Prodloužení trasy metra A bylo zahájeno, ani na trasu D se ale nezapomnělo
Primátor hl. m. Prahy Pavel Bém a radní pro dopravu Radovan Šteiner dnes zahájili výstavbu prodloužené trasy metra A. Ta povede ze současné konečné stanice Dejvická přes stanice Červený vrch, Veleslavín, Petřiny až do Motola. Úsek bude zprovozněn již v roce 2014, poté se zahájí výstavba trasy až k letišti Ruzyně. Přitom se ale nezapomnělo na výstavbu zcela nové trasy metra D.
- 5 minuta čtení
Primátor hl. m. Prahy Pavel Bém a radní pro dopravu Radovan Šteiner dnes zahájili výstavbu prodloužené trasy metra A. Ta povede ze současné konečné stanice Dejvická přes stanice Červený vrch, Veleslavín, Petřiny až do Motola. Úsek bude zprovozněn již v roce 2014, poté se zahájí výstavba trasy až k letišti Ruzyně. Přitom se ale nezapomnělo na výstavbu zcela nové trasy metra D.
„Před čtyřmi lety jsme slíbili výstavbu nových stanic metra trasy A. Dnes tento slib naplňujeme. Po 32 letech dostane nejcentrálnější konečná stanice metra své logické pokračování. Pražské metro je nejinteligentnějším, nejbezpečnějším a nejekologičtějším prostředkem městské hromadné dopravy, na který jsme všichni právem pyšní. Přepraví 537 miliónů lidí každý rok. K celkové délce sítě metra 59 km, přibude nových šest kilometrů, tedy desetina celé pražské podzemky. Oblast nových stanic trasy metra A, která ve výhledu běží až na Dlouhou Míli, potažmo na mezinárodní letiště Ruzyně s možnou odbočkou na Zličín, obslouží 90 tisíc Pražanů, v kontextu na příměstskou dopravu 180 tisíc lidí, kteří v Praze buď bydlí, nebo denně do Prahy dojíždějí za prací,“ řekl pražský primátor Pavel Bém.
Prodloužení trasy A ulehčí zejména Vítěznému náměstí od autobusové dopravy až o padesát procent a celkově se zlepší dopravní obsluha severozápadního sektoru města, včetně Městské části Praha 6, a nabídne tak pohodlnější cestování devadesáti tisícům obyvatel v přímé docházce ke stanicím. Útlum autobusové a automobilové dopravy bude mít odpovídající ekologické přínosy. Stanice Motol obslouží rozsáhlé nemocniční areály a jihozápadní sektor města získá nové dopravní vazby. Celková koncepce trasy A by měla končit až na stanici Letiště Ruzyně. Od Dejvické by tak vznikl úsek dlouhý téměř třináct kilometrů o devíti stanicích. Pražané by jej mohli využívat již v roce 2018.
Stanice trasy A: Dejvická - Červený vrch – Veleslavín – Petřiny – Motol - Bílá Hora – Dědina - Dlouhá Míle - Staré letiště - Letiště Ruzyně. Prodloužení trasy do Motola si vyžádá přibližně 18,7 miliardy Kč z rozpočtu města. „Bohužel Praha ze státního rozpočtu na nejkomplexnější systém veřejné dopravy ve státě nedostává ani korunu. Evropská unie do jisté míry supluje roli, kterou by vůči Praze měl hrát stát Česká republika a její ministerstva. Na prodloužení trasy metra A získá Praha více než čtvrt miliardy euro z fondů Evropské unie, konkrétně z operačního programu Doprava. To je zhruba sedm miliard korun, které použijeme na financování jak stavebních prací, tak technologií,“ řekl radní pro dopravu Radovan Šteiner.
„Praha na rozdíl od českého státu, na rozdíl od řady krajů hospodaří bez dluhů s vyrovnaným rozpočtem a dokonce navzdory patnáctiprocentním daňovým výpadům v příjmech, navzdory hospodářské krizi, je Praha schopna splácet své historické závazky a světe div se, Praha drží investiční tempo výstavby, ať už se jedná o systém městské hromadné dopravy nebo o nadřazený dopravní skelet, který umožní koncentraci aut pod zemí nebo na okruzích kolem Prahy,“ dodal primátor Pavel Bém.
Při tvorbě rozvoje linek metra v Praze se ale nezapomnělo ani na plánovanou trasu D. Prodloužení již existující trasy je technologicky a časově méně náročnější, než stavba trasy zcela nové, přesto se na plánování trasy D již začalo pracovat. Trasa D bude představovat zcela novou koncepci, tato dopravní tepna bude protínat centrum města od Hlavního nádraží až po Depo Písnice a zejména ulehčí přetížené trase C. Metro D pak Pražanům nabídne zcela moderní trasu, nové vozy metra bez řidičů, řízené dálkově, jiný poloměr zatáček, ale zejména dopravní alternativu zcela nezávislou na povrchové dopravě nebo na provozní zranitelnosti v souvislostí se stanicí Nuselský most. Nová trasa celkově uleví životnímu prostředí v Praze, zejména díky redukci autobusové a automobilové dopravy. V současné chvíli probíhá výběrové řízení na dodavatele projektové dokumentace k trase, která je nezbytnou součástí celého procesu výstavby. Následně bude vyhlášeno výběrové řízení na výstavbu. Náklady na výstavbu trasy D jsou odhadovány na zhruba čtyřicet miliard korun. Trasa D by mohla svézt obousměrně až dvanáct tisíc cestujících za hodinu.
Stavební délka trasy ‚D‘ bude necelých jedenáct kilometrů s desíti stanicemi: Hlavní nádraží, Náměstí Míru, Náměstí bratří Synků, Pankrác, Olbrachtova, Nádraží Krč, Nemocnice Krč, Nové Dvory, Libuš a Písnice), součástí stavby bude také depo v Písnici za 1,8 mld. Kč. Trasa zásadně zlepší problematickou dopravní situaci západní části jižního sektoru města (Krč, Lhotka, Libuš) a dalších kapacitních sídlištních celků. Bezpochyby se uleví stanici Kačerov od autobusového návozu a taktéž přestupnímu uzlu Muzeum.
Celkové předpokládané náklady stavby dle souhrnného rozpočtu v cenové úrovni roku 2008 jsou 18 717 mil. Kč.
Zhotovitel stavební části: Sdružení metro V.A (Dejvická – Motol).
Zastoupené firmami:
- Metrostav, a.s., jako „vedoucí účastník sdružení“
- Hochtief Cz, a.s., jako člen sdružení
Zhotovitel technologické části bude vybrán ve výběrovém řízení
Termíny realizace:
- předstihové práce byly zahájeny ve 12/2009
- zahájení prací 12. 4. 2010
- předpokládaný termín ukončení v roce 2014
V Praze 12. 4. 2010
MUDr. Pavel Bém – primátor hlavního města Prahy
do funkce opětovně zvolen 30. 11. 2006, působnost v oblasti finanční a zahraniční politiky, oblast vztahů a spolupráce se Svazem měst a obcí ČR a Asociací krajů ČR, problematika čestných poct a čestného občanství hl. m. Prahy, problematika udílení znaků a praporů městských částí, užití znaku hl. m. Prahy, organizace protidrogové a protialkoholní prevence, koordinace vztahů hl. m. Prahy k městským částem, oblast tělovýchovy.
Radovan Šteiner – radní hl. m. Prahy pro oblast dopravy.
Do funkce opětovně zvolen 30.11.2006. Působnost v oblasti výstavby, rozvoje a údržby dopravní infrastruktury, rozvoje MHD, koordinace a řízení dopravních systémů a procesů.