Primátor navrhl koupit nákladní loď a přestavět ji na bostel pro bezdomovce

Akutní nedostatek ubytovací kapacity pro bezdomovce v Praze chce hlavní město řešit zakoupením motorové nákladní lodi a její přestavbou na bostel pro lidi bez přístřeší. Praha je ochotna projekt financovat z pětadvaceti procent za předpokladu, že na zbytek získá prostředky od ministerstva práce a sociálních věcí, které vypsalo grant na podporu řešení problematiky osob bez přístřeší.

  • 3 minuty čtení

Akutní nedostatek ubytovací kapacity pro bezdomovce v Praze chce hlavní město řešit zakoupením motorové nákladní lodi a její přestavbou na bostel pro lidi bez přístřeší. Praha je ochotna projekt financovat z pětadvaceti procent za předpokladu, že na zbytek získá prostředky od ministerstva práce a sociálních věcí, které vypsalo grant na podporu řešení problematiky osob bez přístřeší.

„Podle dostupných analýz se počet osob bez přístřeší na území Prahy odhaduje na  pět až šest  tisíc osob. Experti doporučují pro hlavní město kapacitu 1500 azylových lůžek, my jich v této chvíli máme zhruba 600, protože se po povodních nepodařilo obnovit všechny předešlé kapacity. Ať již v azylových zařízeních zřizovaných Prahou nebo provozovaných neziskovými organizacemi jako Naděje, Armáda spásy, Arcidiecézní charita atd. Najít rychle trvalé řešení je těžké, protože ubytovny pro bezdomovce vesměs odmítají obyvatelé v jejich okolí a proto jejich umístění většinou nepodporují ani městské části. Řešení, které nyní navrhuji, je rychlé, finančně efektivní a relativně bezkonfliktní. Zakoupení a přestavba nákladní lodi by přineslo zhruba 250 akutně chybějících lůžek, což by stávající kapacity zvýšilo téměř o polovinu,“ řekl primátor MUDr. Pavel Bém, který dnes městské radě projekt předložil, a ta schválila jeho návrh požádat ministerstvo práce a sociálních věcí o grant. 

Hrubý odhad nákladů na pořízení lodi a její přestavbu je 21 mil. Kč, samotné zakoupení lodi z toho představuje cca 3,5 mil. korun. Z celkové částky by měl 75 procent pokrýt grant a Praha zaplatí zbytek.

„Tlačí nás čas, protože ke konci září zrušil majitel domu v Bolzanově ulici nájemní smlouvu Naději, a tím tamní středisko pro bezdomovce zaniklo. Zareagovali jsme návrhem výstavby dočasného azylového centra Naděje pod severojižní magistrálou. Ale to je přechodné řešení, proto jsem se do věci osobně vložil a navrhl projekt, jehož hlavní předností je rychlost,“ zdůraznil primátor Bém s tím, že loď bude využitelná nejen pro nejbližší období, ale trvale v rámci cílového řešení péče o lidi bez přístřeší, které musí být posunuto ještě o několik stupňů výše. „Cílovým řešením je vytvoření strukturované sítě zařízení a služeb od krizových nízkoprahových ubytovacích kapacit až po chráněné bydlení a chráněné dílny. A to vše ve spolupráci s nestátními organizacemi a městskými částmi a v souladu se Strategickým plánem hl. m. Prahy a Akčním plánem sociálního začleňování ČR. Zároveň by tato zařízení a služby měly být propojeny a zapracovány do rozběhnutých nebo rozbíhajících se komunitních plánů jednotlivých městských částí i krajského plánu rozvoje sociálních služeb,“ upřesnil primátor. 

„Očekáváme, že ministerstvo práce a sociálních věcí náš projekt podpoří. A pomůže nám řešit problém, jehož tíhu zatím neseme z velké části sami,“ řekl. „Názory na míru péče o bezdomovce mohou být samozřejmě různé, ale problém reálně existuje, a proto je potřeba ho realisticky řešit. Poskytnout lidem, kteří se dostali do nouze, základní podmínky k přežití, je podle mne povinností, kterou civilizovaná společnost nemůže nepřijmout,“ dodal Pavel Bém. Připomenul minulou mimořádně tuhou zimu, kdy Praha potíže bezdomovců operativně řešila s pomocí armády vybudováním stanového městečka na Letné.     

Pokud ministerstvo rozhodne o udělení grantu, bude následovat výběrové řízení a z  nabídek Praha vybere nejvýhodnější a loď zakoupí. Její přestavbou by mělo vzniknout ve 28 kajutách čtrnáct dvanáctilůžkových a stejný počet šestilůžkových pokojů. Příjem klientů i ubytovací prostory by byly umístěny v horní palubní nástavbě, kde je přirozené a dostatečné osvětlení i větrání. Další části lodi by byly využity pro jídelnu s kapacitou 175 míst, sociální a další obslužné zázemí. 

   

V Praze 3. 10. 2006

 


Oblast zahraniční politiky, koordinace přípravy Strategického plánu hl.m. Prahy, oblast vztahů a spolupráce se Svazem měst a obcí ČR a Asociací krajů ČR, problematika čestných poct a čestného občanství hl.m. Prahy, problematika udílení znaků a praporů městských částí, užití znaku hl.m. Prahy, organizace protidrogové a protialkoholní prevence, koordinace vztahů hl. m. Prahy k městským částem spadá do působnosti primátora hl. m. Prahy MUDr. Pavla Béma
3. října 2006
3. října 2006