Starostové pražských městských částí tím vyjadřují zásadní nesouhlas s podobou návrhu novely zákona o loteriích, která vzešla z jednání rozpočtového výboru PSP ČR a o které má hlasovat Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR na své schůzi, která začíná dne 13. 4. 2010.
- 4 minuty čtení
Dnes se konalo mimořádné setkání starostů městských částí hl. m. Prahy, na kterém se společně shodli na postupu, kterým se pokusí zabránit dalšímu omezování pravomocí obcí ve věci regulace hazardu na svém území, a to formou petice. Starostové pražských městských částí tím vyjadřují zásadní nesouhlas s podobou návrhu novely zákona o loteriích, která vzešla z jednání rozpočtového výboru PSP ČR a o které má hlasovat Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR na své schůzi, která začíná dne 13. 4. 2010.
„V roce 2007 se na Radu hlavního města Prahy obrátila paní starostka Černochová jako vůdce iniciativy starostů městských částí se žádostí, aby vedení Prahy nalezlo efektivní nástroje na regulaci hazardu na území metropole. Po rychlých diskusích se hlavní město rozhodlo ve spolupráci se starosty vyhlásit válku hazardu ve městě,“ řekl primátor Pavel Bém. „Za tři roky se nám podařilo snížit počet výherních hracích přístrojů na území města o 2 278. Nicméně za ten samý čas narostl počet videoloterních terminálů z nuly na 5 270. Tak tedy naše válka vyhlášená hazardu na území hlavního města Prahy splakala nad výdělkem,“ shrnul pražský primátor.
Schválením zákona v uvedené podobě hrozí, že se významně a především bez kontroly rozroste hazard ve městech a obcích v České republice. „Důrazně protestujeme proti skutečnosti, že rozpočtový výbor Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR hodlá sněmovně doporučit ke schválení pozměněnou verzi návrhu zákona o loteriích,“ říká iniciátorka protestu starostka Prahy 2 Jana Černochová. Před konečným třetím čtením totiž poslanci výboru do původní verze vnesli pozměňovací návrh, ve kterém se doslova píše, že obec, na jejímž místě má být loterie nebo hra provozována, „není účastníkem řízení o vydání povolení…. k provozování loterie nebo jiné podobné hry“.
K iniciativě se přidávají i další starostové. Jednoznačný je například starosta Prahy 6 Tomáš Chalupa. Městská část chce hazard na svém území zcela zakázat. „Jsme proti jakémukoliv hazardu v Praze 6. Dlouhodobě budujeme podmínky, které by občanům Prahy 6 přinesly eliminaci hazardu. Všechna snaha tak může přijít absolutně vniveč,“ řekl Tomáš Chalupa. K pozměňovacímu návrhu dodal, že obce a města chtějí mít absolutní rozhodovací právo ve věcech, jako je hazard.
Podobně se vyjádřil i starosta Prahy 11 Dalibor Mlejnský. Městská část buduje na svém území síť sportovišť a hřišť pro děti a mládež. „Chceme tímto programem a formou prevence zaměstnávat děti a mládež sportem na úkor právě hazardu. Ten je pro nejmladší velmi lákavý a nebezpečný,“ řekl Dalibor Mlejnský. Sebemenší legislativní uvolnění bariér u hazardu de facto snažení radnic v oblasti prevence před hazardem zcela zvrátí.
Podle starostky Jany Černochové budou přijetím tohoto návrhu obce zbaveny možnosti spolurozhodovat o provozu videoterminálů s vysokými sázkami a nebudou tak schopny účinně bojovat proti neúnosné situaci v oblasti hazardu na svém území. „Považujeme tento krok za další ze série vítězství sázkařské lobby. Tvrzení, že by pro obce byla účast v povolovacím řízení pro sázkové a videoloterijní terminály složitě administrativní, je nehorázné,“ prohlásila Jana Černochová. Vrací se tím do předešlých let, kdy dostal hazard v obcích a městech zelenou rozhodnutím ministerstva financí pod tehdejším vedením Miroslava Kalouska.
Zatímco ve své původní verzi měl nový zákon o loteriích dát městům a obcím šanci zapojit se do povolovacího řízení a určit, zda videoloterní terminál chtějí či ne, v případě schválení této nové verze bude rozhodování o jejich umístění opět na státu. V tom spatřují starostové zásadní problém, neboť podle nich ministerský úředník stěží dokáže posoudit situaci na konkrétním místě a navíc, jak ukazuje dosavadní praxe, součinnost s obcemi je zde minimální. „Kdo jiný by se měl do povolovacího procesu zapojit, než ten, kterého se dopady bezprostředně týkají,“ konstatovala starostka Prahy 2 Jana Černochová.
Možnost úpravy umístění videoloterních terminálů ze strany obcí formou vyhlášky, kterou pozměněný návrh rovněž předpokládá, považují pražští starostové na nedostačující.
Přílohy:
V Praze 9. 4. 2010
MUDr. Pavel Bém – primátor hlavního města Prahy
do funkce opětovně zvolen 30.11.2006, působnost v oblasti finanční a zahraniční politiky, oblast vztahů a spolupráce se Svazem měst a obcí ČR a Asociací krajů ČR, problematika čestných poct a čestného občanství hl.m. Prahy, problematika udílení znaků a praporů městských částí, užití znaku hl.m. Prahy, organizace protidrogové a protialkoholní prevence, koordinace vztahů hl.m. Prahy k městským částem, oblast tělovýchovy.