Případ Ladronka jde k ledu

Mladá fronta Dnes - 8.2.2001
Praha Městští radní Filip Dvořák, Rudolf Blažek a ředitel městské policie Radim Chyba si po třech měsících mohou oddechnout. Policejní vyšetřovatel odložil trestní oznámení squatterů, kteří je obvinili z nezákonného postupu při listopadovém vyklízení největšího pražského squatu břevnovského statku Ladronka. Kauza však zcela nekončí, právní zástupce občanského sdružení Ladronka podal proti policejnímu závěru stížnost. O nevině komunálních politiků překvapivě nerozhodl vyšetřovatel, který se případem od listopadu zabýval, ale jeho nadřízený. "Případ odkládám, neboť ve věci nejde o podezření z trestného činu," stojí v usnesení, které vypracoval ředitel Úřadu vyšetřování pro Prahu 6 Jaroslav Novák. Squatteři se proti vystěhování ohradili s tím, že mají s magistrátem smlouvu o užívaní objektu, kterou město řádně nevypovědělo. Kvůli tomu probíhá i soud. "Smlouva byla v pořádku dříve, podle mého názoru byla ovšem platně vypovězena a od toho se pak všechno odvíjí," vysvětlil Novák. Proti jeho závěru již právník squatterů Jan Křeček podal stížnost; celý případ posoudí tedy ještě státní zástupce, který buď kauzu smete ze stolu, nebo ji kriminalistům vrátí k přešetření. "Usnesení je postavené na diletantském právním hodnocení. Smlouva je totiž stále platná. Zjevné je i účelové překvalifikování jednání radního Dvořáka," tvrdí advokát Křeček. Podivné v celém vyšetřování je to, že za původního vyšetřovatele rozhodl jeho nadřízený. "Je to běžná praxe," tvrdí ředitel Novák. Vyšetřovatel Vladimír Máče, který se případem zabýval od počátku, se včera MF DNES k celé záležitosti odmítl vyjádřit. Podle nejmenovaného policejního zdroje chtěl právě on případ uzavřít s jednoznačným výsledkem: radní jednali v rozporu se zákonem. "Je zvláštní, že celou věc nevyhodnotil Máče," řekl policista. Již v prosinci někteří právníci postup města a městské policie označili za nestandardní. "Pokud mám v domě squattery bez nájemní smlouvy, obrátím se na republikovou policii. Je podivné, že se městská policie k tomu nechala vů bec zneužít," konstatoval advokát Václav Vlk. Za pravdu mu dal i právník Oldřich Choděra: "Strážníci by se neměli angažovat tam, kde nevědí, na čí straně je pravda." Jak závěr vyšetřovatele komentují účastníci sporu? "Ani mě to nepřekvapuje. Je to pro nás životní zkušenost: městské policii a politikům projde cokoli," uvedl Petr Dydovič, jeden ze squatterů, kteří Ladronku obývali. Radní Dvořák se o verdiktu dozvěděl včera. "Bylo to vyšetřování policie, netušil jsem, jak dopadne. Nikdy jsem neříkal, že právo je na mé straně. Říkal jsem, že je na straně města," konstatoval.
RADEK KEDROŇ

Jak se vyvíjela kauza Ladronka:
- V září 1993 statek Ladronka neoprávněně obsazuje skupinka mladých lidí. Provádí drobné opravy a zřizuje tam koncertní sál; magistrátu squatteři předkládají projekt Autonomního sociálně kulturního centra.
- Prvního června 1994 squatteři podepisují s městem smlouvu o užívání objektu. Podle ní mohou Ladronku využívat k práci na svém projektu budoucí přestavby statku.
- Na jaře 1997 o statek projevuje zájem firma Santé, jež tam chce vybudovat luxusní sanatorium. S městem uzavírá smlouvu.
- 19. září 2000 na magistrát přichází petice se 102 podpisy lidí z okolí squatu, kteří si stěžují na hluk a nepořádek. Tento dokument byl podle radního Filipa Dvořáka impulsem k vyklizení budovy.
- 9. listopadu nechávají radní Dvořák a Rudolf Blažek v doprovodu několika desítek strážníků břevnovský statek vyklidit.
- Koncem prosince firma Santé odstupuje od smlouvy s městem. "Po vystěhování jsme byli vystaveni neadekvátnímu tlaku," tvrdí zástupci firmy, proč statek už nechtějí.
- V lednu o budoucnosti barokního statku jedná radnice šestého obvodu s magistrátem. Obě strany se shodují, že se objekt přemění na restauraci pro všechny věkové skupiny
8. února 2001
8. února 2001