Pro volný pohyb ve městě
Svět motorů - 6.3.2002
Špatná průjezdnost většími městy je problémem současnosti. Řešením je větší využívání takzvaných záchytných parkovišť a používání hromadné dopravy především v centrech měst. V Praze funguje systém parkovišť P+R.
Zřejmě největší problémy s dopravou má Praha, a proto není divu, že v naší metropoli je nejrozvinutější systém záchytných parkovišť. Pražská parkoviště jsou zařazena do systému P+R (Park and Ride - Zaparkuj a jeď), který obdobně funguje v evropských městech. V blízké budoucnosti by měla být kapacita těchto parkovišť zněkolikanásobena a jejich význam dále poroste.
P+R MÁ BUDOUCNOST
Účelem systému parkovišť P+R je co nejvíce ulehčit dopravě v centru města. Řidiči mohou za velmi nízký poplatek ponechat svůj vůz v okrajové části města a dále pokračovat hromadnou dopravou. Ostatně toto řešení je mnohdy časově přijatelnější, než jízda autem do centra města v dopravní zácpě. Navíc je nutné někde zaparkovat, což je často problém. A parkování v centru města je dost drahé.
Parkoviště P+R v Praze jsou vystavěna nejen v návaznosti na metro, ale i na vlakovou dopravu, která je součástí systému Pražské integrované
dopravy. Největší zájem je samozřejmě o parkoviště umístěná u stanic metra. V současné době existuje v Praze 12 parkovišť P+R. "Celková kapacita těchto parkovišť, která činí zhruba 1400 parkovacích míst, je nedostatečná," vysvětluje Ing. Milan Houfek, předseda představenstva a generální ředitel Dopravního podniku hl. města Prahy, tedy muž, kterému na rozšiřování kapacit parkovišť P+R velmi záleží. "Vzhledem k tomu, že již není dostatek volných ploch, bude zřejmě nutné vybudovat nad stávajícími parkovišti halové několikapatrové garáže. Je to nejlevnější řešení. V horizontu pěti let by mělo být v Praze zhruba 30 parkovišť P+R s celkovou kapacitou minimálně 25 000 míst. Je to jedna z cest, jak ulevit centru města od automobilové dopravy a přitom ponechat motoristům jistou volnost pohybu autem především v okrajových částech města."
MÁLO PARKOVACÍCH MÍST
Většina pražských P+R parkovišť je maximálně využívána. Jejich správce, Technická správa komunikací v Praze, sleduje využitelnost parkovišť (v %), a to zejména v pracovních dnech v době od 8:00 do 15:00 hodin. V sobotu se využití parkovišť pohybuje okolo 30 - 40 % podle lokality. V neděli se počet zaparkovaných automobilů blíží k 15 % kapacity parkovišť. "Téměř na všech parkovištích P+R se stává, že bývají krátkodobě uzavřena z důvodu jejich naplnění. Systém totiž nepustí auto na parkoviště, které je zaplněno. A to ještě není sezóna, kdy je to daleko horší. Je téměř jisté, že na parkovišti, u něhož je 100% využitelnost, ve všední den už okolo 9. hodiny nezaparkujete," říká PhDr. Libor Sosnovec, tiskový mluvčí pražské Technické správy komunikací.
Škoda, že je málo využíváno parkoviště v Radotíně, které navazuje na vlakové spojení Pražské integrované dopravy. Motorista může využít běžné jízdenky na MHD (zpáteční se slevou stojí 20 Kč), kterou si označí v zařízení umístěném na nástupišti. Pokud si řidič vyhledá svůj vlakový spoj, dostane se z Radotína vlakem za 9 minut na Smíchovské nádraží, kde přestoupí na metro a za dalších 10 minut je v centru města. To je rychlejší než autem a navíc nejsou problémy se zaparkováním auta.
Podobné parkoviště P+R navazující na vlakové spojení bylo uvedeno do provozu l. února v Běchovicích (100 míst). Údaje o jeho využitelnosti tedy ještě nejsou k dispozici.
Zajímavá je informace, že při zhoršení klimatických podmínek na začátku letošního roku nebylo žádné parkoviště uzavřeno z důvodu ne-sjízdnosti.
PRINCIP FUNGOVANÍ
Při prvním pokusu o zaparkování na parkovišti P+R se vám může zdát systém odbavení složitý, ale je zapotřebí si podrobně přečíst návod k použití automatů, který je na každém parkovišti viditelně označen. Přijedete k závoře, u níž svítí červená signalizace s nápisem Stop. U výdejního stojanu stačí stáhnout boční okno, stisknete tlačítko na výdejním stojanu parkovacích lístků a za několik sekund je vytištěn lístek s čárovým kódem, který vás zaznamená do systému. Pomocí tohoto lístku pak můžete parkoviště opustit. Zaparkujete vozidlo a s parkovacím lístkem jdete k automatu na jízdenky, který je na každém parkovišti. Tento automat je podobný zařízením na výdej jízdenek v metru, navíc však obsahuje čtecí zařízení na čárové kódy. Vložíte do něj lístek a máte dvě možnosti. Pokud máte síťovou jízdenku, zaplatíte pouze parkovné, které činí 10 Kč za den. Zařízení vám vystaví kontrolní lístek. Tento úkon však můžete provést dokonce až před odjezdem z parkoviště (pokud nezaplatíte parkovné, závora se nezvedne). Chcete-li jízdenku na MHD, postup je trochu jiný. V provozním řádu je zakotveno, že parkoviště bylo vybudováno k následnému používání městské hromadné dopravy V automatu si tedy koupíte zpáteční jízdenku MHD za 20 Kč (to je o 4 Kč levnější než dvě běžné přestupní jízdenky), takže celkem zaplatíte 30 Kč.
Máte-li zájem o celodenní jízdenku, zaplatíte 50 Kč (běžně stojí 70 Kč) a 10 Kč za parkovné. "Parkoviště má provozní dobu od čtvrté hodiny ranní do jedné hodiny v noci," upozorňuje Libor Tlustý, technik parkovišť P+R správního odboru Technické správy komunikací v Praze. "Pokud auto necháte na parkovišti přes noc, je to považováno za neoprávně ně parkování a zaplatíte poplatek 100 Kč za parkování mimo provozní dobu. I přesto však motoristé této možnosti využívají, protože za dva dny hlídaného parkování včetně jedné noci zaplatí pouze 120 korun. Parkoviště je oplocené a ostraha je na něm nepřetržitě."
Na parkovištích P+R Skalka, Opatov a Radotín jsou navíc místa pro místní obyvatele (rezidentní stání), za která motoristé platí měsíčně 500 Kč (firmy 800 Kč).
INFORMAČNÍ SYSTÉM A NORMY
Každé parkoviště P+R je v současné době vybaveno pevným naváděcím systémem, tedy svislými dopravními značkami. Přímo u parkoviště je informativní dopravní značka proměnná, která informuje o obsazenosti parkoviště (volno/obsazeno). Ve stadiu budování je dynamický naváděcí systém, jehož budoucnost je však závislá na financích. Tento systém dnes funguje na parkovišti Zličín I a II, Butovice a Radlická. Digitální zařízení číselně informuje o aktuální obsazenosti již několik set metrů před parkovištěm. Tento systém Technická správa komunikací zatím nepřevzala do své správy a neručí za něj. Systém je v současné době nedokonalý, občas informuje nepřesně nebo vůbec nefunguje.
Systém parkovišť P+R je převzatý ze zahraničí a jeho fungování je přesně upraveno normami. Mezi základní standardy patří například vzdálenost od stanice MHD (maximálně 6 minut chůze), oplocení, systém komunikující s centrálním dispečinkem dálkovým přenosem dat nebo vybavení systémem pro cyklisty B+R (Bike and Ride). Na každém parkovišti P+R je tedy stojan, kde mohou cyklisté ponechat své bicykly, které jsou po celou dobu uzamčeny. Za tuto službu se neplatí žádný poplatek.
PRAKTICKÉ PROBLÉMY
Samozřejmě že i na parkovištích P+R se občas vyskytují problémy ve vztahu provozovatele a zákazníka. Co nejvíce trápí provozovatele? Motoristé zatím nejsou zvyklí na téměř bezobslužný systém parkování. Zejména starším řidičům činí velký problém jen vyzvednutí parkovacího lístku a ještě horší je pro ně vypořádat se se systémem placení parkovného v automatu. Pokud si však pořádně prostudujete instrukce k parkování, návod k použití automatu a sledujete jeho displej, obsluha je jednoduchá.
"Problémem je také chování některých řidičů na větších parkovištích," stěžuje si Libor Tlustý. "Při parkování totiž nedodržují vodorovné čáry označující parkovací stání a zabírají více místa než je zapotřebí. Počítač má naprogramován přesný počet stání, takže pokud je podle programu parkoviště neobsazené, systém pustí vozidlo dovnitř, ale řidič nezaparkuje. Tento problém je hlavně na Černém Mostě. Počítač například registruje 23 volných míst a ve skutečnosti je parkoviště plné vinou špatného parkování."
Občas se také ozývají zdravotně postižení motoristé a důchodci, kteří by rádi uplatnili slevu na parkovném. Provozovatelé parkovišť však upozorňují, že v souvislosti s automatickou obsluhou prostřednictvím čárového kódu by zavedení slev způsobilo problémy a navíc parkovné je tak levné, že slevy ani nelze určit.
Obsluha parkoviště se také někdy potýká s nepříjemným chováním některých motoristů. "Systém samozřejmě není bezporuchový. Když nastane výpadek, parkovné se platí na stvrzenku přímo u pracovníka na parkovišti. V takovém případě však není možné vyzvednout si v automatu zlevněnou jízdenku na MHD,
protože tato možnost je poskytována pouze přes čárový kód. Kvůli těm čtyřem korunám, které zákazník v té chvíli nezíská formou slevy na zpáteční jízdence, si obsluha parkoviště musí často vyslechnout nepříjemné nadávky. Zajímavé je, že takto se chovají většinou motoristé přijíždějící v dražších automobilech," říká Libor Tlustý. "Problémy mohou samozřejmě nastat i ze strany nájemce parkoviště. To jsme však zřejmě vyřešili dobře ošetřenými smlouvami. Ty jsou na dobu neurčitou a v případě komplikací můžeme smlouvu kdykoliv vypovědět. To nájemci velmi dobře vědí."
DALŠÍ VÝSTAVBA
O tom, kde budou budována parkoviště P+R, rozhoduje odbor dopravy Magistrátu hl. města Prahy. Ten ve spolupráci s Ústavem dopravního inženýrství vybírá vhodné lokality.
Technická správa komunikací prověřuje vybraná místa a zajišťuje zřízení parkoviště po technické stránce.
V současné době je ve výstavbě menší parkoviště v Modřanech, které bude uvedeno do provozu zřejmě v polovině letošního roku. V připomínkovém řízení je velký objekt na Chodově. Tam by mělo vyrůst velké multicentrum, jehož součástí by mohlo být parkoviště P+R o kapacitě 1000 - 2000 parkovacích míst.
"Stávající parkoviště P+R rozšiřována nebudou, ale podle územního plánu budou realizována parkoviště nová. Jejich výstavba je závislá na přidělení finančních prostředků a na dostupnosti pozemků," vysvětluje Jana Bláhová z odboru přípravy a realizací Technické správy komunikací v Praze. "Stavět se budou převážně parkoviště objektová nebo umístěná v integrovaných objektech. Zřejmě půjde o parkoviště patrová. V místech, kde nebude možnost výstavby objektových parkovišť, budou realizována parkoviště plošná."
V současné době je na Magistrátu také projednávána možnost výstavby parkoviště P+R v areálu hypermarketu Globus ve Zličíné. Jeho majitelé nabídli k dispozici volné kapacity svého parkoviště, problém je však s velkou vzdáleností od stanice metra, která je delší, než připouštějí normy pro parkoviště P+R.
LUBOR ZEMÁNEK, FOTO JIŘÍ KŘENEK A ALENA NOSKOVÁ
Špatná průjezdnost většími městy je problémem současnosti. Řešením je větší využívání takzvaných záchytných parkovišť a používání hromadné dopravy především v centrech měst. V Praze funguje systém parkovišť P+R.
Zřejmě největší problémy s dopravou má Praha, a proto není divu, že v naší metropoli je nejrozvinutější systém záchytných parkovišť. Pražská parkoviště jsou zařazena do systému P+R (Park and Ride - Zaparkuj a jeď), který obdobně funguje v evropských městech. V blízké budoucnosti by měla být kapacita těchto parkovišť zněkolikanásobena a jejich význam dále poroste.
P+R MÁ BUDOUCNOST
Účelem systému parkovišť P+R je co nejvíce ulehčit dopravě v centru města. Řidiči mohou za velmi nízký poplatek ponechat svůj vůz v okrajové části města a dále pokračovat hromadnou dopravou. Ostatně toto řešení je mnohdy časově přijatelnější, než jízda autem do centra města v dopravní zácpě. Navíc je nutné někde zaparkovat, což je často problém. A parkování v centru města je dost drahé.
Parkoviště P+R v Praze jsou vystavěna nejen v návaznosti na metro, ale i na vlakovou dopravu, která je součástí systému Pražské integrované
dopravy. Největší zájem je samozřejmě o parkoviště umístěná u stanic metra. V současné době existuje v Praze 12 parkovišť P+R. "Celková kapacita těchto parkovišť, která činí zhruba 1400 parkovacích míst, je nedostatečná," vysvětluje Ing. Milan Houfek, předseda představenstva a generální ředitel Dopravního podniku hl. města Prahy, tedy muž, kterému na rozšiřování kapacit parkovišť P+R velmi záleží. "Vzhledem k tomu, že již není dostatek volných ploch, bude zřejmě nutné vybudovat nad stávajícími parkovišti halové několikapatrové garáže. Je to nejlevnější řešení. V horizontu pěti let by mělo být v Praze zhruba 30 parkovišť P+R s celkovou kapacitou minimálně 25 000 míst. Je to jedna z cest, jak ulevit centru města od automobilové dopravy a přitom ponechat motoristům jistou volnost pohybu autem především v okrajových částech města."
MÁLO PARKOVACÍCH MÍST
Většina pražských P+R parkovišť je maximálně využívána. Jejich správce, Technická správa komunikací v Praze, sleduje využitelnost parkovišť (v %), a to zejména v pracovních dnech v době od 8:00 do 15:00 hodin. V sobotu se využití parkovišť pohybuje okolo 30 - 40 % podle lokality. V neděli se počet zaparkovaných automobilů blíží k 15 % kapacity parkovišť. "Téměř na všech parkovištích P+R se stává, že bývají krátkodobě uzavřena z důvodu jejich naplnění. Systém totiž nepustí auto na parkoviště, které je zaplněno. A to ještě není sezóna, kdy je to daleko horší. Je téměř jisté, že na parkovišti, u něhož je 100% využitelnost, ve všední den už okolo 9. hodiny nezaparkujete," říká PhDr. Libor Sosnovec, tiskový mluvčí pražské Technické správy komunikací.
Škoda, že je málo využíváno parkoviště v Radotíně, které navazuje na vlakové spojení Pražské integrované dopravy. Motorista může využít běžné jízdenky na MHD (zpáteční se slevou stojí 20 Kč), kterou si označí v zařízení umístěném na nástupišti. Pokud si řidič vyhledá svůj vlakový spoj, dostane se z Radotína vlakem za 9 minut na Smíchovské nádraží, kde přestoupí na metro a za dalších 10 minut je v centru města. To je rychlejší než autem a navíc nejsou problémy se zaparkováním auta.
Podobné parkoviště P+R navazující na vlakové spojení bylo uvedeno do provozu l. února v Běchovicích (100 míst). Údaje o jeho využitelnosti tedy ještě nejsou k dispozici.
Zajímavá je informace, že při zhoršení klimatických podmínek na začátku letošního roku nebylo žádné parkoviště uzavřeno z důvodu ne-sjízdnosti.
PRINCIP FUNGOVANÍ
Při prvním pokusu o zaparkování na parkovišti P+R se vám může zdát systém odbavení složitý, ale je zapotřebí si podrobně přečíst návod k použití automatů, který je na každém parkovišti viditelně označen. Přijedete k závoře, u níž svítí červená signalizace s nápisem Stop. U výdejního stojanu stačí stáhnout boční okno, stisknete tlačítko na výdejním stojanu parkovacích lístků a za několik sekund je vytištěn lístek s čárovým kódem, který vás zaznamená do systému. Pomocí tohoto lístku pak můžete parkoviště opustit. Zaparkujete vozidlo a s parkovacím lístkem jdete k automatu na jízdenky, který je na každém parkovišti. Tento automat je podobný zařízením na výdej jízdenek v metru, navíc však obsahuje čtecí zařízení na čárové kódy. Vložíte do něj lístek a máte dvě možnosti. Pokud máte síťovou jízdenku, zaplatíte pouze parkovné, které činí 10 Kč za den. Zařízení vám vystaví kontrolní lístek. Tento úkon však můžete provést dokonce až před odjezdem z parkoviště (pokud nezaplatíte parkovné, závora se nezvedne). Chcete-li jízdenku na MHD, postup je trochu jiný. V provozním řádu je zakotveno, že parkoviště bylo vybudováno k následnému používání městské hromadné dopravy V automatu si tedy koupíte zpáteční jízdenku MHD za 20 Kč (to je o 4 Kč levnější než dvě běžné přestupní jízdenky), takže celkem zaplatíte 30 Kč.
Máte-li zájem o celodenní jízdenku, zaplatíte 50 Kč (běžně stojí 70 Kč) a 10 Kč za parkovné. "Parkoviště má provozní dobu od čtvrté hodiny ranní do jedné hodiny v noci," upozorňuje Libor Tlustý, technik parkovišť P+R správního odboru Technické správy komunikací v Praze. "Pokud auto necháte na parkovišti přes noc, je to považováno za neoprávně ně parkování a zaplatíte poplatek 100 Kč za parkování mimo provozní dobu. I přesto však motoristé této možnosti využívají, protože za dva dny hlídaného parkování včetně jedné noci zaplatí pouze 120 korun. Parkoviště je oplocené a ostraha je na něm nepřetržitě."
Na parkovištích P+R Skalka, Opatov a Radotín jsou navíc místa pro místní obyvatele (rezidentní stání), za která motoristé platí měsíčně 500 Kč (firmy 800 Kč).
INFORMAČNÍ SYSTÉM A NORMY
Každé parkoviště P+R je v současné době vybaveno pevným naváděcím systémem, tedy svislými dopravními značkami. Přímo u parkoviště je informativní dopravní značka proměnná, která informuje o obsazenosti parkoviště (volno/obsazeno). Ve stadiu budování je dynamický naváděcí systém, jehož budoucnost je však závislá na financích. Tento systém dnes funguje na parkovišti Zličín I a II, Butovice a Radlická. Digitální zařízení číselně informuje o aktuální obsazenosti již několik set metrů před parkovištěm. Tento systém Technická správa komunikací zatím nepřevzala do své správy a neručí za něj. Systém je v současné době nedokonalý, občas informuje nepřesně nebo vůbec nefunguje.
Systém parkovišť P+R je převzatý ze zahraničí a jeho fungování je přesně upraveno normami. Mezi základní standardy patří například vzdálenost od stanice MHD (maximálně 6 minut chůze), oplocení, systém komunikující s centrálním dispečinkem dálkovým přenosem dat nebo vybavení systémem pro cyklisty B+R (Bike and Ride). Na každém parkovišti P+R je tedy stojan, kde mohou cyklisté ponechat své bicykly, které jsou po celou dobu uzamčeny. Za tuto službu se neplatí žádný poplatek.
PRAKTICKÉ PROBLÉMY
Samozřejmě že i na parkovištích P+R se občas vyskytují problémy ve vztahu provozovatele a zákazníka. Co nejvíce trápí provozovatele? Motoristé zatím nejsou zvyklí na téměř bezobslužný systém parkování. Zejména starším řidičům činí velký problém jen vyzvednutí parkovacího lístku a ještě horší je pro ně vypořádat se se systémem placení parkovného v automatu. Pokud si však pořádně prostudujete instrukce k parkování, návod k použití automatu a sledujete jeho displej, obsluha je jednoduchá.
"Problémem je také chování některých řidičů na větších parkovištích," stěžuje si Libor Tlustý. "Při parkování totiž nedodržují vodorovné čáry označující parkovací stání a zabírají více místa než je zapotřebí. Počítač má naprogramován přesný počet stání, takže pokud je podle programu parkoviště neobsazené, systém pustí vozidlo dovnitř, ale řidič nezaparkuje. Tento problém je hlavně na Černém Mostě. Počítač například registruje 23 volných míst a ve skutečnosti je parkoviště plné vinou špatného parkování."
Občas se také ozývají zdravotně postižení motoristé a důchodci, kteří by rádi uplatnili slevu na parkovném. Provozovatelé parkovišť však upozorňují, že v souvislosti s automatickou obsluhou prostřednictvím čárového kódu by zavedení slev způsobilo problémy a navíc parkovné je tak levné, že slevy ani nelze určit.
Obsluha parkoviště se také někdy potýká s nepříjemným chováním některých motoristů. "Systém samozřejmě není bezporuchový. Když nastane výpadek, parkovné se platí na stvrzenku přímo u pracovníka na parkovišti. V takovém případě však není možné vyzvednout si v automatu zlevněnou jízdenku na MHD,
protože tato možnost je poskytována pouze přes čárový kód. Kvůli těm čtyřem korunám, které zákazník v té chvíli nezíská formou slevy na zpáteční jízdence, si obsluha parkoviště musí často vyslechnout nepříjemné nadávky. Zajímavé je, že takto se chovají většinou motoristé přijíždějící v dražších automobilech," říká Libor Tlustý. "Problémy mohou samozřejmě nastat i ze strany nájemce parkoviště. To jsme však zřejmě vyřešili dobře ošetřenými smlouvami. Ty jsou na dobu neurčitou a v případě komplikací můžeme smlouvu kdykoliv vypovědět. To nájemci velmi dobře vědí."
DALŠÍ VÝSTAVBA
O tom, kde budou budována parkoviště P+R, rozhoduje odbor dopravy Magistrátu hl. města Prahy. Ten ve spolupráci s Ústavem dopravního inženýrství vybírá vhodné lokality.
Technická správa komunikací prověřuje vybraná místa a zajišťuje zřízení parkoviště po technické stránce.
V současné době je ve výstavbě menší parkoviště v Modřanech, které bude uvedeno do provozu zřejmě v polovině letošního roku. V připomínkovém řízení je velký objekt na Chodově. Tam by mělo vyrůst velké multicentrum, jehož součástí by mohlo být parkoviště P+R o kapacitě 1000 - 2000 parkovacích míst.
"Stávající parkoviště P+R rozšiřována nebudou, ale podle územního plánu budou realizována parkoviště nová. Jejich výstavba je závislá na přidělení finančních prostředků a na dostupnosti pozemků," vysvětluje Jana Bláhová z odboru přípravy a realizací Technické správy komunikací v Praze. "Stavět se budou převážně parkoviště objektová nebo umístěná v integrovaných objektech. Zřejmě půjde o parkoviště patrová. V místech, kde nebude možnost výstavby objektových parkovišť, budou realizována parkoviště plošná."
V současné době je na Magistrátu také projednávána možnost výstavby parkoviště P+R v areálu hypermarketu Globus ve Zličíné. Jeho majitelé nabídli k dispozici volné kapacity svého parkoviště, problém je však s velkou vzdáleností od stanice metra, která je delší, než připouštějí normy pro parkoviště P+R.
LUBOR ZEMÁNEK, FOTO JIŘÍ KŘENEK A ALENA NOSKOVÁ
11. března 2002
11. března 2002