Primátor si v noci prohlédl protipovodňovou ochranu metra

Protipovodňovou ochranu metra si dnes v noci zkontroloval primátor Pavel Bém. V 1,45 přijel na stanici trasy C Florenc, což je jedna ze stanic, které by byly uzavřeny v případě, že by si vzestup hladiny Vltavy vynutil vyhlášení třetího povodňového stupně. Generálním ředitelem Dopravního podniku Tomášem Jílkem se nechal informovat o připravenosti metra zvládnout povodňovou situaci. Následovala kontrola některých technických částí systému, například průchodek, které v roce 2002 při povodních selhaly. Další stanicí v programu byla Invalidovna, z níž přešel tunely pěšky na Palmovku.

  • 1 minuta čtení

Protipovodňovou ochranu metra si dnes v noci zkontroloval primátor Pavel Bém. V 1,45  přijel na stanici trasy C Florenc, což je jedna ze stanic, které by byly uzavřeny v případě, že by si vzestup hladiny Vltavy vynutil vyhlášení třetího povodňového stupně. Generálním ředitelem Dopravního podniku Tomášem Jílkem se nechal informovat o připravenosti metra zvládnout  povodňovou situaci. Následovala kontrola některých technických částí systému, například průchodek, které v roce 2002 při povodních selhaly. Další stanicí v programu byla  Invalidovna, z níž  přešel tunely pěšky na Palmovku.

Jak Bém řekl, vzhledem k vývoji situace na řekách není v této chvíli naštěstí aktuální varianta uzavření metra. Ale povodňová situace potvrzuje, že rozhodnutí investovat do bezpečnosti Prahy bylo správným a jediným řešením.  „Dnes v noci jsem se přesvědčil, že Metro je na případnou povodeň dobře připraveno. Připravenost je na dobré úrovni, tlaková vrata a další prvky systému, které jsem dnes viděl, fungují.“ 

Florenc a Invalidovna představují výjimku v protipovodňové ochraně metra, protože jsou  prozatím z technických důvodů chráněny pouze na úroveň stoleté vody zvýšené o třicet až šedesát centimetrů. U ostatních staveb metra stanovila městská rada výšku povodňové hladiny, proti níž budou chráněny, na maximální úroveň hladiny dosažené povodní v roce 2002 zvýšenou o dalších 60 centimetrů. Podle toho byla nová protipovodňová ochrana metra vybudována. Stavby metra jsou tak dnes chráněny proti více než pětisetleté vodě.  Praha se poučila se z chyb, které v roce 2002 vedly k zatopení metra a obrovským materiálním škodám, protože obnova podzemní dráhy stála zhruba sedm miliard korun. Současné vedení města prosadilo a v průběhu volebního období vybudovalo skutečně ucelený systém protipovodňové ochrany Prahy včetně protipovodňové ochrany metra.

Při dosažení průtoku ve Vltavě 1530 krychlových metrů za vteřinu a vyhlášení třetího povodňového stupně by byly uzavřeny stanice metra Florenc, Staroměstské náměstí, nádraží Holešovice, Karlín a Malostranské náměstí.

 

V Praze 30. 3. 2006
30. března 2006
30. března 2006