Proč jezdit hromadnou dopravou
Na otázku v titulku je jednoduchá odpověď, protože je bezpečnější a rychlejší než jízda osobním vozem, kde často marně hledáte i v širším centru parkování.
Praha je v počtu automobilů na jednoho obyvatele jedním z prvních měst v Evropě, což bohužel ovlivnilo i rychlost MHD. Nicméně od roku 1996 je pokud jde o úpravy ve městě stále upřednostňována hromadná doprava. Slouží k tomu například vymezené jízdní pruhy pro autobusy či technická podpora tramvají od „zelené vlny“ až po vymezení kolejí retardéry.
Program preference veřejné hromadné dopravy v Praze je od roku 1996 důsledně uplaňován a ukazuje se to i na tom, že MHD je zvlášť v centrálních oblastech rychlejší, než automobilová doprava.
Jak jsou upřednostněny tramvaje?
Provoz tramvají je urychlen díky preferencím světelné signalizace. V lednu 2007 byly preferenční programy instalovány na 103 křižovatkách, z nichž na 45 mají tramvaje preferenci absolutní a na 58 podmíněnou. Celkem je nyní v Praze v tramvajové síti 203 křižovatek, kde mají tramvaje přednost. Navíc i retardéry, které oddělují tramvajovou trať od vozovky pomáhají urychlit provoz tramvají. Retardéry, kterých je devět kilometrů se budují i nadále tam, kde to je technicky proveditelné.
Přednost pro autobusy
Autobusy se často míchají s automobilovou dopravou a tak v některých místech města mají vyhrazené jízdní pruhy. Jsou výrazně značeny i s dobou platnosti, kdy má jízdní pruh sloužit autobusům. Další jízdní pruhy pro autobusy jsou na tramvajových kolejích, kam asobní doprava nesmí. Vyhrazených jízdních pruhů pro autobusy včetně tramvajových kolejí je téměř 12 kilometrů.
V rámci projektu Evropské komise TRENDSETTER byla zahájena preference autobusů i na světelně řízených křižovatkách. Je to systém složitější než u tramvají, kde tramvaj registruje indukční smyčka. V roce 2002 byly uvedeny do provozu první dvě křižovatky, kde si mohou řidiči autobusů díky radiové komunikaci se systémem a díky inframajákům řidiči zkrátit dobu čekání. Systém je propojen s jízdními řády jednotlivých linek, které jsou k dispozici v palubním počítači.
Do roku 2008 má být do projektu zařazené 55 světelně řízených křižovatek a zařízením pro komunikaci se systémem pak vybaveno 352 autobusů. Zkušebně se tento systém bude testovat i ve 32 tramvajích.