Přehled pravidel pro veřejnou podporu v JPD 3

Pokud z dotace poskytnuté z JPD 3 mají prospěch podnikatelské subjekty, může být posouzena jako veřejná podpora. Článek podle typu aktivit a velikosti podniku čerpajícího podporu zpracovává, jaké spolufinancování z vlastních zdrojů příjemce veřejné podpory je nutné.

Jakákoli veřejná podpora, která narušuje hospodářskou soutěž tím, že znevýhodňuje určité podnikání nebo odvětví výroby, a dotýká se obchodu mezi Českou republikou a ostatními státy Evropské unie, je zakázána. Kdy se při realizaci projektů financovaných z JPD 3 jedná o veřejnou podporu, naleznete v článku Aplikace pravidel veřejné podpory v JPD 3.

Obecná výjimka:
Zákaz podporovat podnikatele z veřejných prostředků neplatí pro podporu, která nepřevýší částku 100 000 € pro jednoho příjemce (tj. jeden podnik) za období tří let (pravidlo de minimis viz Nařízení Komise (ES) č. 69/2001 ze dne 12. ledna 2001). Má se za to, že tato míra podpory vzhledem ke své velikosti nenaruší hospodářskou soutěž. Pro přepočet se používá kurz Evropské centrální banky platný v době, kdy podniku na podporu vznikl nárok. Pokud není k dispozici kurz Evropské centrální banky, je možné použít také kurz České národní banky.

Speciální výjimky pro JPD 3:
Kromě obecné výjimky de minimis platí pro JPD 3 ještě výjimky speciální. V plném znění je můžete nalézt v rozhodnutí Úřadu na ochranu hospodářské soutěže č. j. VP/S 79/04-160 ze dne 28. dubna 2004.


1)    Vzdělávací projekty

Tabulka ukazuje maximální výši podpory z JPD 3 v % nákladů:

Obecné vzdělávání  Specifické vzdělávání
 Malé a střední podniky

 75 %

40 %

 Ostatní podniky

 55%

 30 %


Pokud je vzdělávání zaměřené na znevýhodněné pracovníky, může být maximální výše veřejné podpory navýšena pro všechny uvedené případy o 10 %. Obecným školením se rozumí výuka, která není uplatnitelná pouze na současné nebo budoucí pracovní pozici zaměstnance. Specifické školení je teoretická nebo praktická výuka přímo uplatnitelná na současné nebo budoucí pracovní pozici zaměstnance. Využitelnost dovedností získaných v rámci specifického vzdělávání je u jiných podniků či v jiných pracovních oblastech velmi malá.


2)    Vytváření pracovních míst

Maximální výše veřejné podpory na vytváření pracovních míst nesmí překročit 20 % celkové hodnoty mzdových nákladů za dobu dvou let vztahujících se k vytvořeným pracovním místům. Pro malé a střední podniky je možné podporu navýšit o dalších 10 %, když se na nákladech spojených s vytvářením nových pozic podílejí minimálně 25 %.

Vytvořená pracovní místa musí:
a) představovat čistý nárůst v počtu zaměstnanců v porovnání s průměrem za uplynulých 12 měsíců,
b) být zachována nejméně po dobu tří let (v případě malých a středních podniků po dobu dvou let) a
c) být obsazena pracovníky, kteří nikdy předtím nebyli zaměstnaní, jsou nezaměstnaní nebo právě rozvázali pracovní poměr.

Podpora na vytváření pracovních míst může být poskytnuta pouze za podmínky, že příjemce předložil žádost o podporu před vytvořením pracovních míst. Veřejná podpora na zachování pracovních míst nesmí být poskytnuta.

 

3)    Konzultační a poradenské služby

Podporu na konzultační a poradenské služby poskytované externími konzultanty mohou získat jen malé a střední podniky. Její maximální výše je 50 % nákladů vynaložených na zajištění těchto služeb. Tyto služby nesmí mít formu trvalých nebo pravidelných činností a nesmí se vztahovat k běžným provozním výdajům podnikatele, jako je např. běžné daňové poradenství, pravidelné právní poradenství nebo reklama.

 

4)    Výzkum a vývoj

Tabulka ukazuje maximální výši podpory z JPD 3 v % nákladů:

 Typ aktivity  Maximální výše podpory z veřejných zdrojů v %
 Projekty základního výzkumu

 100 %

 Projekty průmyslového výzkumu

 50 %

 Vývojové projekty

 25 %


Pro projekty průmyslového výzkumu a pro vývoj je podle nařízení vlády ČR č. 461/2002 Sb. možné podporu navýšit, nicméně platí, že po navýšení nesmí veřejná podpora překročit 75 % nákladů u průmyslového výzkumu a 50 % nákladů u projektů vývojových.

17. května 2005
17. května 2005