Prohlášení hl. m. Prahy
Praha odmítá spekulace o tom, že Magistrát hl. m. Prahy mohl nebo měl zakázat prvomájové shromáždění v médiích nyní označované jako shromáždění neonacistů.
- 3 minuty čtení
Praha odmítá spekulace o tom, že Magistrát hl. m. Prahy mohl nebo měl zakázat prvomájové shromáždění v médiích nyní označované jako shromáždění neonacistů.
Na 1. máje Magistrát hl. m. Prahy obdržel celkem deset oznámení o konání shromáždění. Ani u jedné z těchto akcí odbor občansko správních agend magistrátu neshledal, že by některé z oznámených shromáždění naplnilo některý z taxativně stanovených zákonných důvodů k zákazu shromáždění ve smyslu zákona č. 84/1990 Sb., o právu shromažďovacím. A neexistoval ani jiný zákonný důvod, na jehož základě by úřad kterékoli shromáždění mohl zakázat. Shromáždění, nyní v médiích označované za neonacistické, oznámil jako svolavatel Martin Čejka, tedy soukromá osoba a MHMP nemá právo ani možnost svolavatele a jeho politické názory prověřovat.
Stejně jako o všech ostatních shromážděních informoval odbor občansko správních agend magistrátu okamžitě příslušná obvodní ředitelství Policie ČR i další složky, které jsou povinny působit pří zajištění takovýchto akcí. A proběhla pracovní schůzka, které se zúčastnili zástupci Policie ČR - Správy hl. m. Prahy, Dopravního podniku hl. m. Prahy a odboru dopravy Magistrátu, kde byla projednána nezbytná opatření.
Samotnému shromáždějní byli přítomní pracovníci odboru občansko správních agend magistrátu a byli připraveni okamžitě zasáhnout a ukončit je, ale ani v průběhu akce nevznikl žádný právní důvod shromáždění zakázat.
Z hlediska právních možností byl postup Magistrátu hl. m. Prahy v souladu se zákonem. Pokud dochází ke srovnávání s postupem uplatněným v Brně, je potřeba uvést, že ani magistrát Brna nezakázal shromáždění popisované nyní jako neonacistické a zasáhl až v jeho průběhu na základě posouzení situace na místě, kde pracovníci brněnského magistrátu zřejmě shledali porušení zákona.
V Praze účastníci shromáždění ohlášeném Martinem Čejkou zákon nijak neporušili, k žádnému zásahu proto nemohlo dojít ani ze strany MHMP a Policie ČR.
Ta byla nucena oddělit účastníky akce Martina Čejky na Střeleckém ostrově a shromáždění svolaného Ondřejem Slačálkem. Policie zasáhla na žádost Martina Čejky, který požádal o to, aby policie zabránila narušování jeho shromáždění, ta podle zákona musela reagovat, vyzvala druhou skupinu, aby přestala povolené shromáždění narušovat a když odmítla uposlechnout, policie některé protestující zajistila a odvezla k podání vysvětlení. Kolem 13,30 se vydal průvod svolaný Martinem Čejkou v počtu 40 až 50 účastníků na pochod po plánované trase a policie byla znovu nucena zasáhnout proti jejich oponentům, kteří průvodu bránili v průchodu.
Magistrát hl. m. Prahy konstatuje, že prošetření prvomájových akcí, které proběhlo, nezjistilo žádné pochybení na straně města a jeho úřadu. Mohou být různá názory na ideovou náplň akcí, které pořadatelé svolávají, městský úřad je ale povinen respektovat zákon. Pokud neexistují zákonné důvody shromáždění zakázat, není město k takovému kroku oprávněno. Úřad řádně dozoroval i průběh akce na Střeleckém ostrově, ale ani tam nevznikl důvod k zásahu.
Je politování hodné, že došlo ke střetům a byl nezbytný i policejní zásah, ale při respektován svobody shromažďovacího práva neexistuje regulérní způsob, jak takovýmto konfliktům zabránit. Existuje již dokonce právní precedent, kdy byl Magistrát hl. m. Prahy soudně odsouzen za to, že nepovolil pochod, který prokazatelně a významně narušoval dopravu v centru města.
Praha má proto pouze možnost a zákonnou povinnost zajistit řádný průběh všech shromáždění, veřejný pořádek a bezpečnost, a tu hl. m. Praha i Policie ČR splnily.
Jiří Wolf
tiskový mluvčí MHMP
V Praze 4.5. 2007