Primátor dnes přijal kominíky

primator_dnes_prijal_kominiky_01
9. února 2012
9. února 2012

Zástupce Cechu pražských kominíků a Jednoty kominíků dnes přijal na pražské radnici primátor hl. m. Prahy Bohuslav Svoboda spolu s radní Helenou Chudomelovou. Tradiční setkání proběhlo pod historickým praporem pražské Jednoty kominíků, který kominíkům věnoval Magistrát hl. m. Prahy.

  • 1 minuta čtení
  • 19 fotografií

„Dovolte mi, abych vyjádřil svou hlubokou úctu k živnostem jako takovým, protože živnosti nás všechny živí. I nás úředníky a politiky a jsou motorem české ekonomiky. Proto jsem velice potěšen, že i díky projektu Řemeslo žije se bude kominické řemeslo i nadále vyvíjet,“ řekl primátor Bohuslav Svoboda.

Tradiční novoroční setkání s Cechem pražských kominíků a Jednoty kominíků, probíhá již druhou desítku let. Je to stará tradice obnovená po r. 1990.

Jediná škola ve zřizovatelské působnosti hl. m. Prahy, která vyučuje obor vzdělání s výučním listem Kominík, je Střední odborná škola stavební a zahradnická, Praha 9, Učňovská 1. Ve školním roce 2010/2011 má škola celkem 37 žáků tohoto oboru. V České republice je kolem 600 kominíků, kteří jsou registrováni ve Společenstvu kominíků ČR. Celkový počet kominíků v celé republice je odhadem kolem 1 100.

Kominictví jako živnost vzniklo v Čechách v 16. století, kdy se obecněji rozšířilo užívání kamen a s ním stavba úzkých „vlašských“ komínů. Před tím čistila široké komíny a průduchy krbů a ohnišť kuchyní čeleď a pomahači. Odborné vymetání komínů přinesli do Čech a do Německa Italové.

Kominický cech vznikl v pražských městech až po všeobecném rozšíření řemesla a jeho nejstarší dochovaná pečetidla a písemné materiály pocházejí z 18. století. Patronem cechu zobrazovaným v cechovním znaku, na cechovní korouhvi a na pečetích byl sv. Florián s praporcem, vědrem a kominickými škrabkami. Po zrušení cechů v roce 1849 vzniklo podle nového živnostenského řádu C. k. privilegované společenstvo kominíků v Praze a Jednota kominických tovaryšů ku vzájemné podpoře. Po vzniku Československé republiky se v roce 1920 ustavila Jednota kominíků v Praze, jejíž činnost byla opakovaně přerušena v letech 1939–1945,1951–1968 a 1981–1990, avšak vždy byla znovu obnovena.