Primátor Svoboda zahájil akci „Kulturou proti antisemitismu“
Primátor Bohuslav Svoboda pronesl úvodní slovo ve Valdštejnské zahradě při zahájení akce „Kulturou proti antisemitismu,“ kterou pořádá Česká pobočka Mezinárodního křesťanského velvyslanectví Jeruzalém (ICEJ) a jíž primátor poskytl svou záštitu. Akce navázala na performanci „Pochod dobré vůle,“ který účastníci zahájili na Staroměstském náměstí.
- 3 minuty čtení
- 13 fotografií
„Projevy antisemitismu se u nás dnes omezují na sporadické výkřiky, které již naštěstí nejsou zajímavé pro žádná seriózněji orientovaná média. Jakoby se antisemitismus zdařilo v českém veřejném prostoru odizolovat. Není však nic ošidnějšího, než upadat v sebeuspokojivý klid. Historikové tvrdívají, že dějinné události jsou jedinečné a neopakovatelné. Každý z nich však potvrdí, že v době ekonomických výkyvů a krizí, pravidelně dochází k oživování xenofobních nálad včetně antisemitských stereotypů,“ řekl primátor hlavního města Prahy Bohuslav Svoboda.
Akce byla připravena v partnerství s 1. místopředsedou Senátu PČR Přemyslem Sobotkou a Magistrátem hl. m. Prahy. Záštitu kromě pražského primátora poskytli také 1. místopředseda Senátu Přemysl Sobotka a předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová. Vrcholem setkání byla osobní vzpomínka pamětnice, která sama zažila nacistický holocaust: o své svědectví se podělila předsedkyně Terezínské iniciativy Dagmar Lieblová.
Přítomní umělci i veřejnost svou aktivní účastí podpořili myšlenku celé akce – pokojným a kulturním chováním vytvořit kontrast k agresivním vystoupením rasistů a společně deklarovat, že antisemitismus do slušné společnosti nepatří.
„Kulturou proti antisemitismu“ měla – jak název napovídá - bohatý kulturní program: houslový virtuos Václav Hudeček přednesl dvě skladby: Adagio d moll od Johanna Sebastiana Bacha a Capriccio B dur Niccola Paganiniho. Lenka Lichtenberg, česká skladatelka a zpěvačka žijící v Kanadě, osobitě rozvíjející hudební dědictví kletzmerové hudby zpívané v jidiš, které chápe jako součást globální world music, zazpívala kromě tradicionálu Šaalu šelom také písně Open My Eyes a Dremlen feyg. Dále vystoupili také kantor liberecké židovské obce Michal Foršt se svou etnicky pestrou skupinou Tateloschen: přednesli např. zpívanou modlitbu Adon Olam. Činohra byla zastoupena v podání Tomáše Töpfera, Jana Potměšila a dalších, kdy zazněla kompozice autentického svědectví o osvětimských hrůzách s textem Viktora Fischla či koláž z biblických textů.
Letošní Pochod dobré vůle měl podobně jako ty předchozí uměleckou náplň: během pochodu zazněla píseň s hebrejským textem ze Žalmu 122 „proste o pokoj pro Jeruzalém“ – autoři se inspirovali tím, že pochod letos připadá na Květnou neděli, a proto nechyběly palmové ratolesti a hráči na šófar – tradiční beraní roh, tanečnice, herci a hudebníci. „Zvolený biblický text písně odkazuje na tradici, která je společná křesťanům a židům. Obě komunity se také již po léta na přípravě celé akce společně podílejí a vytvářejí tak konkrétní příklad spolupráce ve vzájemné úctě a respektu,“ řekl Mojmír Kallus, předseda české pobočky ICEJ.
Akce je letos doplněna o nový prvek – veřejnou sbírku, jejíž výtěžek bude použit na provoz domova pro přeživší šoa v izraelské Haifě.
Mezinárodní křesťanské velvyslanectví Jeruzalém (ICEJ) založili křesťanští příznivci Izraele v roce 1980 jako praktický výraz solidarity s židovským národem a jeho více než 3000 let trvající vazbou na město Jeruzalém. Dnes je ICEJ globální křesťanskou charitativní a vzdělávací organizací, která má zastoupení ve více než 60 zemích. Praktickým způsobem pomáhá lidem v Izraeli a současně se snaží informovat, vzdělávat a inspirovat křesťany po celém světě, aby se postavili do cesty vzrůstající vlně nepřátelství a antisemitismu, pozvedající se proti židovskému státu.
doc. MUDr. Bohuslav Svoboda, CSc. – primátor hl. m. Prahy
Do funkce zvolen 30. 11. 2010. Působnost v oblasti finanční politiky, bezpečnosti, vnějších vztahů, legislativy vědy a výzkumu. Vykonává dohled nad činností odboru městského investora MHMP.