Primátor Svoboda předal ceny „obyčejným lidem, kteří dělají neobyčejné věci“

Pražský primátor Bohuslav Svoboda společně se svým náměstkem Ivanem Kabickým předali dnes v podvečer v Rezidenci primátora deseti pražským dobrovolníkům Ceny Křesadlo. Jedná se o ocenění za dobrovolnickou práci a bylo letos udělováno již pojedenácté.

 

Pražský primátor Bohuslav Svoboda společně se svým náměstkem Ivanem Kabickým předali dnes v podvečer v Rezidenci primátora deseti pražským dobrovolníkům Ceny Křesadlo. Jedná se o ocenění za dobrovolnickou práci  a bylo letos udělováno již pojedenácté.

 

Primátor Svoboda předal ceny „obyčejným lidem, kteří dělají neobyčejné věci“ „Dobrovolné konání ve prospěch společnosti je často některými z nás považováno za pošetilost. Někteří lidé obvykle nechápou, proč by měli trávit svůj volný čas ve společnosti těch, kteří to potřebují, či těch, kteří mají nějaký společný zájem. Život těchto lidí je však dle mého názoru prázdný a nenaplněný. Dobrovolnictví  není pošetilost, ale vysoce záslužná činnost,“ řekl pražský primátor Bohuslav Svoboda při slavnostním předávání cen Křesadlo a pokračoval: „Lidé sice bezesporu jsou individualitami, ale bez společenství druhých a vzájemné spolupráce by nebyli ničím. Važme si proto těch, kteří jsou ochotni obětovat svůj volný čas ve prospěch lidí, kteří to potřebují. Nelamentujme nad zkažeností světa či společnosti a přiložme společně ruku k dílu. Pouze tak budou životy nás všech stoprocentně naplněny.“ Předávání cen v Rezidenci primátora se zúčastnili mimo jiné také senátoři Tomáš Töpfer (patron Křesadla) a Milan Pešák.

Ceny Křesadlo se udělují již od roku 2001. Myšlenka každoročního ocenění dobrovolníku vznikla v rámci Mezinárodního roku dobrovolníků. Cílem udělování ceny je zviditelnit práci dobrovolníků a neziskový sektor, a také vzbudit respekt k těm, kteří tuto činnost vykonávají: je to cena pro obyčejné lidi, kteří dělají neobyčejné věci. Samotnou cenu Křesadlo vytvořil jako autorský originál Jaroslav Zíval, kovář z hradu Křivoklát. Toto oceněné dostávají lidé, které navrhly neziskové organizace či jednotlivci, a vybrala je komise složená ze zástupců neziskových organizací, novinářů
a zástupců státní správy a samosprávy. Oceněno bylo letos deset dobrovolníku za svou práci.

 

Seznam oceněných:

Jiří Kučera - Zakladatel spolku TURAS (občanské sdružení pro volnočasové aktivity) a neúnavný občanský aktivista. V poslední době se věnoval záchraně parku na Kampě, založení Malostranských novin čí obnovení tradičních zábav jako je Malostranský Masopust, Velikonoční slavnosti, Vinobraní či Vánoční zpívání pod Karlovým mostem.

Hana Šimková - Pracuje v neziskovém sektoru s lidmi z vyloučených lokalit, před šesti lety začala pravidelně docházet do nízkoprahového boxerského centra Palaestra, kde pomáhá dětem ze sociálně slabých rodin se vzděláním.

Libuše Votavová Spoluzakladatelka občanského sdružení Uhříněves, které si klade za cíl povznést kulturní život v Uhříněvsi. I přes svůj vysoký věk je stále jeho platnou a aktivní členkou.

Daniela Bláhová - Přestože má již 15 let diagnostikovanou roztroušenou sklerózu a je na vozíku, žije aktivní a plnohodnotný život a svým příkladem motivuje ostatní lidi
z o. s. Roska Praha v boji s touto nevyléčitelnou nemocí.

Jiří Mládek - Před čtyřmi lety se zapojil do dobrovolnické činnosti ve Fakultní nemocnici v Motole. Společně s jeho příchodem dostaly děti v nemocnici stavebnici Merkur. Stavění z Merkuru se pan Mládek věnuje s pacienty z dětské neurologie, na klinice pediatrie a na dětské onkologii.

Kristýna Šnajdrová – Je dobrovolnicí v hospici Cesta domů. I ve svém pracovním životě (inženýrka geodézie) se snaží hledat možnosti šíření povědomí
o dobrovolnické práci a sama ji považuje za naprosto přirozenou součást svého života.

Petr Hájek - Působí ve sdružení Nová Trojka od r. 2006. Je nadšeným „dědečkem“, který se rozhodl po nástupu do důchodu ve svém volném čase věnovat dětem. Jeho působení v prostředí, které je obsazeno převážně ženami, je pro nejmladší generaci velmi prospěšné a naplňuje poslání Nové Trojky jako rodinného centra, ve kterém mají svou roli všechny generace.

Nataša Motyková - Více než 10 let pracuje při organizaci běchovických běhů. V průběhu roku pak cvičí s dětmi a pracuje ve výboru Sokola Praha – Běchovice. Nejedná se ale o ženu v domácnosti, jak by se mohlo zdát: pracuje na plný úvazek ve školní družině ZŠ Praha Běchovice a distančním studem na Pedagogické fakultě v Praze si doplňuje kvalifikaci v oboru vychovatelství.

Petra Šikýřová - Dobrovolná principálka loutkového Divadélka Fridolín, které založila před 14 lety v sokolovně TJ Sokola Hostivař. Vybudovala se souborem stálou loutkovou scénu, která hraje pravidelně v zimním období pro děti z Hostivaře
a širokého okolí loutkové pohádky. V sokolovně také pomáhala založit mateřské centrum, které využívají maminky s dětmi.

László Sümegh - Jako dobrovolník začal v roce 1995 pracovat v komunitě lidí zabývajících se prevencí sexuálně přenosných infekcí včetně AIDS/HIV. setkal se s mladými lidmi, kteří jsou těmito nemocemi bezprostředně ohroženi, neboť nemají rodinné zázemí a žijí trvale na ulici. Nabídl se, že bude v této cílové skupině provádět testy na přítomnost viru HIV ze slin a spolupracovat s Národním zdravotním ústavem – Národní referenční laboratoří pro AIDS.

 

Fotogalerie

 

 

V Praze 17. 3. 2011

 


Doc. MUDr. Bohuslav Svoboda, CSc. – primátor hl. m. Prahy

Do funkce zvolen 30. 11. 2010. Působnost v oblasti finanční politiky, bezpečnosti, vnějších vztahů, legislativy vědy a výzkumu. Vykonává dohled nad činností odboru městského investora MHMP.


18. března 2011
18. března 2011