Pražští zastupitelé schválili rozdělení grantů na podporu vzdělávání
Na čtvrtečním zasedání pražští zastupitelé schválili rozdělení grantů v rámci celoměstských programů podpory vzdělávání. „Z bezmála 18,5 milionu korun, které jsou na podporu projektů rozdělených do celkem čtyř dílčích programů vyčleněny, podpoří hlavní město například inkluzi, praktickou výuku finanční gramotnosti či integraci trojrozměrného tisku do výuky,“ uvedla během jednání radní pro školství a sociální oblast Irena Ropková (ČSSD).
- 2 minuty čtení
/zpráva z 5. jednání Zastupitelstva hl. m. Prahy 26. března 2015/
Zastupitelé hlavního města Prahy schvalovali návrh rozdělení grantů v celoměstských programech podpory vzdělávání, který po předchozím projednání na půdě městské rady předložila radní pro oblast školství a sociální politiky Irena Ropková. „Podařilo se rozdělit téměř všechny alokované prostředky, zbytek ve výši půldruhého milionu bude směřovat na pokrytí aktuálních potřeb škol a školských zařízení v hlavním městě,“ uvedla.
Hlavní město schválenými granty podpoří celou řadu zajímavých projektů. V prvním celoměstském programu, který je zaměřen zejména na rozvoj vzdělanosti a zvyšování kvalifikace pedagogů, získá například pražské gymnázium Na vítězné pláni v Praze 4 třicet tisíc korun na výuku finanční gramotnosti. Sto tisíci korunami zastupitelé rovněž podpořili vytvoření materiálů, které pomohou zakomponovat moderní technologii trojrozměrného tisku do výuky počítačové grafiky, reklamy a designu na Vyšší odborné škole a Střední škole slaboproudé elektrotechniky v Praze 9.
V druhém celoměstském programu, který je zaměřen na podporu nadaných dětí, žáků a studentů, podpořili pražští zastupitelé celou řadu soutěží a odborných konferencí. Celkem čtyři sta tisíc korun například získal Dům dětí a mládeže v Praze 2, který ze získaných prostředků uspořádá v nadcházejícím období více než tři desítky soutěží, a to jak v českém jazyce či matematice, tak rovněž v celé řadě dalších předmětů ze školních osnov.
Třetí celoměstský program je zaměřen na výuku rodilých mluvčích, zahraniční studijní pobyty a praxe či například prezentaci práce základních uměleckých škol za hranicemi České republiky. Díky podpoře hlavního města tak mohou například žáci Základní umělecké školy Jana Hanuše v Praze 6 vycestovat do New Yorku, kde se představí na přehlídce studentských hudebních souborů a vystoupí na koncertu ve zdejším Českém centru. Do Spojených států se vypraví i žáci Základní umělecké školy Stodůlky v Praze 5, kteří ve státě Michigan představí svoje taneční divadlo na zdejší prestižní instituci uměleckého vzdělávání Blue Lake Fine Arts Camp.
Ve čtvrtém celoměstském programu pražští zastupitelé podpořili rozvoj vzdělávání dětí, žáků a studentů se speciálními vzdělávacími potřebami. Projektu zaměřeného na inkluzi se v rámci tohoto programu dočkají například žáci Základní školy pro zrakově postižené, jež sídlí na náměstí Míru v Praze 2.