Primátor uctil památku parašutistů

Primátor uctil památku parašutistů
18. června 2011
18. června 2011

U kostela sv. Cyrila a Metoděje v Resslově ulici si dnes dopoledne připomněli politici a veřejnost 63. výročí úmrtí československých parašutistů, kteří v roce 1942 spáchali atentát na Reinharda Hendricha. Primátor hl. m. Prahy Bohuslav Svoboda za město položil k pamětní desce věnec.

  • 1 minuta čtení
  • 4 fotografie

Kostel sv. Cyrila a Metoděje, za okupace sv. Karla Boromejskéhp, byl posledním útočištěm vojáků, kteří spáchali atentát na Hendricha. Pod tlakem razií, které po atentátu gestapo provádělo, se v jeho budově postupně shromáždilo všech sedm parašutistů pobývajících v Praze: Josef Bublík, Josef Gabčík, Jan Hrubý, Jan Kubiš, Adolf Opálka, Jaroslav Švarc a Josef Valčík.

Na jejich stopu přivedl nacisty parašutista Karel Čurda. Ten gestapu udal všechny spolupracovníky parašutistů, které osobně znal. Gestapu se úkryt podařilo postupně zjistit právě na základě jejich výpovědí.

Kostel byl 800 muži obklíčen ráno 18. června. První z nich pronikli do kostela ve čtvrt na pět, ale na kůru ukrytí Bublík, Kubiš a Opálka se jim houževnatě bránili.

V kryptě mezitím čtyři zbývající parašutisté horečně uvolňovali cihly z vrchní vrstvy v naději, že objeví kanál vedoucí do Vltavy. Poté, co narazili jen na další zdivo, pochopili, že jejich úsilí je zbytečné.

Útočníci se snažili parašutisty za každou cenu dostat živé, pokusili se je mimo jiné i vytopit. Později gestapo objevilo na podlaze chrámu velkou betonovou desku, která zakrývala vchod do krypty. Když byla deska odstraněna, gestapo se pokusilo vniknout dovnitř. Odpověděli jim jedny z posledních výstřelů bránících se parašutistů.

Po chvíli se z útrob krypty ozvalo už jen několik ran - všichni čtyři parašutisté skončili své životy vlastní rukou.

Dobytím kostela se však teror v Protektorátu nezastavil. Při dalších výsleších gestapo zjistilo, že se jeden z parašutistů svého času ukrýval ve mlýně v Ležácích. Za „trest“ byla tato malá obec 24. června 1942 zničena ještě brutálnějším způsobem než Lidice. Za spolupráci na atentátu nebo za ukrývání parašutistů bylo přes 250 lidí transportováno do koncentračního tábora v Mauthausenu, kde byli 24. října 1942 popraveni.

 

 

V Praze 18. 6. 2011            

 


doc. MUDr. Bohuslav Svoboda, CSc. – primátor hl. m. Prahy

Do funkce zvolen 30. 11. 2010. Působnost v oblasti finanční politiky, bezpečnosti, vnějších vztahů, legislativy vědy a výzkumu. Vykonává dohled nad činností odboru městského investora MHMP.


 

Fotogalerie