Primátorka Adriana Krnáčová: Čekají nás roky velkých investic

Zdroj: MF Dnes - Praha - příloha | Příloha | Strana: 13 Kategorie: Zprávy Vydavatel: MAFRA, a.s. 1. prosince 2017

Máte za sebou tři roky v čele pražské radnice, jak je sama hodnotíte?

Já si myslím, že hodnotit by měli především voliči, ale za sebe mohu říci, že se skládání účtů vůbec nebojím. Podařilo se nám toho hodně a věřím, že ještě i hodně podaří. Vypořádávali jsme se s resty z minulosti – vyřešili tunel Opencard, otevřeli Blanku, narovnali nevýhodnou smlouvu na pronájem Škodova paláce. Daří se nám rozvíjet a oživovat veřejný prostor, Stromovka se za poslední roky hodně proměnila, začíná se rekonstrukce náplavek, na řadě je konečně i Václavské náměstí, stavíme školy, školky, sportoviště, nové parky, Výstaviště prochází zásadní proměnou a podobně. Z Prahy se také stává technologické centrum.

Jak se dělá z města technologické centrum?

Podporujeme startupy a inovace. Otevřeli jsme dva inkubátory, jeden v paláci Adria a druhý v Holešovické tržnici, a já jsem ráda, že mají skvělé ohlasy a výborné výsledky. Z nevyužitých radničních domů jsme udělali Pražské kreativní centrum, které také z jedné čtvrtiny funguje jako technologický hub. Určitě v tom chceme pokračovat a otevírat další podobná místa. Nastartovali jsme projekt Smart Prague, kterým z Prahy děláme chytré město.

O chytrém městě se v poslední době často mluví, ale proč je to vlastně potřeba?

Řídit město na základě předpokladů, úvah a myšlenek různých lidí není efektivní, dokazuje to například i ten předražený projekt Opencard. Potřebujeme město řídit na základě dat a to znamená, že je potřebujeme sbírat, vyhodnocovat a využívat v praxi. To je základní atribut chytrého města a taková by měla být i Praha. Dopravu je možné řídit tak, aby byla mnohem plynulejší, ale stejně tak chceme umět navádět lidi na volná parkovací místa, aby nemuseli kroužit kolem bloku. Důležitá pro mě je i elektronizace úřadu. Úřady by totiž měly projít stejným vývojem jako třeba bankovnictví, před 20 lety jste museli neustále běhat do banky, ale dnes už vše vyřídíte přes internet. Nebo také projekt virtualizace Prahy: vyzkoušíme si opatření na virtuálním modelu a pokud bude užitečné, převedeme do reálu.

Kdybyste měla možnost něco řešit jinak, co by to bylo?

Nemyslím si, že bych něco udělala jinak, já nejsem člověk, který by litoval svých vlastních rozhodnutí. Rozhodně nám ale neprospělo, že jsme sedm měsíců neměli funkční koalici. Snažili jsme se to období odmakat, ale samozřejmě není možné být stejně efektivní jako v koalici.

Co ještě chcete do voleb stihnout?

Věřím, že stihneme zrekonstruovat dolní část Václavského náměstí. Projekt je tu sice od roku 2005, ale nikdo s ním nebyl schopný pohnout. My máme platné územní rozhodnutí a v nejbližších týdnech požádáme o stavební povolení. Stejně tak budou pokračovat započaté práce na Výstavišti a v příštím roce už budou hodně vidět. Pořád věřím, že dokončíme také rekonstrukci Šlechtovy restaurace, která se, doufám, opět stane chloubou Stromovky, tak jako tomu bylo za první republiky. Nezapomeňme na náplavky, které budou zasíťované a připravené k dalšímu rozvoji. Na Rašínově nábřeží se kromě rekonstrukce kobek a celého prostoru, zásadně navíc změní i provoz.

A jak to vypadá s velkými dopravními stavbami?

Všechny projekty se nám daří posouvat kupředu a čekají nás roky velkých investic, které začnou rokem 2019. Bude se stavět metro D, Radlická radiála, vnitřní městský okruh, ale i další část vnějšího, respektive úsek 511, který propojuje hradeckou a brněnskou dálnici. Zde jsme před vydáním druhé části EIA a Ředitelství silnic a dálnic připravuje dokumentaci k územnímu rozhodnutí, které by mělo být projednáno do léta 2018. Takto rychle se nepostupovalo nikdy předtím.

Jak se daří pokračovat v přípravě metra D?

Vykupujeme pozemky, a to se v minulosti nejenže nedělo, ale některé důležité se dokonce prodávaly. Příští rok chceme začít s geologickým průzkumem a na konci roku 2019 i se samotnou stavbou. Stále platí, že chceme do toho projektu zapojit i soukromý sektor. Ta myšlenka je taková, že město bude investovat stavbu pod povrchem a soukromý investor se postará o to, co je nad povrchem. Je to samozřejmě velmi jednoduše řečeno, ale vystihuje to tu základní myšlenku. Navíc v tom vidím i velký potenciál rozvoje okolí stanic.

Velkým tématem je také absence okruhů…

Nedávno se mě někdo ptal, jak bude vypadat Praha za 30 let, a mimo jiné jsem řekla, že budeme mít hotový vnitřní a dva vnější okruhy. Teď je ale pro nás zásadní dokončit ten vnitřní, kde jsme investorem my. Minulý měsíc jsme pokračování okruhu schválili a já věřím, že se nám podaří splnit to, že kopat začneme v roce 2022.

Zlepší dostavba okruhů kvalitu života?

Určitě ano, ačkoliv si myslím, že se tu žije skvěle už teď. Praha je pravidelně hodnocena jako jedno z nejlepších míst k životu ve střední a východní Evropě, zároveň ale patříme mezi nejlepší turistické destinace, takže je to skvěle vyvážené. Máme pátou nejlepší MHD na světě, nejkrásnější vánoční trhy, čtvrtou nejlepší ZOO a spoustu dalšího. Stěhuje se sem stále více startupů a nadnárodních společností a už několik velvyslanců mi řeklo, že se do Prahy jezdí za odměnu. To je, myslím, skvělá vizitka.

 

1. prosince 2017
1. prosince 2017